7 Maddede Boğaz Ağrısı Burun Akıntısı Nedeni ve Tedavisi !

Boğaz Ağrısı Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

0 47

Korona virüsün belirtileri içerisinde olmasından dolayı boğaz ağrısı burun akıntısı şikayetleri yaşayan kişiler, virüs kapıp kapmadıkları konusunda endişe yaşamaktadır.

Acaba grip mi oldum düşüncesini boğaz ağrısı burun akıntısı gibi semptomları taşıyınca düşünebilirsiniz. Ani burun boşalması, mukus sıvısının yapışkanımsı yapısı ve bir yandan da ağrıyan boğazınız günlerinizi zehredebilir. Bu semptomların sebebi genellikle mevsimsel değişikliklere bağlı gribal reaksiyonlardır.

Tahriş olan burun dokusu mukus sıvısını tutamayarak akar ve yıpranan boğaz ise kendini ağrı olarak gösterir. Peki bu iki problem kendisini nasıl belli eder, bu hastalıkların belirtileri nelerdir? Şöyle ki;

 • Boğaz ağrısı burun akıntısı öksürük gibi hayatınızı, toplantılarınızı ve muhabbetlerinizi niteliksiz hale getirecek, aynı zamanda sizin enerjinizi düşürecek problemlere sebep olurlar.
 • Boğaz ağrısı burun akıntısı baş ağrısı gibi reaksiyonların yanı sıra balgam gibi problemlerin de de ana kaynağıdır.
 • Bu iki semptom kendisini halsizlik ile birleştirir ve çok ciddi bir hastalık haline gelir. Bazen burun boğaz bölgesindeki bu belirtiler ciddi seviyelere gelince yüksek ateş, yoğun halsizlik gibi  durumlar daha ağır yaşanabilmektedir.

bogaz-agrisi-burun-akintisi

Siz hasta olarak vücudunuzdaki değişimleri detaylıca incelemeli ve gerekli durumlarda doktor görünmelisiniz ki bu problemi kolay atlatasınız. Çünkü bu dönemde virüs bağışıklık sistemini oldukça kuvvetsiz kılmaktadır. Eğer çok ciddi problemler sergilemiyorsanız besin takviyesi ile toparlanabilirsiniz. En iyi ve etkili besin takviyeleri için bu durumlarda neler tüketebileceğinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Burun Akıntısı Ne İyi Gelir ? Ne Yenilip Ne İçilmelidir ?

Çok halsiz bir durumdasınız, tarayıcınıza hızlı ve kuralsız bir şekilde boğaz ağrısı burun akıntısı halsizlik ne iyi gelir yazdınız. Bu sorunun cevabı bizde. Biz, sizleri iyileştirecek en nitelikli besinleri sıraladık. Eğer soğuk algınlığının etkisi altında ya da benzeri hastalığı olanlar bu besinler ile eski formlarını yakalabilir!

1 – Zencefil

Boğaz ağrısı burun akıntısı balgam gibi problemleri yanı sıra kuru öksürüğe de sebep olur. Araştırmalar göstermiştir ki kuru öksürüğü ve balgamı ballı ve limonlu bir şekilde yapılan zencefil çayı hızlı bir şekilde kesiyor ve kişinin ağrılarını yatıştırıyor.

2 – Zerdeçal

bogaz-agrisi-burun-akintisi

Zerdeçalın kendine has beyni vardır desek herhalde yalan olmaz. Kendisi zencefil ailesinden geldiği için mevsimlere bağlı olan gribal hastalıklarla savaşır ve boğaz ağrısı burun akıntısı ishal olarak kendini belli ettiyse, dışkıyı toparlayıcı özelliği ile bireyin toparlanmasını sağlar.

3 – Sıcak Bitki Çayları

Ararsanız her hastalık için illaki bir bitki çayı bulursunuz, kanser için bile çünkü doğa ana iyileştiricidir ve bizlerde doğa ana içinde var olduk.

Sıcak bir rezene ya da yeşil çay size zindelik verir. Aynı şekilde ıhlamur da boğaz ağrınızı yok edip burun akıntınızı giderir. Basit market bitki çayları bile sizleri iyileştirmeye yetecektir.

