1 Kaşık Bal Kaç Kalori?

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez tatlarından biri olan bal diyet yapanların tatlı ihtiyacını karşılayan en faydalı besinlerden birisidir. Kalorisi oldukça düşük olan bal doğal bir tatlandırıcı görevini üstlenir. Kahvaltılarda diyet bir dilim ekmeğin üzerine sürerek yiyebileceğiniz balı şeker kullanımını önlemek amacıyla da kullanabilirsiniz. Çay, bitki çayları, süt ya da kahvenizin içine bir tatlı kaşığı doğal şekersiz bal ekleyerek kristal şeker kullanımının önüne geçebilirsiniz.

1 Tatlı Kaşığı Bal Kaç Kalori?
Diyet yaparken kan şekerinizi ve tansiyonunuzu dengelemek amacıyla bal tüketebilirsiniz. Midede doygunluk hissi yarattığı için daha az yemenize yardımcı olan balı günde en fazla bir tatlı kaşığı tüketmeniz öneriliyor. Bir tatlı kaşığı bal sadece 73 kaloridir. Ancak balın çeşitlerine ve yapılışına göre kalori miktarı da değişmektedir.

Diyet Yaparken Hangi Bal Tercih Edilmelidir?
Marketlerde satılan hazır paket balların çoğunda glikoz şurubu bulunmaktadır. Yapay tatlandırıcı kullanılarak üretilen bu ürünlerin kalorisi de oldukça fazla olduğu için hem sağlığınızı tehdit ediyor hem kilo alımına neden oluyor. Diyetisyenler zayıflama programı uygulayan kişilerin kalorisi daha düşük ve hazmı daha kolay olduğu için genellikle çam ve çiçek balı tüketmelerini öneriyor. Petek ballar bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olmasının yanı sıra lif bakımından zengin olduğu için en sağlıklı ballar arasındadır. Bağırsak sistemini düzenleyen petek balda yapay şeker de bulunmadığı için kilo aldırmaz.

Bal Çeşitleri, Kalorileri ve Faydaları

Anzer Balı
Ülkemiz arıcılığın en gelişmiş bölgelerinden biri olan Rize de hastalıkların tedavisi amacıyla tercih edilen Anzer balı üretilmektedir. Polen ve çeşitli enzimlerin birleşiminden meydana gelen Anzer balı hiçbir ısıl işlem görmeden ve katkı maddesi içermeden hazırlanır. Tamamen doğa yollarda hazırlanan bu bal çam balına göre biraz daha kalorilidir. Ancak yapılan araştırmalara göre kilo yapmadığı kanıtlanmıştır. Özellikle hem zayıflamak isteyen hem de kendisini halsiz hisseden kişilerin ara öğünlerde bir tatlı kaşığı kadar Anzer balı tüketmeleri günü enerjik geçirmelerini sağlayacaktır.

Çam Balı
Antioksidan bakımından en güçlü ballardan biri çam balıdır. Diğer bal türlerine göre daha asidik bir yapıya sahip olmasına rağmen mide rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılan çam balı sindirim sistemini düzenler, yenilen besinlerin daha kolay hazmedilmesini sağladığı için kilo alımını önler.

Çiçek Balı
Polifenol bakımından zengin olan çiçek balı vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücutta ödem oluşmasını önler. Tatlı krizlerinizi bir çay kaşığı bal tüketerek kolayca geçiştirebilirsiniz.

Narenciye Balı
C vitamini ve folik asit bakımından zengin olan bu bal özellikle kansızlığa iyi gelir. Kalori bakımından daha düşüktür.

Kestane Balı
Antibiyotik özelliği ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kestane balının tadı diğer ballara göre daha ağırdır. Çiçek ve çam balına göre daha kalorilidir.

Kekik Balı
Mide rahatsızlığı olan kişilerin diyet yaparken rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

Yoruma kapalı.