7 Maddede Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

7 Maddede Küçük Yatak Oda Dekorasyonu

Dekorasyon fikirleri bulunduğu alana göre değiştiğinden küçük yatak odası dekorasyonu da farklılaşmaktadır. Alanın küçüklüğü her ne kadar kişilerin canını sıksa da doğru bir planlama, eşya alımı ile çok iyi değerlendirebilmek mümkün olmaktadır. Özellikle kiracı olan ya da sürekli ev değişikliği yapmak zorunda olan meslek sahipleri bu konudan faydalanabilir.

YouTube video

Küçük Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri 

Küçük yatak oda dekorasyonu kişilerin hayal dünyası doğrultusunda farklılaşabilmektedir. Ancak daha önce küçük yatak odası dekoru kurmayan bireylerin bu konuda zorlandığı da bir gerçektir. Yazı içerisinde belirtilen küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları sayesinde alanı işlevsel hale getirebilir, istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. İşte küçük yatak odası nasıl dekore edilir sorusunun cevapları!

1. Açık Renk Seçiminin Önemi

Küçük yatak odası dekorasyonu hakkında bilgi edinirken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus hiç şüphesiz alan boyutu olmaktadır. Alanın sahip olduğu büyüklük bilindikten sonra küçük yatak odası dekorasyonu fikirleri elde etmek daha doğru olacaktır. 15 metrekare yatak odası dekorasyonu içerisinde yapılabilecek değişikliklerin sayısı oldukça fazladır. Yatak odası takımları konusunda bilgi almak ve buna göre plan oluşturmak gerekir.

7-maddede-kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu

Küçük yatak oda dekorasyonu oluştururken öncelikle temelden başlanılması gerekir. Bu noktada alanın daha büyük ve ferah görünmesi adına açık renk seçimi yapmak kişilerin avantaj elde etmesini sağlayacaktır. Az yer kaplayan yatak odaları içerisinde duvar, halı veya alınacaksa perde seçimini açık renklerden yana kullanmak ilk tercih olmalıdır. Koyu renkler alanı daha basık gösterecektir.

2. İşlevsel Eşya Seçimi

Küçük yatak odası dekorasyonu fikirleri arasında en temel nokta eşya seçiminden geçmektedir. Kişiler özellikle 10 m2 yatak odası nasıl döşenir, 6m2’ yatak odası nasıl döşenir soruları karşısında az yer kaplayan yatak odaları küçük eşyalara yönelmeyi cevap olarak alacaktır. Yalnız az yer kaplaması eşyanın doğru bir tercih olduğu anlamını taşımamaktadır.

7-maddede-kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu

Alınacak eşyaların küçük yatak odası dekorasyonu üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Eşyaların ufak olmasından ziyade az ve öz sayıda olması önemlidir. Alınacak bu eşyaların aynı zamanda işlevselliği önem taşımaktadır. Ortamı toparlayıcı özelliğe sahip dar yatak odası gardrop modelleri araştırmak bu konuda fikir elde etmeyi kolaylaştıracaktır.

3. Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Püf Noktaları: Ayna Kullanımı

Küçük yatak odası dekoru sırasında kullanılabilecek en mantıklı araçlardan birisi aynalar olmaktadır. Aynaların oda içerisinde boyut genişlemesinde etkili olduğu bilinir. Bundan dolayı küçük yatak odası dekorasyonu fikirleri arasında sıklıkla bulunur. Aynaların boyutunun büyük olması alan içerisinde daha ferah bir görüntü elde etmeyi sağlayacaktır. Yatak odası modelleri arasında daha sık tercih edilmeye başlandı.

7-maddede-kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu

Aynaların kullanılacağı alan küçük yatak odası dekorasyonu konusunda genellikle yatakların arka kısmında oluşturulur. Duvarı boydan boya saracak bir ayna sayesinde özellikle gündüz vakitlerinde bir ferahlık hissedilmesine sebep olur. Tabi ayna seçimi küçük çocuklu aileler ve evcil hayvanları bulunanlar için hijyen konusunda pek de doğru bir seçim olmayabilir. Ancak genç odası dekorasyonunda da etkili bir tercih olabilir.

