Atom Meze Tarifi

Atom Meze

Atom kolay bir meze gibi görünse de hem yapılış şekli hem de kullanılan malzemelerle yapanı rezil de edilebilir vezir de. Hem patlıcanlı hem de sade yapılabilen atom mezesinin öncelikle sade olanının tarifini verelim.

Atom meze için gerekenler:

  • Kurutulmuş acı biber
  • Süzme yoğurt
  • Sarımsak

Kurutulmuş acı biberleri aktarlarda bulabilir ya da daha iyisi fırsatınız olursa kendiniz toplayıp kurutabilirsiniz. Yoğurdun süzme olması sulanmaması için önemli. Bir de yoğurdu kendiniz yaptıysanız iyice tadından yenmez olacaktır.

 

Yapılışı

Atom mezemize kurutulmuş küçük biberleri elimizle 2-3 parçaya bölerek başlıyoruz. Bunu yaparken eldiven kullanırsak cildimiz için daha iyi olur. Buradaki püf noktalar biberleri çok ufaltmamak ve mümkün olduğunca tohumunu ayıklamak. Daha sonra, yapacağımızın atom mezenin miktarına göre değişmekle beraber, küçük boy bir tavaya ortalama 1 tatlı kaşığı tereyağı ve 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı koyuyoruz. En kısık ateşte tereyağı hafif erimeye başlayınca kurutulmuş biberleri ekliyoruz. Sakın yağı uzun süre ısıtmayın çok çabuk yanıyor. Aynı şekilde biberleri ekleyince de yağda çok tutmamak lazım. Biberlerin yumuşaması ve renk değiştirmesi yeterli. Diğer tarafta da süzme yoğurdu 1 küçük diş sarımsakla karıştırıyoruz (ben bu tarifte sarımsağın tadının çok baskın olmasını tercih etmiyorum ama isterseniz miktarını arttırabilirsiniz) ve üstüne biberli yağlı karışımı döküyoruz. Bunu yapmadan önce yağın biraz soğumasını bekleyebileceğiniz gibi ateşten alır almaz dökerek misafirlerinize küçük şovlar da hazırlayabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu harika mezenin patlıcanlı versiyonuna;

Atom kolay bir meze gibi görünse de hem yapılış şekli hem de kullanılan malzemelerle yapanı rezil de edilebilir vezir de.

Patlıcanlı Atom meze

Bu tarif için yukarıdakilere ek olarak bir küçük boy patlıcana ihtiyacımız olacak.

Yapılışı

Bu mezenin patlıcanlı versiyonunda küçük patlıcanı fırına koyarak ya da ocağın üzerinde iyice közlüyoruz. Daha sonra kabuğunu soyduğumuz patlıcanı çatalla iyice ezip kıvamını homojene yaklaştırıyoruz(dilerseniz rondodan da geçirebilirsiniz ama ben patlıcanın parça parça kalmasını sevdiğimden çatalla ezmeyi tercih ediyorum). Sonra ezilmiş patlıcanı süzme yoğurtla karıştırıp üzerine sıcak yağ ve biber karışımını ilave ediyoruz.

Bu tarifte yoğurt miktarını biraz azaltmalı ve patlıcanın ön plana çıkmasına izin vermeliyiz.

Aslında Atom mezesi adı meze olarak geçmesine rağmen özellikle acı severler için günün her saatinde tüketilebilecek bir besin. Mesela ben kahvaltıda bile yiyebilirim. Tarifi beğeneceğinizi umuyorum. Afiyet olsun.

Yoruma kapalı.