1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var? Pilav Kilo Yapar mı?

1 tabak pilavda kaç kalori var? Pirinç pilavı kalori miktarı ne kadar? Pilavlar kültürlere göre çeşitli malzemelerle oluşturulduğu için birçok pilav türü vardır. Pirinç pilavı, bulgur pilavı, perde pilavı, etli firik pilavı, domatesli pilav, tavuklu pilav, nohutlu pilav gibi.

YouTube video

 

Zengin bir yemek türü olan pilavların besin değerleri de içerdikleri malzemelerin çeşitine göre değişir. 1 tabak pilavda kaç kalori var? En çok tüketilen pirinç pilavının besin değerleri 100 gram/1 porsiyon için şöyledir: 1,4 gram yağ, 1,303 miligram sodyum, 188 miligram potasyum, 76 gram karbonhidrat, 83 miligram kalsiyum, 10 gram protein, 32 miligram magnezyum.

Pilavın Faydaları Nelerdir? 1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?

1 tabak pilavda kaç kalori var? Pilavların faydaları içindeki besinlerin faydalarından kaynaklanır. Öncelikle pilavların ana maddesi olan pirinç ya da bulgur bol karbonhidrat içeren besinlerden olduğu için vücuda fiziksel ve zihinsel faaliyetlerde gereken enerjiyi sağlar. Karbonhidrat, tüketen kişinin kendini enerjik hissetmesine sebep olur.

Pirinç dayanıklı nişasta grubunda olduğu için bağırsaktaki faydalı bakterilerin gelişmesine yardım eder. Bulgurun glisemik indeksi düşüktür. Bu sebeple kan şekeri seviyesini hemen yükseltmez ve sağlıklı bir şeker yükselmesini sağlar.

1-tabak-pilavda-kac-kalori-var

 

Pilavlar uzun süre tok kalmayı sağlar. Pilavlarda potasyum içeriği yüksek olduğundan bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. 1 tabak pilavda kaç kalori var? Tereyağlı pirinç pilavı kalori değeri, şehriyeli pirinç pilavı kaç kalori, sade pilav 1 tabak pilav kaç kalori gibi sorularla hesaplama dengesi oluşturulabilir.

Özellikle 1 porsiyon pilav yemek tarifleri içerisinde orta düzey diyet için fazla bile gelebilmektedir. Diyetler için pilav yeme alışkanlığı nasıl yapılır, nasıl düzenlenir bilmek gereklidir. Özellikle kuru fasulye yanında bir kaşığı da olsa pilav yesem diyenler için vazgeçilmez gibi bir durumdur. Peki, pirinç pilavı kalori değeri nedir?

Diyette Pirinç Pilavı Ne Kadar Yenmeli?

Pirinç pilavı bol miktarda yağla hazırlandığı için kalorisi yüksektir. Fakat düşük nişastalı ve az yağlı pirinç pilavı tüketmek kalori açısından daha düşüktür. Diyet yaparken pirinç pilavını ne kadar tüketeceğinize beslenme danışmanınızın karar vermesi uygun olacaktır. Kontrollü ve az porsiyonlar ile pirinç pilavı tüketmek diyetinizi zora sokmayabilir. Peki, 1 tabak pilavda kaç kalori var?

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var? Pilav Kilo Aldırır mı?

Pilavlar zengin karbonhidrat kaynakları oldukları için yerken miktarına dikkat etmek gerekir. Ancak her pilavın besin içeriği aynı olmadığından tüketilme miktarları da farklılık gösterir.

Örneğin; tavuklu pilav tüketilirken tavuktan alınacak protein vücut için çok kıymetli olduğundan bir porsiyon yiyen biri için, pirinç pilavında genel olarak karbonhidrat bulunduğundan yarım porsiyon yeterlidir. Peki, 1 tabak pilavda kaç kalori var?

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?

1 tabak pilavda kaç kalori var? Konusunda çeşitlerine göre değerler şöyledir: pirinç pilavı kalori değeri 130’dur. Bulgur pilavı 342 kcal, tavuklu pilav 153 kcal, nohutlu pilav 169 kcal, domatesli pilav 316 kcal, perde pilavı 156 kcal.