4. Perde ile Dolap Oluşturma

Dar dikdörtgen yatak odası dekorasyonu konusunda en zorlanılan konulardan birisi dolap seçimi olmaktadır. Özellikle çatı katı gibi alanlarda yatak odaları için dolap yerleştirmesi zorluk yaratabilir. Alınan dolap küçük yatak oda dekorasyonu oluştururken işlevsellik kazandırmayabilir. Dolapsız da bir yatak odası düşünülemeyeceğinden daha işlevsel bir fikir olan perdeleri kullanabilirsiniz. Yatak odanızın farklı bir havaya bürünmesini sağlayacaktır.

7-maddede-kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu

Küçük yatak odası dekorasyonu oluştururken kıyafetlerin doğru bir düzenle yerleştirilmesi gerekir. Dolap kullanımına uygun olmayan alanlarda küçük bir bölümü perde ile ayırabilirsiniz. İki duvar arası monta edilecek perdenin arka kısmında askılıklar sayesinde kıyafetleri bulundurmak küçük yatak odası fikirleri arasında en yaratıcı fikirlerden birisidir.

5. Açık Renk Perdeler ve Güneş Işığı!

7-maddede-kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu

Küçük yatak odası dekoru konusunda yazının önceki kısmında duvarlarda açık renk kullanımının alanı daha ferah göstereceğinden bahsedilmişti. Perde seçimi konusunda da kişiler açık renklerden yana olmalıdır. Gün içerisinde odanın güneş ışığına maruz kalması alan içerisindeki kasvetli havayı ortadan kaldıracağından küçük yatak oda dekorasyonu konusunda mutlaka düşünülmesi gereken durumlar arasındadır.

6. Dekoratif Malzemeler ile Canlılık Yaratın

Açık renk duvar, perde seçimi sonrasında küçük yatak odası dekorasyonu içerisinde renklilik oluşturmaktan da kaçmamak gerekir. Diğer parçaları beyaz gibi üzerine her rengin yakışacağı bir ton seçmek akıllıca olacaktır. Sonrasında tamamen beyazlığı oluşturmadan şık dekoratif malzeme ve eşyalarla renklendirmeye gidilmelidir.

7-maddede-kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu

Örneğin yastık seçimleri kırmızı, mavi renklerde olabilir. Yastıklar kadar duvara asılabilecek çerçeveler, dolap renkleri ya da odada kullanılacak komodin gibi eşyalar renkli seçilebilir. Yeni eşya almak istemeyen bireyler el becerileri doğrultusunda kendin yap (DIY) eşyalarını istediği renge boyayarak yeni bir dekoratif unsur da elde edebilir.

7. Yüksek Yatak Tercihi

Küçük yatak odası dekorasyonu sırasında yüksek yatak tercih etmek iyi bir tercih olabilir. Yataklarda bulunan bazalar belirli bir eşya depolama görevini görecektir. Ancak alanın küçük olması küçük oda dekoru sırasında daha fazla saklama alanına ihtiyaç duyulmasını zorunlu kılacaktır. Yatak seçiminde yüksek yatakları seçmek bu anlamda önem kazanır.

7-maddede-kucuk-yatak-odasi-dekorasyonu

Yüksek yatakları satın almanın yanı sıra kişiler kendisi de oluşturabilir. Yatak köşelerine eklenecek parçalar ile yükseklik sağlanabilir. Yükseklik sağlandıktan sonra küçük yatak oda dekorasyonu fikirleri arasında yer alan yatak altına düzen oluşturma gerçekleştirilir. Ufak sepet, kutular yardımı ile düzenli bir görüntü elde edebilir burada eşyalar saklanabilir.

Küçük yatak odalarına dair sunduğumuz 7 farklı fikir ile odanızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Dekorasyon fikirlerini beğendiyseniz ve çocuk odaları ile ilgili arayıştaysanız Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır yazımıza bakabilirsiniz.

Yoruma kapalı.