3 Günde 3 Kilo Verdiren Patates Diyeti

Patates Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır ?

Bazılarımızın çok sevdiği patates ile diyet listesi oluşturmaya bu konumuz ile devam ediyoruz. Ancak burada çok önemli bir bilgi vermek zorundayız.

Patates diyeti tek tip beslenme türlerinden biri olması sebebi ile uzun süreli uygulanması önerilmeyen zayıflamaya yöntemleri arasından biridir.

3 Günde 3 Kilo Verdiren Patates Diyeti
3 Günde 3 Kilo Verdiren Patates Diyeti

Özellikle diyabet hastaları, gebeler, emziren annelerimiz tarafınca uygulanması oldukça sakıncalıdır. Bir diğer dezavantajı ise normal bir bireyin günlük alması gereken kalori ihtiyacını karşılamamasıdır.

Kısacası kolay ve uzun süreli yapımında olumsuz etkilere yol açabilecek bu diyeti tavsiye etmiyoruz. Kısa sürelerle yapmak isteyenler için, kilo vermenin yolları arayanlar için diyetimiz hakkında bilgiler vermeye devam edelim. Buyurun..

Patates Diyeti Avantajları Nelerdir ?

Zayıflamak için diyet listesi

 • Zayıflamak için diyet listesi hazırlamak kolay ve basittir.
 • Kilo vermek için etkilidir, idealdir, kısa sürelerde net kilolar kaybetmeye uygundur.
 • Düşük kalorilidir. Kendinizi hafif hissetmenize olanak sağlar.
 • Yağ tüketimi azdır dolayısıyla ağırlık yapmaz, sindirim sorunlarından mide ekşimelerine neden olmaz.

Patates Diyeti Dezavantajları Nelerdir ?

Patates Diyeti Dezavantajları
Patates Diyeti Dezavantajları
 • Günlük almanız gereken kalori ihtiyacının tamamını karşılamaz. Kısa süreli yapmakta faydası vardır ancak uzun dönemli ilerlerseniz halsizlik baş gösterir ve devam ettiğiniz her gün bu ve bunun dışında kalan birçok yan etkiye neden olabilir.
 • Tek tip beslenme çeşidi olması sebebi ile uzun süreli yapılan diyetlerde vitamin – mineral eksikliği yaşatır. Dolayısı ile eksikliklerden kaynaklanan pek çok olası rahatsızlığa zemin hazırlayabilir.
 • Aşırı kilolu bireyler için uygun değildir. Tokluk hissi sağlar ancak çok şişman bireyler için oldukça zor bir diyet türüdür.

3 Günde 3 Kilo Verdiren Patates Diyeti Nasıl Yapılır ?

Ketojenik Diyette Kaçınılması Gereken Besinler

Patates diyetimiz teknik olarak üç günde en az üç kilo vermeye yardımcı olabilir. En fazla ise üç günde beş kilo kaybına kadar etki gösterebilir. İlk gün oldukça kolaydır ancak ilerleyen günlerde zorluk yaşayabilirsiniz. Dilerseniz şimdi bu üç günlük diyet listesini sunalım.

1. Gün

3 Günde 3 Kilo Verdiren Patates Diyeti

Kahvaltı

Normal boy bir adet haşlanmış patates, bir kase ev yapımı yoğurt. Yoğurdumuza bir çay kaşığı zencefil tozu döküp karıştıralım.

Öğle

Normal boy haşlanmış patates, bir kase doğal yoğurt. Yoğurda bir çay kaşığı Zencefil tozu dökerek iyice karıştırdıktan sonra tüketelim.

Akşam Yemeği

Akşam öğünümüzde sadece iki kase yoğurt tüketebiliriz. Başka bir şey yok. Yoğurt üstüne bir çay kaşığı kırmızı pul biber dökerek karıştıralım ve yiyelim. Kaselerimiz büyük olmasın lütfenJ

2. Gün

3 Günde 3 Kilo Verdiren Patates Diyeti

Sabah

Bir kase yoğurt. Üzerine birkaç damla doğal Zeytinyağı dökmemizde bir sakınca yoktur.

Öğle

Bir tane haşlanmış patates. Servis ederken üstüne isteğe göre az miktarda tuz, karabiber ekebiliriz. Hatta kırmızı pul biber de olursa iyi olur.

Akşam Yemeği

Bir adet orta boy patates haşlatması ve buna ek olarak iki kase yoğurt. Unutmayalım kaselerimiz normal boy olacak. Yoğurt üzerine nane, pul biber, saf Zeytinyağı, Zerdeçal gibi yağ yakıcı etkilerle destekleyici özellikler sunan gıdalardan hafif hafif gezdirebiliriz.

3. Gün

3 Günde 3 Kilo Verdiren Patates Diyeti

Sabah

Haşlanmış patates.

Öğlen

Haşlanmış patates. Bir kase yoğurt. Dileyen doğal manda yoğurdu tercih edebilir. 3. gün olduğu için küçük bir torpil geçebilirsiniz kendinize.

Manda yoğurdu diğer yağlara göre daha yağlı ve çok daha lezizdir.

Akşam Yemeği

İki kase yoğurt. Yoğurtlarımıza damak tadımıza uygun metabolizma hızlandırmasına katkı sunabilecek en az bir en fazla dört çay kaşığı bitki, bitki yaprağı ya da tozu eklememizde herhangi bir sakınca yoktur.

Bu Diyete Üç Günden Sonra Devam Etmek İsterseniz

Patates Diyeti Avantajları

İlk üç günlük zor dönemimizi atlattık mı? Dilerseniz bu diyetin devamı da var. Kalan günler daha kolay. Üstelik sadece patates yok. Diğer besin zincirlerinden de faydalanabiliriz artık.

Aşağıdaki besinlerimizi yukarıdaki menülerimize ekleyerek patates diyetine devam edebilirsiniz.

Kalan Günlere Devam Edecek Olursak

Patatesli Kek Tarifi
Patatesli Kek Tarifi
 • Yukarıda sıraladığımız ilk üç günde yer alan besinlere ve miktarlarına aynen devam edeceğiz.
 • Ara öğünler oluşturacağız ve bu ara molalarımıza elma, mandalina ekleyeceğiz.
 • İkinci ara öğünlerimize yani öğleden sonra yemek için mevsim salata, çoban salata gibi çeşitli salatalarımızı tüketmeye başlayabiliriz.
 • Ana öğünlerimize yukarıda anılan patates ve yoğurdun dışında sırası ile birer porsiyonu aşmamak kaydı ile; bonfile et, ızgara hindi, ızgara balık fileto, kivi, ızgara balık türleri, buğulama balık çeşitleri, ızgara tavuk, semizotu salatası, kabak yemeği, armut, yumurta haşlaması ve peynirli – sebzeli omletler katabiliriz.

Son olarak her diyet menüsünde olduğu gibi günlük en az 2 litre su içmek gereklidir. Gün boyunca katı gıdalarla beslenirse sindirim sorunları yaşanabilir. Bu nedenle hem besleyici hem de doyurucu menülere sahip olmak gereklidir.

Bu doğrultuda günlük alınması gereken kalori miktarına dikkat edilmelidir. Şok diyetlerin hızlı ve sağlıksız kilo vermeye neden olduğu bilindiği gibi besin değeri yönüyle zengin olan patates öğlen yemeği ve akşam yemeği menüsünde bulundurulabilir.

Patates diyeti haşlanmış patates yoğunluklu bir diyet olduğu için mutlaka ve mutlaka besin değeri yüksek ve vitamin değeri doyurucu sebzeler de tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Yoğurt Diyeti ile Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Yoruma kapalı.