Arı Sokmasına Ne İyi Gelir ? Evde Yapılacak 4 Yöntem Nedir?

Özellikle pikniklerden ya da açık havada yapılan bazı aktivitelerden sonra en sık sorulan sorulardan biri arı sokmasına ne iyi gelir sorusudur.  Bu tarz aktivitelerde özellikle arıya karşı alerjisi olan kişilerin daha hassas ve dikkatli davranması gerekmektedir. Özellikle fazla yeşillik olan alanlarda bu risk daha da artış göstermektedir.

YouTube video

Genel olarak bakıldığı zaman arılar normalde çok saldırgan yapıya sahip havyalar değillerdir. Ama bazı durumlarda insanların göstermiş olduğu tavırları tehdit olarak algılayabilirler. O nedenle de savunmaya geçmek amacı ile saldırganlaşabilirler. Kendilerini savunmak amacı ile yaptıkları şey de iğnelerini batırmaktır. Arı sokması olarak adlandırdığımız bu durum çoğu insan için basit bir durumdur ve kısa süre içerisinde çözülebilen bir sorundur. Ama arıya alerjisi olan kişiler için bu çok da basit bir durum olmayabilir. Hatta bazen doktor müdahalesi bile gerektirmektedir. O nedenle alerjisi bulunan kişilerin bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir.

Eşek Arı Sokmasına Ne İyi Gelir ?

Konu ile alakalı merak edilen sorulardan biri de eşek arı sokmasına ne iyi gelir sorusudur. Arı soktuğu zaman hissettiğimiz ilk belirtiler kaşıntı, ağrı ve hafif de olsa şişlik olacaktır. Fakat arıya karşı alerjisi olan kişilerde bu saymış olduğumuz belirtiler çok daha şiddetli görülmektedir. Alerji olmasının yanı sıra arının kaç kez soktuğu da belirtilerin şiddetini artıran faktörler arasında yer almaktadır. Bal arıları tek bir kişiyi soktuktan sonra hemen ölürler. Fakat eşek arıları tek bir defa sokmazlar. Birkaç defa da sokma hakkı bulunmaktadır.

ari-sokmasina-ne-iyi-gelir

Arı soktuğu zaman yapılması gereken ilk şey sakin olmaktır. Sokmadan sonra meydana gelen etkiler çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Eğer normal reaksiyonlardan daha farklı bir durum ile karşılaşacak olursanız muhakkak bir sağlık kuruluşuna gidip danışmanız gerekmektedir. Fakat arı sokma olayı daha önce de başınıza geldiyse ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadıysanız büyük ihtimalle arıya karşı bir alerjiniz bulunmamaktadır. Fakat yine de emin olmak adına bir uzmana başvurabilirsiniz. Alerjisi olmayan insanlar herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeden  de evde yapılacak tedbirlere uyarak bu sorunun üstesinden gelebilirler. Yani arı sokmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını evde de çok rahatlık ile verebilirsiniz.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Arıya karşı herhangi bir alerjisi bulunmayan kişiler doktora gitmeden evde uygulamış oldukları yöntemler ile reaksiyonları en aza indirebilirsiniz. Arı soktuğu zaman direkt arının iğnesini o bölgeden sakin bir şekilde çıkarmanız gerekmektedir. İğne hemen çıkarıldığı takdirde salınmış olan toksinler bölgeden temizleneceği için olayın etkileri azaltılmış olacaktır. İğne çıkartıldıktan sonra da arının soktuğu bölge su ve sabun yardımı ile çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Ayrıca söz konusu bölgeye buz uygulanması da çok önemlidir. Buz arının bıraktığı zehrin vücutta yayılım sağlamasını önlemektedir. Buz uygulanması aynı zamanda bölgenin şişmesinin de önüne geçmektedir. Bu nedenle soğuk kompres ya da buz uygulaması büyük bir öneme sahiptir. Arı sokmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı birden fazladır.

ari-sokmasina-ne-iyi-gelir

Evde uyguladığınız takdirde fayda sağlayacak doğal yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sirke: Arının soktuğu bölgedeki zehri nötrleyen sirke arı soktuğu zaman ilk akla gelen doğal yöntemlerden biridir. Arı soktuğu zaman sirkeli su dolu bir kapta bölgeyi 15 ya da 20 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Ya da pamuk yardımı ile de o bölgeye sirke uygulamanız mümkündür.
  • Diş Macunu: Diş macunu her evde bulunması nedeni ile bu konuda en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Sirke gibi diş macunu da arının zehrini nötrlemeye fayda sağlamaktadır. Arı sokmasına gerçekten iyi geliyor mu gelmiyor mu konusu birçok kişi tarafından tartışılsa da bu konuda ilk akla gelen yöntemlerden biridir.
  • Bal: Bal yara iyileştirme konusunda oldukça başarılı bir üründür. Yaraları iyileştirdiği gibi ağrı ve şişkinlikleri de almaktadır. Bu gibi etkileri bulunduğu için de arı sokması meydana geldiği zaman evde uygulanan yöntemler arasında bulunmaktadır.
  • Karbonat: Karbonat da arının sokmasının etkisini azaltan yöntemler arasında yer almaktadır. Şişme, ağrı ya da yanma gibi arının sokmasının etkilerini azaltmaya yaramaktadır. Siz de böyle bir olay ile karşılaştığınız zaman karbonatlı su uygulayarak etkileri azaltabilirsiniz.

Arı sokmasına ne iyi gelir konulu yazımızı beğendiyseniz Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ? Mide Yanması ve Beslenme İlişkisi Nedir  konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.