Alkali Diyeti Nasıl Yapılır

PH dereceniz yüksek olabilir. Bu da pek çok sağlık sorunu yaşamanıza yol açabilir. PH oranı; 0-6 arası olanlar asidik, 7 PH dengesi normal ve 8-14 arası PH derecesi asidik olarak bilinir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için PH dengenizi sağlamalısınız. Asitli gıdaları tüketmeyi çok seven bir insansanız yüksek alkali gıdalar alarak PH derecenizi düşürerek dengeye getirebilirsiniz.

Aldığınız gıdaların çoğu ya alkalidir ya da asidiktir. Bu ikisini dengede tutabilmek için dengeli beslenmeniz gerekir. Bu yüzden bazı diyet uzmanları alkali diyetini hazırlamıştır.

Alkali diyeti, vücudunuzdaki asit oranına göre 3-4 hafta sürebilir.

Alkali diyeti listesi sayesinde vücudunuzdaki asit miktarını azaltabilir ve vücut fonksiyonlarının düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

Alkali diyetine ilk başladığınızda birkaç gün kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu normal bir durumdur ve bu durumda diyetinizi asla yarıda kesmemeniz gerekir. Vücudunuzun dengeye girmeden önce vücudunuzun temizlenmeye başlamasından dolayı dengesinin bozulması beklenen bir durumdur buda kötü hissetmenize yol açabilir. Fakat daha sonra bu şikayetleriniz devam ederse kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekir. Bu diyetin temel amacı asidi ve PH derecesini dengede tutmaktadır.

PH içeren yiyecekler; tatlı elma, kayısı, kavun, karpuz, limon, kırmızıbiber gibi yiyeceklerdir. Asidik yiyecekler ise; sebze, fındık, bezelye ve balıktan gibi besinlerden oluşur. Alkali diyetinde %80 alkali besinler %20 asidik gıdalar tüketilmeli ve saat 19.00’dan sonra kesinlikle hiçbir besin tüketilmemelidir.

Yoruma kapalı.