Aile Destek Programı Nedir? 2022 Aile Destek Programı Ücreti

Aile Destek Programı Nereden Alınır?

0 17

Aile destek programı, ihtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından verilen destektir. Bu destek ile ailelerin belirli aralıklarla gerekli bakanlıklardan belirlenen miktarlarda para alması mümkün olur. Yardıma muhtaç olan ailelerin çeşitli belgeler ile başvurduğu bu destek programı, hane başına olacak şekilde yapılmaktadır.

Aile destek programından ödeme almak isteyen, destek ve imkanlardan faydalanmak isteyen ailelerin öncelik olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. İlgili makamlara yapılan başvuruların onaylanması durumunda aileler, başvuru tarihinden başlamak üzere her ay belirli tutarlarda ödeme alabilmektedir.

Peki aile destek programı nedir? Aile destek ödemesi nereden alınır? Aile destek ödemesi kime yapılır? Aile destek başvurusu nasıl yapılır? Tüm bu sorular ve daha fazlasının cevapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Aile Destek Programı Nedir?

aile-destek-programi
Aile Destek Programı

Aile destek programı, hane başına yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerin destek almasını sağlayan bir programdır. Bu programdan ülkemizde yaklaşık olarak 4 milyon aile destek alacaktır. 2022 Temmuz ayı itibariyle başlayan destek programı, hane başına yapılmaktadır.

Hane başına devlet ve bakanlıklar tarafından belirlenen tutarlarda aylık olarak ödeme yapılır. Bu ödeme, yardıma muhtaç ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla yapılmaktadır.

Ailelere destek olmak amacıyla başlanan bu programda 4 milyon aileye toplamda 15 milyar lira destek yapılacak. Bu destekler her haneye farklı miktarda yapılacak. Ancak ailelerin bu destek programından faydalanabilmeleri için de belirli şartları karşılamaları gerekiyor.

Aile Destek Programı Nereden Alınır?

Aile destek programı almak için öncelik olarak belirli şartları karşılamanız gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan ve daha sonrasında bakanlık tarafından yapılan açıklamayla şartları karşılayan ailelerin bu programdan faydalanabileceği belirtilmişti.

Aile destek programının alınacağı yani başvurunun yapılacağı ve incelenip onaylanacağı kurum ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı. Bu programdan faydalanmak isteyen haneler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yaparak ödeme alabilmektedir.

aile-destek-programi

Aile Destek Programı Başvuruları Nasıl Yapılır? Başvuru Tarihleri Nelerdir?

Maddi anlamda yardıma ihtiyacı olan aileler tarafından ‘aile destek programı başvurusu nasıl yapılır?’ araştırması sık sık yapılır. Yapılan başvuru neticesinde aile destek paketi alabilmek için destek paketi programı kapsamında binlerce destek paketi başvuruları meydana gelir. Peki aile destek programına başvurmak için ne yapmak gerekir?

Aile destek programı duyurusunun yapılmasının ardından destek almak isteyen aileler, birçok konunun cevabını merak ediyor. Bu programdan destek almak için öncelikle ailelerin başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuruların onaylanmasının ardından onaylanan ay da dahil olmak üzere aileler bakanlıktan ödeme alabiliyorlar. Gerekli durumlarda daha önce hiçbir başvurusu olmayanların noter veya muhtar aracılığı gerekmektedir.

2022 yılı itibari ile sosyal yardımlaşma kapsamında gelirin net belirlenmesi ve hanelerin gelir kapsamında yardım alabilmesi amacıyla aile destek başvuru şartları ise şu şekilde;

  • Başvuru yapan hane T.C. vatandaşı olmalı,
  • Başvuru yapacak olan bireylerin 18 yaşını doldurmuş olmaları,
  • Hanede kimsenin mavi kart sahibi olmaması,
  • Yerleşim yerinin yurt içinde olması,
  • Kamu işçisi, memur ve benzer mesleklerde çalışan olmaması,
  • Yurt dışına borç veya yurt dışında çalışan kimse olmaması.

aile-destek-programi

Yukarıdaki şartları karşılayan ailelerin başvuru yapmaları durumunda bu programdan faydalanabilmeleri mümkündür. Başvurular ise gerekli belgelerle birlikte e- Devlet kapısı üzerinden yapılacaktır. E devlet üzerinden yapılacak olan başvurular direkt olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı havuzuna düşmekte, incelenerek uygun bulunması durumunda onaylanmaktadır. Başvuruları onaylanan haneler, onaylandığı tarih geçerli olmak üzere bu programdan faydalanabilir ve ödeme alabilirler.

Tüm bu şartlarla birlikte ayrıca ailenin gelir durumu da başvuruların onaylanması açısından önemli. Hanede toplam gelirin 1883 liranın altında olması gerekiyor.

Aile Destek Programı Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Aileler için verilen destek programlarından faydalanmak isteyen hanelerin, daha önce bakanlık tarafından belirlenen başvuru tarihleri içerisinde başvurularını yapmış olmaları gerekiyor. Ancak bu programda herhangi bir başvuru tarihi bulunmuyor. Aileler, program devam ettiği müddetçe herhangi bir zaman diliminde e devlet kapısına giriş yaparak başvuru yapabiliyor.

Aile desteği amacıyla yapılacak olan ilk ödeme ise 29 Temmuz Cuma günü gerçekleşti. Temmuz ayı içerisinde başvuru yapan ve başvurusu onaylanmış olan haneler ilk ödemeyi yani Temmuz ayı ödemesini geçtiğimiz Cuma günü aldılar. Program 12 ay boyunca devam edecek ve aileler 12 ay boyunca bu programdan destek alabilecekler.

aile-destek-programi

Aile Destek Programı Ödemesi Ne Kadar? Nereye Yatıyor?

Aile destek programı ödemeleri, 4 milyon aile için toplamda 15 milyar lira. Hane başına düşen ödeme ise 450 TL ile 600 TL arasında. Kimi ailelere 450 TL ödeme yapılacakken kimilerine de 600 TL’ye kadar ödeme yapılacak. Ödeme miktarı bakanlık tarafından belirlenecek.

Ödemeler ise genel olarak başvuru sırasında belirtilen banka hesaplarına yani İban adresine yatırılıyor. Başvurusu onaylanmış ancak herhangi bir ödeme yatmamış olan ailelerin ödemeleri bazı durumlarda PTT aracılığıyla yapılabiliyor. Eğer başvurunuz onaylandıysa İban verdiğiniz banka hesabını kontrol edebilir veya PTT hesabınıza bakabilirsiniz. Aile Bakanlığı tarafından verilen diğer SED yardımı gibi ödemeler eksiksiz ve zamanında yapılmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.