Kilo almak istemeyen kişiler pilavda bulunan protein kaynaklı besinlerin miktarını arttırırken, pirinç ya da bulgurun miktarını azaltarak önlem alabilir. Örneğin bir porsiyon tavuklu pilavda otuz gram tavuk, yetmiş gram pirinç bulunurken tavuğun gramını yirmi gram arttırıp, pirincin gramını yirmi gram azaltarak daha sağlıklı pilav oluşturulur.

1-tabak-pilavda-kac-kalori-var
1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?

 

1 Yemek Kaşığı Pirinç Pilavı Kaç Kalori?

1 yemek kaşığı ( 10 gr) tereyağlı pirinç pilavı kalori değeri 17’dir. Tereyağ le yapılmış pirinç pilavının 100 gramında, 27.34 gram karbonhidrat içermektedir. Ayrıca, 2,44 gram protein, 5,09 gram yağ, 0,49 gram da lif içermektedir. Pirinç Pilavı, karbonhidrat ve yağ bakımından oldukça yüksek bir besindir. Lif bakımından da oldukça düşüktür.

1 Tabak Pilav Kaç Gram Gelmektedir?

1 tabak pilavda kaç kalori var? 1 tabak pilav yaklaşık 310 gram ağırlığında olmaktadır. 310 gr ağırlığındaki 1 tabak pirinç pilavı kalori miktarı 388’dir. Bu nedenle eğer diyet yapıyor, ya da sağlıklı bir beslenme düzeni oturtmaya çalışıyorsanız, pirinç pilavını olabildiğinde az tüketmekte fayda vardır.

1 Tabak Pilav Kaç Protein İçerir?

1 tabak pilavda kaç kalori var? 1 tabak pirinç pilavı yaklaşık olarak 310 gram ağırlığındadır. Böylece 310 gram ağırlığındaki 1 tabak pirinç pilavı kalori değeri 388’dir. Bir tabak pirinç pilavının içeriğinde 10,05 gram yağ, 6,45 gram protein ve 66,90 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

1 Tabak Pilav Kaç Karbonhidrat İçerir?

1-tabak-pilavda-kac-kalori-var

Yaklaşık 310 gram ağırlığındaki 1 tabak pirinç pilavı kalori değeri 388’dir. 1 tabak pirinç pilavının içerisinde 10,05 gram yağ, 66,90 gram değerinde de bulunmaktadır.

Bulgur Pilav Kalori Miktarı Nedir? 1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?

1 tabak pilavda kaç kalori var? Özellikle bu soru kilo vermek isteyenlerin merak ettiği konulardan biridir. Düşük besin değerine sahip olan pirinç pilavını diyet yaparken fazla tüketmemek gerekir. Fakat Bulgur pilavı için aynı şeyi söylemek doğru olmayacaktır. Bulgur tüketildiğinde tokluk hissi veren yiyeceklerdendir. Bu nedenle de diyet yaparken uygun porsiyonlarda tüketilmesinde sakınca görülmemektedir.

1 Tabak Bulgur Pilavı Kaç Kalori Gelmektedir?

1 tabak pilavda kaç kalori var? Dolu bir çorba kaşığı bulgur pilavı yaklaşık 23 kaloridir. Tepeleme çorba kaşığı bulgur pilavı ise yaklaşık 34 kaloridir. Büyük bir porsiyon olarak hazırlanan bulgur pilavı ise 386 kaloridir. Büyük porsiyon bulgur pilavı yaklaşık 250 gram ağırlığındadır. Peki 1 tabak pilavda kaç kalori var?

1 Tabak Tavuklu Pilav Kaç Kalori İçerir?

Orta porsiyon tavuklu pilav yaklaşık 335,61 kaloridir. Tavuk protein bakımından zengin bir besin türü olduğundan spor yapanların sıklıkla tercih ettiği bir besindir.

Pilav temelde karbonhidrat ağırlıklı yemektir. Diyetlerde karbonhidrat tüketimi olabildiğince düşük seviyede tutularak kilo vermek amaçlanır. Çünkü proteine göre karbonhidrat vücutta daha çok tutulur ve kilo yapar. Hatta karbonhidrat kontrolü yapabilmeyi sağlayan özel diyetler de bulunmaktadır. Karbonhidrat Diyeti ve Makarna Diyeti Nasıl Yapılır yazımızdan konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.