10 Adımda Kıyafette Renk Uyumu Nasıl Yapılır?

10 Adımda Kıyafette Renk Uyumu Nasıl Yapılır?

Güzel bir görünüm elde etmek için kıyafette renk uyumu yapmak büyük önem taşır. Bu konuda kişilerin renk uyumu testi yapması gerekir. Gerekli bilgiye sahip değilseniz bu konuda araştırma yapmak sizin işinize yarayacaktır. Çünkü kıyafette renk uyumlarını yakalamak birden fazla alanda bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Örneğin dekorasyonda renk uyum tablosu da çoğu zaman işinize yarayacaktır.

YouTube video

10 Adımda Kıyafette Renk Uyumu Yakalamaya Ne Dersiniz?

Herkesin aklında beliren sorular kiyafette renk uyumu nasil olmalı, tesettür renk uyumu nasıl yakalanır? Aslında tüm hepsinin ortak ve benzer cevapları yer alır. Öncelikle renklerin uyumunun kıyafetten dekorasyona değişmeyeceğini bilmelisiniz. Renk uyumu ortak bir sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak kıyafette destekleyici aksesuarlara ve desenlere dikkat etmeniz gerekir.

1- Beyazın Sadeliğinden Faydalanın

Beyaz renk kıyafette renk uyumu sağlayacağınız en kolay ton olacaktır. Kıyafette renk uyumu tablosu incelendiğinde beyaz ile uyuşmayan neredeyse bir renk olmadığını göreceksiniz. Aslında temel renk bilgilerini incelediğinizde beyazın bir renk olmadığını göreceksiniz. Taban bir ton oluşturduğundan dolayı üzerine gelebilecek tüm renklerle uyumu yakalayabilirsiniz.

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir
Kıyafette Renk Uyumu

Tesettür renk uyumu konusunda da rahatlık yaşayabilirsiniz. 2020 modası içinde beyaz renk özellikle kış aylarında oldukça popülerdi. Baştan aşağı beyazın sadeliğine ne dersiniz? Tek renk ile istediğiniz düzeyde bir şıklık elde edebilirsiniz. Bunun dışında renk kullanımı istiyorsanız, beyaz ile kırmızı uyumu en güzel sonuca ulaştıracaktır. Daha koyu renkler de tercih edebilirsiniz.

2- Grinin Tonlarını Birleştirin!

Gri renk, kıyafette renk uyumu ile şık görüntü yakalamak isteyenlerin tercihi arasındadır. Özellikle soğuk tonları seviyorsanız gri renkli kıyafetlere dolabınızda yer vermelisiniz. Birbirine uyumlu renkler hangileridir merak mı ediyorsunuz? O zaman tek rengin tonlarını kullanmayı denemelisiniz. Her renkte bu durumun geçerliliği olmayacaktır. Ancak gri bahsedilen şıklık için yeterli olacaktır.

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

Grinin koyu ve açık tonlarıyla parçalarınızı elde edin. Daha sonra bunları sadece bir araya getirin. Koyu renk gri tonlarında bir pantolon ile açık renkli bir sweat işi tamamlayabilir. Bunun yanı sıra aksesuarlarınız içerisinde de griyi bulundurabilirsiniz. Parlak gri takılar bu yönde şıklığınızı arttırabilir. Üzerinize alacağınız bir atkı ya da boynunuza fular rengini de farklı gri tonlarından tercih edebilirsiniz.

3- Fosforlu Renklerin Uyumunu Yakalayın

2021 yaz modası renkleri arasında her zamanki gibi fosforlu renkler yer alıyor. Açık tonların üzerine elde edilmiş fosfor renkleriyle desenli parçaları bir araya getirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken unsur renk sayısının üçü geçmemesidir. Kıyafette renk uyumu erkek ya da kadın için fark etmeksizin belirli özellikleri içerir. Renk sayısının üçü geçmesi renk karmaşasına yol açacaktır. Bundan dolayı en fazla üç renk olmalıdır.

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

Fosfor renkleri ile kıyafette renk uyumu yakalarken bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise öne çıkarılması gereken parçaya karar verilmesi gerekir. Kıyafetlerde renk uyumu nasıl olmalıdır? Bu soruya verilecek ilk cevap tüm kombinlerde geçerli olacak şekildedir. Tek bir renk ön plana çıkarılmalı diğer renkler destekleyici olmalıdır. Bu kombin içerisinde de fosfor renkleri ön planda olmalıdır. Yanına beyaz renk ile bu amaca kolayca ulaşabilirsiniz.

4- Desenler ile Sadeliğin Şıklığı Bir Arada!

Tasarımda renk uyumları belirli bir düzende ilerlemektedir, kıyafette renk uyumu da bu amaç doğrultusundadır. Kıyafetlerin üzerinde belirli desenler oluştuğunda renk sayısını da arttırırsanız karışıklık çıkacaktır. Çünkü desenler gözü zaten yoracak ve dikkat çekecektir. Burada yapmanız gereken yine taban bir renk seçmek olacaktır.

