1 Peynir Kaç Kalori ?

Diyet programlarını uygulayanların birçoğu peynir kaç kalori sorusunun cevabını araştırmaktadır. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan, güne zinde başlamak için ve içeriği ile günlük alınması gereken besin maddelerinin birçoğunu barındıran peynir, onlarca çeşidi ile farklı şekillerde tüketilmektedir. Kalsiyum ve potasyum kaynağı olan hayvansal bir gıda olarak peynir kaç kalori olduğu ise merak edilmektedir. Peynirin kaç kalori olduğu ise çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.

Peynir, kahvaltılarda farklı çeşitleri ile sofraları süslemektedir. Aynı zamanda çeşitli yemeklerde de peynir tüketildiği görülebilmektedir. Yemeklere lezzet katan peynir kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, A ve E vitaminleri içeriğine sahip bir gıdadır. Bu nedenle de tüketilmesi gereken oldukça faydalı bir besindir. 100 gr peynir içerisinde 40 gram yağ bulunmaktadır. Bu yağın 24 gramını ise doymuş yağlar yani hayvansal yağlar oluşturmaktadır.

İçerisinde fazla yağ bulunan peynirlerin tüketilmesi, özellikle diyet yapanlar için uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Zira tüketiminin fazla yapılması, kilo verenlerin vermiş olduğu kiloları geri almasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda tuzlu peynirlerin de tüketilmesi kilo aldırma etkisine sahiptir. Tuz vücutta depolanacağından dolayı, bedenin kısa süre içerisinde kilo almasına neden olmaktadır. Bu nedenle tüketimi esnasında porsiyonları küçük tutmak gerekmektedir.

Uzman diyetisyenler, diyet yapanlar için yağsız ve tuzsuz beyaz peynirlerin kibrit kutusu (30 gr) büyüklüğünde porsiyonlanarak tüketilmesini tavsiye etmektedir. Yapılan diyetin yoğunluğu ve diyet listesinin ağırlığına göre belirli oranlar ayarlanarak tüketimi gerçekleştirilmelidir. Bununla beraber peynirin doğru bir şekilde tüketilmesi, günlük olarak alınması gereken vitamin ve minerallerin karşılanması anlamına gelmektedir.

Kibrit Kutusu Peynir Kaç Kalori?

1-peynir-kac-kalori

Kibrit kutusu peynir Kaç Kalori sorusu merak edilmektedir. Buna göre günümüzde en çok tercih edilen peynir çeşitlerinin kalori, yağ ve sodyum oranları şu şekilde listelenebilmektedir (30 gr):

 • Tam Yağlı Beyaz Peynir: 124 kcal, 12 gr yağ, 210 mg sodyum
 • Yağsız Beyaz Peynir: 54 kcal, 7 gr yağ, 210 mg sodyum
 • Kaşar peynir Kalori sorusu için: 106 kcal, 8,5 gr yağ, 180 mg sodyum
 • Lor Peyniri: 27 kcal, 0,6 gr yağ, 121 mg sodyum
 • Keçi Peyniri: 80 kcal, 6,3 gr yağ, 110 mg sodyum
 • Gravyer Peyniri: 115 kcal, 9 gr yağ, 90 mg sodyum
 • Krem Peynir (Sade): 113 kcal, 11,1 gr yağ, 105 mg sodyum
 • Krem Peynir (Otlu ya da Baharatlı): 75 kcal, 6,9 gr yağ, 105 mg sodyum
 • Parmesan: 132 kcal, 11,4 gr yağ, 360 mg sodyum
 • Rokfor: 108 kcal, 9,3 gr yağ, 480 mg sodyum
 • Eski Kaşar: 127 kcal, 11,7 gr yağ, 255 mg sodyum
 • Tulum Peynir Kaç Kalori sorusu için Tulum Peyniri: 109 kcal, 9 gr yağ, 155 mg sodyum
 • Çökelek: 65 kcal, 10,5 gr yağ, 100 mg sodyum
 • Mozzerella: 76 kcal, 5,9 gr yağ, 150 mg sodyum
 • Cheddar: 122 kcal, 10,2 gr yağ, 186 mg sodyum

Tüm bunlar göz önüne alındığında özellikle diyetlerde yağsız ya da az yağlı peynirlerin tüketilmesi, kilo verme konusunda yardımcı olmaktadır. Peynir çeşitlerinin yanı sıra Zeytin Kaç Kalori sorusunun cevabı da merak edilmektedir. 100 gram zeytin 115 kcal olmaktadır.

Peynir Kaç Kalori Olarak Alınmalıdır?

1-peynir-kac-kalori

Peynirin kalorisi, uygulanan diyet programı ile ilişkilidir. Protein ağırlıklı olarak uygulanan diyet programlarında, peynir tüketimi daha fazladır. Ancak ketojenik diyet gibi özel diyetler uygulanıyorsa, protein kaynaklı besinlerine tüketimi daha az olmaktadır. Diyet yemekleri hazırlarken az yağlı peynirlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede kalori açığı oluşturmak daha kolay olacaktır.

Peynir kahvaltı masalarının olmazsa olmazıdır. Birçok çeşidi bulunan peynir en sevilen besinler arasında yer almaktadır. Az kaloriye sahip bir besin olmasına rağmen zayıflamak amacı ile uygulanan diyet programlarında tüketim miktarına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca yağsız peynirlerin tüketilmesi de çok önemlidir.

Yazımızı beğendiyseniz Peynir Kilo Aldırır mı ? Peynir ve Sağlıklı Beslenme!konulu yazımıza da göz atarak o konu hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

adobe lisans satın al

Yoruma kapalı.