Ağız Kokusu Neden Oluşur? Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

0 1

Ağız kokusu insanın özgüvenini dolayısıyla hayat kalitesini etkileyen çok ciddi bir sağlık problemidir. Fakat bu problemden kurtulmanın birçok doğal yolu da bulunmaktadır. Peki, ama nasıl? Gelin, hep birlikte ağız kokusuna dair merak edilen tüm neden ve çözüm yollarına birlikte göz atalım.

Gerek ülkemizde gerek de diğer ülkelerde insanların en çok şikâyette bulunduğu sağlık sorunu hiç şüphesiz ağız kokusudur. Bu sorun hem kişiyi hem de çevresindekilerini fazlasıyla rahatsız etmekle birlikte birçok sağlık sorununun da belirtisi olabilmektedir. Farklı farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilen ağız kokusunun tedavi edilebilmesi için ise problemin neyden kaynaklandığı mutlaka tespit edilmelidir.

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

Tabi ki ağız kokusunun nedenin öğrenilebilmesi için de doktor muayenesi gerekir. Bunun yanı sıra; birçok kimsenin aklına Ağız kokusu doğal yollarla nasıl geçer sorusu da gelmektedir. İşte tam bu sorunun cevabı olarak binlerce yıldır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı besinlerin isimleri söylenebilir.

Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Ağız kokusunun oluşmasına sebep olan birçok etmen bulunmaktadır. Kişinin ağız sağlığına dikkat etmemesi sonucu oluşan ağız kokusuna neden olan başlıca etmenler şu şekildedir:

 • Sarımsak ve soğan gibi besinlerin çiğ ve fazla tüketilmesi
 • Sigara, alkol ve diğer bağımlılık yapan maddelerin kullanılması
 • Çürüyen veya yapısı bozulan dişlerin tedavi edilmemesi
 • Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ya da dişlerin yanlış diş fırçası ve macunuyla sert bir şekilde fırçalanması
 • Bademcik ve diş iltihaplanmalarının tedavi edilmemesi
 • Sindirim sistemi sorunlarının bulunması
 • Disbiyoz oluşumu

Sabah Uyanınca Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

Sabah uyanınca ağız kokusu nasıl giderilir sorusu konu ile alakalı en çok merak edilip araştırılan sorular arasında yer almaktadır. Ağız kokusunu gidermenin elbette çeşitli yolları bulunmaktadır. Fakat asıl önemli olan ağız kokusunun oluşmasını önlemektir. Tüm çaba bu yöne doğru olmalıdır. Ağız kokusunu oluşmadan önlemenin ise hijyen ve kimyasal ürünler olmak üzere iki yolu bulunmaktadır.

1 – Ağız Hijyenini Sağlamak

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

Ağız hijyeni, ağız kokusu probleminin hiç oluşmaması için mutlaka insan hayatının bir parçası olmalıdır. Bu sebeple günde en az 2 en fazla 3 öğün olmak üzere dişler doğru yöntemlerle fırçalanmalıdır. Diş fırçasının ulaşamadığı yerler diş ipi kullanılarak temizlenmelidir. Bu şekilde diş ve diş etlerinde ağız kokusuna sebep verecek yemek artıkları kalamayacağından ağız kokusu önlemiş olacaktır.

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

Dilin de ağız içerisinde yer aldığından ve ağız kokusuna sebebiyet verebileceğinden dolayı mutlaka temizlenerek hijyeni sağlanmalıdır. Dil temizliği, dil temizleme özelliği bulunan diş fırçalarıyla ya da dil temizleyicileriyle yapılmalıdır. Bu ürünler kullanılırken dil olabildiğince dışarı çıkartılmalıdır. Ve dil, dilin arkasından önüne doğru kazıma yöntemiyle temizlenmelidir.

