Aralıklı Oruç İle Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Aralıklı Açlık Uygulaması ile Kilo Vermenin Yolları

Aralıklı açlık uygulaması ya da popüler adıyla aralıklı oruç , kilo vermek isteyen insanların, rağbet ettikleri bir diyet programıdır. Ancak bilinen diyet programlarından biraz farklıdır.

Aralıklı Oruç İle Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Diğer diyet ve farklı kilo verme programlarına göre; aralıklı açlık programı ile yiyecek ve içecekler kısıtlanmamakta, bunun yerine en önemli faktör olarak yenilen besinin ne zaman yendiği önemlidir.
Aralıklı oruç için kimi insanlar güvenli ve sağlıklı kilo vermenin doğru şekli olarak güven oyu verirken, bazı insanlara göre, sürdürülebilir olmadığı için, kilo verme konusunda çok da güvenilir bir yol olmadığı görüşü bulunmaktadır.

Aralıklı Oruç Nedir ?

Aralıklı Oruç ile Kilo Vermenin Yolları
Aralıklı oruç nedir ; kilo kaybına neden olan, metabolizmaya ferahlık veren ve bazılarına göre metabolizmanın ömrünü uzatan bir durumdur. Aralıklı oruç, farklı tip ve yöntemlerle yapılabilir. Her yöntemin kendine özgü etkili olma durumu olsa da hangi yöntemin daha iyi olduğu iyi sonuç verdiği, uygulayan kişiye bağlıdır.

Aralıklı oruç tekniğinde, yemeğin ne kadar yendiği ya da hangi yemeğin yendiği değil, yenilen yemeğin saati, hangi saatlerde yenmeli hangi saatlerde yenmemeli konusuna odaklanmaktadır.

Aralıklı Oruç Yöntemleri Nelerdir ?

Aralıklı Oruç ile Kilo Vermenin Yolları

Aralıklı oruç tekniğinde, birden fazla yöntem vardır. Gün ya da hafta yemekleri bulunan bu teknikte oruçlu olunan günlerde ya çok az yemek yemek ya da hiç yemek yememek gereklidir.

  • 16/8 yöntemi (her gün 14-16 saat oruç tutulmalıdır)
  • 5:2 diyeti (haftada 2 gün oruç tutulmalıdır)
  • Ye-Dur-Ye yöntemi (haftada 1 ya da 2 kez 24 saat oruç tutulmalıdır)
  • Alternatif gün orucu (her gün oruç tutulur)
  • Savaşçı diyeti (gündüz az miktarda çiğ sebze ve meyve, geceleri büyük öğün yemek gerekir)

Bazı durumlarda, kişinin kendi aç hissetmediği ya da yemek anlamında zamanı olmadığında yemek öğünleri atlanarak da aralıklı oruç uygulamasına katkıda bulunulabilmektedir.

Aralıklı Oruç Yöntemleri Kimler İçin Uygundur ?

Aralıklı Oruç ile Kilo Vermenin Yolları

Aralıklı oruç yöntemleri çeşitlidir. Bu yöntemlerden biri 16/8 yöntemidir. Erkekler için 16 saatlik, kadınlar için ise 14-15 saatlik günlük oruç tutmayı içerir. Bu yöntemde, her gün yemekler 2-3 ya da daha fazla öğüne sığdırılmalı, 8-10 saatlik yeme ile sınırlandırılmalıdır.

16/8 Aralıklı Oruç Yöntemi

16/8 aralıklı oruç yöntemi uygulanırken, akşam yemeğinden sonra yeme faaliyeti durdurulmalıdır. Kahvaltı öğünü atlanır. Yani akşam yemeğini 19.00’da bitiren biri, ertesi gün öğlene kadar yemek yememelidir.

Kahvaltıyı sevenler için zor olsa da zamanla alışılabilir. Bu yöntemde su, kahve ya da kalorisiz içecekler içilebilir. Sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Eğer abur cubur besinlerle uygulanırsa, bu yöntem sonuç vermemektedir.

5:2 Aralıklı Oruç Yöntemi

5:2 aralıklı oruç yöntemi uygulanırken; haftanın iki günü 500 ile 600 kalorilik besinler 5 gün boyunca yenmelidir. Diğer adı ise hızlı diyettir. Kadınların 500 kalori, erkeklerin 600 kalori almaları tavsiye edilmektedir.

