2021 Almanya Mühendis Alımı Şartları Nelerdir?

Almanya Mühendis Alımı Şartları Hangileri?

Almanya mühendis alımı şartları gerek daha iyi çalışma koşulları gerek daha iyi maaş almak isteyenlerin araştırdığı bir konudur. Almanya’ya geçmiş yıllardan beri sürekli oluşturulan işçi göçü devam ediyor. Vasıflı ve vasıfsız işçilerin alınması Almanya’nın demografik nüfusundan kaynaklanır. Türkiye’ye nazaran genç nüfusun az olması çalışan açısından Almanya mühendis alımı şartları noktasında uygunluk gösteren Türk vatandaşlarının Almaya’da çalışmasına sebep oluyor.

YouTube video

Almanya Mühendis Alımı 2021| Almanya Mühendis Alımı Şartları Nelerdir?

Her ülkenin yurt dışından gelecek kişiler için vatandaşlık ya da iş için çalışan şartları bulunmaktadır. Şartların bulunması elbette ülkelerin gelecek bireyleri kendine yük olarak görmemesi ve doğru seçim yapmayı hedeflemesinden kaynaklanır. Eğer Türkiye’den mezun bir mühendis iseniz ve Almanya mühendis alımı şartları nelerdir merak ediyorsanız, listeyi okumaya devam etmelisiniz. Böylece Almanya’da çalışma şartlarını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

1- Lisans Mezunu Olmak

almanya-muhendis-alimi-sartlari

Almanya iş şartları arasında temel olarak kişinin çalışmaya uygunluğunu kanıtlaması gerekiyor. Almanya mühendis alımı şartları başta olmak üzere mesleki girişlerde lisans mezunu olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Başvuru sürecinde gerekli evraklar arasında da istenen durumların arasındadır. Hangi lisans bölümünden mezunsanız bunu diplomanız ile kanıtlamanız gerekir.

2- Mesleki Uzmanlık Belgesine Sahip Olmak

Almanya mühendis alımı şartları arasında her zaman olmasa da beyaz ya da mavi yakalı olarak Almanya’da çalışmak isteyenlerin belirli bir alandan uzmanlık belgesine sahip olması gerekiyor. Lisans bölümünden mezun olmasanız da eğer bulunduğunuz alana dair uzmanlık sertifikasına sahipseniz gidebilirsiniz. Elbette bu uzmanlık belgesinin  Almanya tarafından onaylanmış olması gerekiyor.

3- Dil Yeterliliğini Sağlamak

Almanya’nın vatandaşlık, oturum ve çalışma şartları arasında dil yeterliliği bulunuyor. Almanya’nın sahip olduğu kültür yapısını korumak ve gelecek kişilerin de topluma kolay entegre olabilmesi amacıyla dil konusuna özel olarak ilgi gösterdiği biliniyor. Eğer bir mühendis olarak başvuracaksanız, Almanya mühendis alımı şartları arasında A2 Almanca dil bilgisine sahip olmalısınız. Fakat Almancanız yoksa endişe etmeyin! Eğer devlet desteksiz çalışabileceğinizi kanıtlarsanız, Almanya hükümeti tarafından sizlere Almanca eğitimi ücretsiz olarak verilmektedir.

almanya-muhendis-alimi-sartlari

Almanca ülkenin temel dili olsa da ulusal dil olarak kabul edilen İngilizce bulunuyor. Çalışma alanınızda özellikle İngilizce isteniyorsa buna göre şartı yerine getirmeniz gerekebilir. İngilizce çalışma ortamında genel olarak B1 seviyesinde İngilizce dil bilgisine sahip olmak gerekiyor. Aksi takdirde onay almayabilirsiniz.

4- Sicil Kaydı Olmaması

Ülkelerin yaşam koşulları arasında güvenli bir ortam sağlamak temel hedefler arasındadır. Bu yüzden Almanya hükümeti tarafından Almanya mühendis alımı şartları arasında sicilinizin temiz olması bulunuyor. Sicile işlemiş herhangi bir sebepten ötürü hem Almanya hem  de farklı ülkelerde çalışma fırsatını kaçırabilirsiniz. Siciliniz temiz olduğu takdirde Almanya’da mühendis olarak çalışma şansını elde edebilirsiniz.

