10 Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kilo vermek için önerilen birçok diyet listesini tam anlamıyla uygulayabilmek oldukça zordur. Çoğu zaman sabırsız davranılır ve kısa sürede istenilen kiloya ulaşılmak istenir. Oysa beslenme düzeninizde yapılan bazı değişikliklerle kendinizi zorlamadan da kilo verebilirsiniz. Kilo verme aşamasında kalorisi yüksek olan besinleri bilmek ve tüketmemek gereklidir. Ayrıca beslenme düzeninizde yapacağınız değişikliğe alışabilmeniz için sabırlı davranmak oldukça önemlidir.

Hızlı kilo vermek için ihtiyacınızdan daha az yemek sağlığınızın bozulmasına ve bağışıklığınızın zayıflayarak çeşitli hastalıklarla uğraşmanıza neden olacaktır. Öncelikle boyunuza göre ideal kilonuzu belirlemelisiniz. Eğer 10 kilo kadar fazlalığınız varsa bu kiloyu 4-6 hafta arasında vermeyi hedeflemelisiniz. Çoğu kişinin yaptığı hatalardan birisi de istenilen kilo verildikten sonra beslenme düzenini değiştirerek kalorisi yüksek besinleri aşırı miktarda yeniden tüketmeye başlamasıdır. Bu durumda vücut yeniden kilo almaya başlayacaktır. Sürekli kilo alıp vermek metabolizmanızın dengesiz çalışmasına ve iç organlarınızın hasar görmesine neden olacağından kilonuzu sabit tutmanız oldukça önemlidir. Kilonuzu koruyabilmeniz için diyet sürecinde belirlediğiniz beslenme düzenini bozmamayı ve yemeklerde aşırıya kaçmamayı yaşam şekli haline getirmelisiniz.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kalorisi Yüksek Yiyeceklerden Uzak Durun
Hem kilo almanıza hem de sağlık sorunları yaşamanıza neden olan yüksek kalorili yiyecekler arasında hazır işlenmiş gıdalar yer alır. Marketlerden satın aldığınız karbonhidrat ağırlıklı olan bu yiyecekler yüksek oranda şeker ve trans yağ içerir. Özellikle şekerli besinler bel, kalça ve basen bölgenizde yağlanmaya neden olan en önemli etkendir. Toplumuzda gün içinde sıkça içtiğiniz çayınıza şeker koymayabilir, meyve suyu ve kola gibi şekerli içecekler tüketmemelisiniz. Kilo almanıza neden olan bir diğer besin ise beyaz ekmeğin bolca tüketilmesidir. Kan şekerinde dalgalanmalar yaparak daha fazla yemek yemenize neden olan beyaz ekmek yerine esmer ekmeleri tercih etmelisiniz.

Yeşil Elma İle Güne Başlayın
Kilo verebilmenizi kolaylaştıracak en faydalı meyvelerin başında yeşil elma gelir. Yeşil elma kırmızı elmaya göre daha az şeker içerir. Sabahları aç karnına tüketeceğiniz bir tane yeşil elma metabolizmanızı hızlandıracaktır. Açlığınızı bastırarak daha az kalori tüketmenizi sağlayan yeşil elmayı ara öğünlerde de tüketebilirsiniz.

Yağsız Süt Tüketin
Kahvaltıda ya da akşam yatmadan önce süt içerek daha kolay zayıflayabilirsiniz. Yağ oranı fazla olan yağlı süt yerine yağsız süt tüketilmelidir. Günde 1-2 bardak ılık olarak içilen süt size tokluk hissi verecektir.

Günde En Fazla 1500 Kalori Alın
Belirlediğiniz diyet listesi günlük alacağınız kalori miktarı ortalama 1500 olmalıdır. Günlük aktivitenize göre belirleyeceğiniz bu miktarı daha da azaltabilirsiniz. Hareketsiz bir yaşamınız varsa günde 1200 kalori, yoğun çalışıyor ya da düzenli olarak spor yapıyorsanız 1700 kalori olabilir. Tuzu azaltmalı ve sebze meyve tüketimini arttırmalısınız. Ayrıca bol su içerek ve spor yaparak çok daha kolay kilo verebilirsiniz.

Yoruma kapalı.