2 – Kimyasal Ürünlerle Ağız Temizliği

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

Günümüzde ağız kokusunun oluşmasını önleyecek pek çok ürün geliştirilmiştir. Gargaralar, spreyler, bazı sakızlar bu ürünlerdendir. Fakat bu ürünler çok kısa süreli etkiye sahiptir. Ayrıca uzun süreli kullanımları kişide ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Çünkü içerisinde sindirim sitemi üzerinde tahribata yol açacak kimyasallar barındırmaktadırlar. Bu sebeple bu ürünlerin kullanımı uzun süreli tavsiye edilmemektedir. Çok seyrek olacak şekilde yalnızca acil ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir.

3 – Ağız Kokusunu Gideren Doğal Yollar

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

En güzeli ağız kokusunun oluşmaması için ağız ve diş sağlığını korunması olmalıdır. Fakat ağız kokusu oluşmuş ise bu durum ağız kokusunu gideren doğal yollar ile çözüme kavuşturulabilir. İçerisinde hiçbir kimyasal ve katkı maddesi bulunmayan tedavi edici besinler şu şekildedir:

 • Elma Sirkesi: Neredeyse bütün hastalıklara derman olan elma sirkesi ağız kokusunu gideren en doğal besinlerden biridir. Elma sirkesi tüketildiğinde sindirim sisteminin tamamından geçer. Sindirim sisteminde bulunan tüm kötü huylu bakteriler elma sirkesiyle temas ettiğinde ölür. Böylelikle ağız kokusuna sebebiyet veren bakteriler öldüğü için ağız kokusu en doğal yolla giderilmiş olur.
 • Maydanoz: Maydanoz, çok yüksek miktarlarda klorofil içermektedir. Klorofil organelleri de ağız kokusunu önleyici ve giderici maddeler içermektedir. Bu sebeple ağız kokusu olan kişilerin en sık tercih ettiği besinlerdendir. Yemeklerde ve salatalarda bol bol kullanılabilen maydanoz, her öğünden sonra az bir miktar çiğnenerek de kullanılabilir. Bu ağız kokusunun tamamen giderilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

 • Yoğurt: Mucizevi besinlerden biri de yoğurttur. Yoğurt içerisinde lactobacillus adı verilen bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler ağız kokusuna sebebiyet veren kötü bakterilerle savaşarak ağız kokusunu önler. 6 haftalık düzenli yoğurt tüketimiyle ağız kokusu problemi %80 oranında azalmaktadır.
 • Tarçın: Bu besin antiseptik özellikler içermektedir. Antiseptik içeren tarçın ağızdaki kötü bakterilerin yayılmasını engeller. Bu yolla ağızdaki ağız kokusunun varlığı giderilmiş olur. Ağız kokusunun giderilmesini önlemek için üretilen tarçın çiğneme çubukları gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

 • Siyah ve Yeşil Çay: Polifenolleri çok miktarda bulunduran bu çaylar sindirim sisteminde yer alan bakterilerin oluşumlarını büyük ölçüde yavaşlatırlar. Ağız içerisinde güçlü bir temizleyici görevi görerek ağız kokusu oluşumunu engellerler.
 • Su: Sağlık problemi olsun ya da olmasın günde en az 2,5 litre su tüketilmelidir. Çünkü vücudun ¾ sudur ve tüm yaşamsal fonksiyonlar su aracılığıyla gerçekleşir. Ayrıca su ağızda tükürük bezlerinin çalışmasını da sağlar. Oluşan tükürük de ağızdaki bakterilerin oluşumunu engelleyerek ağız kokusunu engellemiş olur.

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

Unutulmamalıdır ki sürekli yaşanan ağız kokusunun varlığı çok ciddi bir sağlık problemidir ve diğer hastalıkların belirtisi olabilir. Bu sebeple vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Fakat ara sıra yaşanan ağız kokusu problemlerinde bu besinleri istediğiniz gibi tüketebilir ve bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

kolay-diyet-listesi-agiz-kokusu-neden-olusur-dogal-yollarla-nasil-gecer

Yazımızı beğendiyseniz reflü nedir konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.