5- Almanya Mühendis Alımı Şartları: Deneyim Sahibi Olmak

almanya-muhendis-alimi-sartlari

Türkiye’de belki de tüm meslek gruplarının en çok dert yandığı unsurlar arasında deneyim, tecrübe sahibi şartı koşulması bulunuyor. Her zaman olmamakla birlikte Almanya mühendis alımı şartları arasında deneyim ile karşılaşabilirsiniz. En azından başvuru esnasında deneyime sahipseniz yeni mezun olmuş birisine göre daha avantajlı sayılabilirsiniz.

Almanya İş Başvurusu Nerelerden Yapılabilir?

Yurt dışında çalışmak gibi bir hayaliniz varsa bunu gerçekleştirebileceğiniz çeşitli başvuru alanları bulunuyor. Dilediğiniz başvuru türüne göre takip oluşturarak ilerlemeniz gerekebilir. Belirli bir dönem olmamakla birlikte her an takvim üzerinden duyurular yapılarak yayınlanma yapılabilir.

OBM Türkiye Nedir?

Başta Almanya’ya işçi göndermek amacıyla kurulmuş şirkettir. OBM İnsan Kaynakları Şirketi olarak tam adı bulunmaktadır. Şirketin, Türkiye’deki işsiz gençlere çözüm bulmak ve yurt dışında yaşama, çalışma hayallerini gerçekleştirmek adına çalışmalar göstermektedir. Devlete bağlı bir kurum değildir. Almanya mühendis alımı şartları ve tarihleri siteleri üzerinden duyurulmaktadır. Fakat, devlete bağlı olmadığı için OBM Türkiye dolandırıcılığı konusunda tereddüt edenler de bulunmaktadır.

İŞKUR Almanya Mühendis Alımı

İŞKUR işe dair tüm işlemlerin yapılabileceği sistemlerdendir ve ülke içerisinde birçok kişi tarafından aşina olunmuştur. İŞKUR bünyesinde kişilerin Almanya mühendis iş alımları yapıldığı biliniyor. İnternet sitesi üzerinden iş ilanları takibinde bulunmak ve gerekli Almanya mühendis alımı şartları incelenerek başvuruda bulunması gerekiyor. Evrakların tam ve eksiksiz sunulması ile birlikte ülkeye alım için değerlendirme dönemi başlayarak kısa sürede sonuçlandırmaya gidiliyor.

Almanya Yeni Mezun Mühendis Vizesi Nasıl Alınır?

almanya-muhendis-alimi-sartlari
Almanya Mühendis Alımı Şartları

Vize alım şartları belirli prensiplerde gerçekleşir. Almanya tarafından vizeye ek olarak oturum ve çalışma için farklı belgeler talep edilmektedir. Gerekli evraklar arasında:

  • Kimlik bilgileri,
  • Diploma örneği,
  • Meslek uzmanlık sertifikası,
  • Dil bilgisine dair  kanıt evraklar,
  • Sicil kaydı temel olarak bulunuyor.

Klasik olarak vize başvurusunda bulunduktan sonra bu evrakları gerekli kişilere yönlendirmeniz gerekiyor.

Almanya’da Mühendis Olmak Ekşi Sözlük Yorumları

Ekşi Sözlük yazarları arasında Almanya’da mühendis olmak, Almanya’da mühendis olarak çalışmak konulu birçok yorum girişi yapılmıştır. Özellikle mühendislerin burada Türkiye’deki yaşam şartlarına göre daha iyi koşullarda çalışma imkânlarının bulunabileceğine vurgu yapıyor. Son zamanlarda geçmişe nazaran birçok insanın yurt dışına nasıl yerleşebilirim sorusuna da cevap aradığı görülüyor.

Almanya’da sadece mühendis değil farklı bölümlerde de çalışma imkânı bulabilirsiniz. Diyetisyen olarak Almanya’da çalışmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Peki nasıl diyetisyen olunabilir? Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.