1 Bardak Çay Kaç Kalori?

Kültürümüzün bir parçası haline gelen siyah çay ülkemizin milli içeceği olarak kabul edilmektedir. Ülkemiz dünyada en fazla siyah çay tüketen ve üreten ülkelerin başında yer alır. Kendimize has demleme şeklimizle her gün severek içtiğimiz çayın kalorisi yoktur. Kilo aldırmayan çay yüksek oranda kafein içerdiğinden uyarıcıdır. Antioksidan bakımından zengin 0 kalorili bir içecek olan siyah çay birçok hastalığa iyi gelir. 1 çay bardağı siyah çayda kalori, karbonhidrat, yağ, kolesterol ve lif hiç yoktur. Az miktarda sodyum ve potasyum bulunur. İştahı azaltan çay günde 150 kalori daha almanızı sağlar. Günde 2-3 çay bardağından fazlasını içmemek şartıyla çay kilo vermenize yardımcı olur. Ancak çayda kullanılan şeker kilo alımına neden olabileceğinden çayınızı tamamen şekersiz içmeniz gereklidir.

Siyah Çay Kaç Kalori?
1 Çay bardağı siyah çay ile 1 küp şeker 11 kalori
1 Çay bardağı siyah çay, 1 küp şeker ve yarım limon 8 kalori
1 Çay bardağı yeşil çay 0 kalori
1 Çay bardağı beyaz çay 2 kalori

Siyah Çay Nasıl Tüketilmeli?
Siyah çay doğrudan kilo vermeye etki etmez. Ancak günde 2-3 bardak şekersiz içilen çay metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler. Yoğun kafein içeren çayı özellikle gece yatmadan önce içmek uykunuzun kaçmasına neden olur. Zihni güçlendirerek konsantrasyonunuzu sağlayan siyah çay size gün boyu enerji sağlar. Özellikle kronik yorgunluk, halsizlik ve depresyon gibi sıkıntılara karşı vücudunuzu güçlendirir ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Bağışıklığınızı güçlendiren siyah çayı az şekerli içmek istediğinizde içine mutlaka limon sıkın. Böylece şekerin vücutta depolanarak yağa dönüşmesini önler. Şekerden alınan karbonhidratın vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca çayı taze olarak demleyip için. Durgun ve bayatlamış çayın asidik seviyesi fazla olduğu için hazımsızlık sorunu yaparak kilo almanıza yol açacaktır. Çayı koyu içmek vücuttaki toksinlerin atılmasını geciktireceğinden çayı her zaman açık içmelisiniz. Açık, şekersiz, limonlu ve taze demlenmiş 2-3 bardak siyah çayı kahvaltılarda ya da ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Siyah Çayla Zayıflama Yöntemi
İçerdiği kafein sayesinde siyah çay yağ oksidasyonunu arttırarak yağ harcama kapasitesini yükseltir. Çaydaki etilamin maddesi sayesinde bağışıklığınızı güçlendirici etkiye sahiptir. Hastalıklara karşı direnç gösterebilmenizi sağlayan siyah çay yağların yakılmasını sağlar. Metabolizmanın yavaşlamasını önleyerek yağ yakışında süreklilik sağlar.

Siyah çay düzenli olarak her gün tüketildiğinde kilo alımını durdurur. Kilosunu sabitlemek isteyen kişiler, zayıflamak isteyen ve detoks yapak isteyen kişilerin bolca tüketmesi önerilir. Vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesi için gerekli olan kateşinler, amino asitler, antioksidanlar, polifenol ve enzimler sayesinde vücudun detoks yapmasına yardımcı olur. Ödem ve toksinlerin atılmasını sağlar, idrar söktürür. Yeşil çayın siyah çaya göre kilo vermeye olan katkısının daha fazla olduğu bilinmektedir. Siyah çaya göre daha fazla kafein içeren yeşil çayı ise günde 2 bardak içmek yeterli olacaktır.

Yoruma kapalı.