4 – Kemik Suyu

Kemik içinde bulunan ilik sayesinde boğaz ağrısı burun akıntısı halsizlik durumlarında kişi enerji bularak zindelik kazanır ve ayrıca kemik içinde bulunan mineraller sayesinde kaybedilen sıvı vücutta tutulur.

5 – Tavuk Suyuna Çorba

Tavuk suyuna yapılmış bir çorba hafif sıcaklıkta içilirse İç hastalıkları içerisinde yer alan burun akıntısı ve boğaz ağrılarına iyi gelecektir. Çünkü iyileştirici ve onarıcı proteinlerle doludur.

6 – Sarımsak ve Soğan

bogaz-agrisi-burun-akintisi
Boğaz Ağrısı Burun Akıntısı Neden Olur?

Boğaz ağrısı burun akıntısı ateş olarak kendini gösterse bile bunun doğal çözümü sarımsak ve soğan tüketmektir. Zaten antibiyotik etkili olan bu ikili hem ateşi düşürür hem de kendinizi daha çabuk toparlamanızı sağlar. Bu nedenle grip aşısı aramak yerine bu doğal ilaçları kullanmak oldukça iyi olacaktır.

7 – Boğaz Ağrısı Burun Akıntısı ve Elma Sirkesi

Boğaz ağrısı için kimyasal gargara satın almak yerine elma sirkesini su ile seyreltip, sabah ve akşam gargara yaparsanız hem boğazınıza takılan mikroplar ölür hem de tahriş olan boğazınız iyileşir. Tabi ki boğaz ağrınıza ve burun akıntınıza iyi gelecek yiyecekler ve içecekler bu 7 besin takviyesi ile sınırlı değil. Sizler doğal olan her şeye bu gibi durumlarda dönelebilirsiniz. Unutmayın ki asıl hedefimiz kam doğal dediğimiz ve işlem görmemiş yiyecekler olmalıdır. Bunun yanında bol sıvı tükettiğiniz takdirde, bu hastalığı kolayca atlatacaksınız.

Boğaz Ağrısı Burun Akıntısı Korona Belirtisi mi ?

Boğaz ağrısı burun akıntısı korona mı demek oluyor, bu nasıl bulaşır? Bir de boğaz ağrısı burun akıntısı hapşırma ile birleştiyse kesin korona virüse yakalandım diye düşünmeye başlamışsınızdır. Bu nedenle bendeki bu belirtiler corona mı, soğuk algınlığı mı, alerji mi, şeklide pek çok soru zihninizi sık sık meşgul edecektir. Tabii ki böyle bir şey yok. Sadece iki belirtiye dayanarak ben korona oldum dememeniz için gelin korona belirtilerini sıralayalım.

 • Nefes darlığı (şiddetli)
 • Balgamlı öksürük (zaman zaman da kanlı)
 • Boğaz ağrısı ve boğaz tahrişi
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Mide bulantısı – kusma
 • İştahsızlık
 • Burun akıntısı ve koku alamama
 • Baş ağrısı ve dönmesi
 • Ağır solunum yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği (ateşin böbreklere vurması sonucu oluşur)

bogaz-agrisi-burun-akintisi

Sadece bunlarla sınırlı olmayan korona belirtileri arasından boğaz ağrısı ve burun akıntısı taşıyorsak koronayım demek yanlış olacaktır. 5 maddeden fazla semptom kendinizde görüyorsanız test yaptırmak amacıyla sağlık kuruluşlarına uğramanız ve en doğru sonucu almanız gerekecektir.

İlginizi Çekebilir: Semptomlarının benzer olmasından dolayı covid ile normal grip virüsü / nezle arasındaki benzerlikler oldukça merak edilmektedir. Çünkü siz grip olduğunuzu düşünürken aslında korona virüse yakalanmış olabilirsiniz. Aynı şekilde tersi durum da geçerlidir. Dolayısıyla bu iki virüs arasındaki benzerlikleri bilmek gerekmektedir. Bu konuda kafa karışıklığı yaşmak istemiyorsanız, koronavirüs ile grip hastalığı benzerlikleri nelerdir, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.