Seçilecek 2 gün dışında haftanın diğer günlerinde normal şekilde beslenirken, seçilen 2 gün, küçük öğünler yenmelidir. Burada kadınlar yemek başına 250 kalori, erkekler ise 300 kalori almalıdır.

Ye/Dur/Ye Aralıklı Oruç Yöntemi

Ye/Dur/Ye aralıklı oruç yöntemi haftada 1 ya da 2 kez 24 saatlik oruç tutmayı gerektirmektedir. Kahvaltıdan kahvaltıya, öğlen yemeğinden ertesi gün öğlen yemeğine kadar ya da akşam yemeğinden ertesi gün akşam yemeğine kadar oruç tutma faaliyeti yapılır.

Su, kahve ve kalorisiz içecekler içilebilir, ancak katı yiyeceklerle beslenmemelidir. Bu yöntemin dezavantajı, 24 saat boyunca aç kalmaktır ve bu oldukça zor bir programdır. Bu programda oldukça disiplinli olunmalıdır.

Alternatif Gün  Aralıklı Oruç Yöntemi

Alternatif gün aralıklı oruç yöntemi; her gün oruç tutma faaliyetinin gerçekleştirilmesidir. Bazı durumlarda ortalama 500 kalorilik besinlerle oruç tutulmalıdır. Uzun vadede aç kalınacağı için kolay yapılan bir program değildir.

Savaşçı Aralıklı Oruç Yöntemi

Savaşçı aralıklı oruç yöntemi; gün boyunca az oranda çiğ meyve ve sebze yenmeli, akşamları büyük porsiyonlarla yemek yenmelidir. Paleo diyetine benzeyen bir diyet programıdır.

Aralıklı Oruç Tutmak Faydalı mıdır?

Aralıklı Oruç ile Kilo Vermenin Yolları

  • Farklı yöntemleri deneyerek aralıklı oruç tutan ve başarılı olan birçok insan bulunmaktadır. Aralıklı oruç tutmak, herkes için uygun değildir. Yeme bozukluğu olan, yemek yeme alışkanlığı ileri derecede olan kişiler, aralıklı oruç tutma faaliyetlerini tercih etmemelidir.
  • Aralıklı oruç tutmaya karar veren birisi, ilk olarak sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu bilmelidir.
  • Abur cubur yiyerek aralıklı oruç tutmak isteyenler, bu yöntemlerin hiçbirden fayda göremez.
  • Aralıklı oruç yöntemlerinde en çok tercih edilen ve sonuç alınan yöntem 16/8 aralıklı oruç yöntemidir.

Aralıklı Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç , az kalori tüketmenizi sağlarken, metabolizmayı hızlandırır. Kilo verirken özellikle karın bölgesindeki yağların gitmesinde en etkili yöntemlerdendir. Kilo kontrollü şekilde verilirken, vücut ve beyin sağlığı da daha iyi olmaktadır.

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç ile, bilinçli şekilde kilo verilirken, insülin direnci de azalmaya başlar. Kan şekeri %3-6 oranında azalır. Açlık insülin değerleri ise %20-31 oranında azalmaya başlar. Bu durum ise diyabetli kişiler için oldukça yararlıdır.

Ketojenik Diyet Kimler Tarafından Uygulanmamalıdır
Aralıklı oruç sayesinde kötü kolesterol LDL değerleri, kan trigliseritleri, kan şekeri, insülin direnci gibi değerlerde düzelmeler olmaya başlar. Kalp sağlığı daha kolay korunur.

Doctor measuring blood pressure
Birçok çalışmaya göre, aralıklı oruç tutmak, kanser hastalıklarını da önlemeye yardımcı olmaktadır. Beyin hormonu BDNF artmaya başlar ve sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
Alzheimer hastalığına da iyi geldiği belirtilen aralıklı oruç, yaşlanma karşıtı sonuçlar da göstermektedir.

Tüm bu veriler kısa süreli sonuçlardır ve tam kesinlikleri yoktur. Ancak yapılan araştırmalarda, aralıklı orucun, bu tür hastalıklara iyi geldiği sonuçlarını ortaya çıkarmıştır. Ancak yine de %100 emin olmak ve sağlıklı şekilde kilo vermek için, bu konuda uzman kişilerden destek alınması ve vücut sağlığınızın iyi olup olmadığına bağlı olarak aralıklı oruç programına başlanmalıdır.

Yoruma kapalı.