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

Örneğin fotoğraftaki gibi desenli bir kıyafetiniz olduğunu düşünelim. Burada zıt renklerin uyumu ortaya koyulamaz. Aynı şekilde kırmızı, yeşil gibi iddialı renkler de kullanılamaz. Tercih edildiğinde renk karmaşası çıkacağından göz yoracaktır. Asıl hedef beyaz, siyah, krem ya da açık kahverengi tonları kurtarıcı olacaktır. Böylece desenler ortaya kolaylıkla çıkar.

5- Kıyafette Renk Uyumu| Zıt Renklerin Uyumu

Kıyafette renk uyumu tablosu, renkleri bir araya getireceğiniz zaman sizin adınıza yardımcı olacaktır. Renkler kendi içerisinde sıcak ve soğuk olarak ayrılır. Kırmızı ve sarı sıcak renk iken mavi ve yeşil soğuk renk olacaktır. Bu renklerin doğru tonlarını zıt olarak kullanırsanız ortaya şık modeller çıkabilir.

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

Zıt renklerin uyumu denildiğinde akla tabiki ilk olarak siyah ve beyaz gelir. Bu renkler aynı zamanda mor ile uyumlu renkler arasında da bulunur. Mor renk genelde sarı ya da gri ile tercih edilir. Burada siyah ve beyazı daha çok yan yana kullanabileceğinizi vurguluyoruz. Klasik görüntüden çıkmak istiyorsanız aksesuarlarınızda mor ya da sarı rengi tercih ederek renklendirmeye gidebilirsiniz.

6- Yeşilin Tonları ile Sadeliği Yakalayın

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

Yeşil tonları çoğu zaman kıyafette renk uyumu yakalarken zorlanılan bir renk olmaktadır. Yeşil soğuk bir renk olduğundan dolayı tek renk olarak tercihte edilmez. Ancak tek bir yeşil yeterli olabilir. Bunun yanı sıra yeşil sayesinde günlük kıyafetlerinizi daha çok şıklığa sürükleyebilirsiniz. Yeşil gibi iddialı bir rengi aksesuar olarak kullanıp sade renkte; beyaz, siyah, krem gibi renklerin üzerine uyum sağlamanız önerilir.

7- Sıcak Tonları Beraber Kullanabilirsiniz

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

Daha önce de bahsedilen sıcak renkler kırmızı, sarı ve turuncu tonlarından oluşmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcak tonları tercih etmek sık sık karşılaşılan bir durumdur. Sıcak tonları bir arada tercih etmek istediğiniz görüntüyü elde etmeniz de yardımcı olabilir. Bu tonları ayrı parçalar halinde kullanmanız da gerekmez. Örneğin tişört üzerinde bu renkler mevcutsa da geçerli olacaktır.

8- Siyah ve Şıklığın Birleşimi

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

Siyahın kıyafette renk uyumu kolaylıkla sağlanır. Aslında sadece siyah tercih ederek şıklık yakalayabilirsiniz. Burada makyaj ile kombini patlatabilirsiniz. Bunun dışında siyah bir gömlek ya da boyun kısmı açık bir bluz üzerinde renkli fular bambaşka bir hava yakalamanıza yardımcı olur. Böylece renkli bir kişiliği de yansıtabilirsiniz! Aslında siyah gibi bir rengi açık farklı bir renk ile bir araya getirmek gerekir.

9- İki Renk ile Sınırlandırın

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

Fazla rengin bulunması kişilerin uyum sağlama konusunda zorlanmasına sebep olacaktır. Kiyafette renk uyumu nasil olmalıdır? Az renk ile uyum sağlanmalıdır. Özellikle bu kuralı çizgileri bulunan kombinlerde uygulanmalıdır. Görselde de bulunan tarzda bir parçayı kombinlemek için diğer parçaların tonlarını kısıtlı tutmalısınız. Siyah ve beyaz yanına sadece tek bir patlatıcı renk sayesinde hedeflenen kombini ayarlayabilirsiniz.

10- Gizli Renkleri Kullanın

Kıyafette renk uyumu sırasında apaçık ortada bulunan renkleri kullanmanız gerekmiyor. Kimi parçalar özellikle jeanler üzerinde gizli beyazlar saklıdır. Kotların rengini parlatırken tercih edilir. Bunun yanı sıra jeanlerin iplik kısımlarından dahi yararlanabilirsiniz. Fotoğrafta da göreceğiniz üzere mavi üzerine gizli beyazlar mevcuttur. Ayakkabı ya da alt parçaları bu beyazdan yola çıkarak birleştirebilirsiniz.

10-adimda-kiyafette-renk-uyumu-nasil-yapilir

2021 ilkbahar ve yaz modası yaklaşırken bu konuda ne kadar bilginiz bulunuyor? Yazı içerisinde size kıyafette renklerin uyumu hakkında bilgi verdik. Bunun yanı sıra bu renkleri uygulayabileceğiniz döneme uygun parçaları dolabınızda bulundurabilirsiniz. Armine 2021 İlkbahar Yaz Kap Modelleri yazımıza bakarak tesettür giyimi için önemli olan kap modellerini inceleyebilirsiniz!

 

 

Yoruma kapalı.