B12 Vitamini Eksikliği Nedir ? B12 İçeren Gıdalar Hangileridir ? 

Halk arasında unutkanlık olarak bilinen b12 vitamini eksikliği hayvansal gıdaların yeteri kadar vücuda alınmamasından kaynaklanan bir sorundur. Daha bilimsel bir şekilde anlatacak olursak b12 vitamini eksikliği nedir sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz; suda çözünen, DNA sentezini yağ ve amino asitlerin yardımıyla yapanb12 adı verilen vitaminin yeteri kadar vücuda alınmaması b12 vitamini nedir sorusuna cevaptır. Tabi bu cevap aynı zamanda b12 vitamini eksikliği nedenleri başlığının en bilimsel halidir. 

b12-vitamini-eksikligi-nedir

B vitamini ailesinden olan b12 vitamini her hücre tarafından sentezlendiği için, b12 vitamininin eksikliği gündelik yaşantımızı etkileyen bazı hastalıklara sebep olur. Unutkanlık başta olmak üzere halsizlik, yorgunluk ve kansızlık b12 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar arasındadır. Kişinin yaşamını oldukça etkileyen bu vitamin eksikliğini kolay saptamanız için b12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir yazımıza bir göz atın. 

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir ? B12 Eksikliği Nelere Yol Açar ? 

B12 vitamini eksikliği belirtisi nedir, konusunu işlemeden önce b12 vitamini eksikliği neden olur sorusunu yanıtlamak gerekiyor. Eğer kişi kırmızı et, balık eti, süt, yoğurt ve yumurta gibi hayvansal gıdalardan uzak duruyorsa b12 eksikliği belirtileri görülebilir. Sadece hayvansal gıdalar değil, barbunya gibi amino asit içeren baklagillerin vücuda alınması da şarttır. B12 vitaminini destekleyen besinler vücut tarafından alınmadığı takdirde bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. B12 eksikliğinde çeşitli İç hastalıları, kişisel veya Çocuk hastalıklarına yol açabilir.

B12 vitamini eksikliği belirtileri aslında ben buradayım diyecek, yani kendini belli edecek belirtilerdir fakat kendini analiz edemeyen bir bireyin bu durumu anlaması süreci biraz zorlaştırabilir. B12 vitamini eksikliğinin en popüler belirtilerini aşağıda görebilirsiniz. 

 • B12 vitamini eksikliğinin en büyük belirtisi kısmi hafıza kaybı ve unutkanlıktır. Her ne kadar b12 vitamini emilimi ve depolanması oranının azalmasından yaşlılarda daha sık görülse de, günümüzde gençlerde de oldukça sık görülür ve tedavi edilmesi, gerekmektedir.
 • Metabolizma hızını yavaşlattığı için enerjisizlik, sürekli uyku hali ve halsizlik problemlerine sebebiyet verir. 
 • Kansızlık durumu da b12 eksikliğinin sebep olduğu hayati problemlerden bir tanesidir. Pernisiyöz olarak bilinen kan yapıcı anemi hücresinin sürekli olarak çoğalması b12 vitaminin oranına bağlıdır. 
 • Dikkat bozukluğu ve ani göz kararmaları b12’ye bağlı kansızlık durumlarında görülür. 
 • Dilde kızarma ve yanma hissi, dilde ve ağızda parçalanmalar yine vitamin eksikliği göstergesidir. 
 • El, kol, bacak ve parmaklarda uyuşma söz konusu ise b12 tahlili yaptırmanızda fayda var. 

B12 Vitamini Eksikliği Psikolojik Belirtileri Nelerdir ?  

b12-vitamini-eksikligi-nedir

B12 vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar diye araştırmalar yapıyorsanız bu hastalıklar arasına kesinlikle mental problemleri de ilave edin. Bireyin gündelik hayatını etkileyen b12 eksikliği muhakkak psikolojik belirtileri de beraberinde getirecektir. Bizler b12 vitamini eksikliği nelere yol açar konusunu mental açıdan işledik. Buyurunuz; 

 • Kansızlığa bağlı olarak ortaya çıkan halsizlik ve enerjisizlik durumu kişiyi daima olumsuz düşünmeye ve negatif tutumlar sergilemeye teşvik eder. 
 • Sürekli kalp çarpıntısı ve dil şişmesi anksiyeteye yol açar yani kişi genellikle kaygılı ve korkulu bir hal içerisinde olur. 
 • 65 yaş ve üzeri insanlarda b12 vitamini eksikliğine bağlı olarak beyinin sinir dokusu zedelenir ve zihinsel fonksiyonlar işlevsiz hale gelir. Bu durumu alzheimer denilen hastalıkla karıştıran birey fazla üzüntü duyacağı için depresyonun temellerini atmış olur. 
 • Enerji kaybı, yorgunluk gibi etkenler can sıkıntısı ve fazla uyku isteği olarak kendini gösterebilir. 

B12 Vitamini Eksikliği İçin Ne Yemeli ?

b12-vitamini-eksikligi-nedir

 

B12 eksikliğiniz eğer çok ciddi bir boyutta değilse besin takviyeleri ile düzene sokulabilir. Sizler de b12 vitamini eksikliği için ne yemeli, ne yememeli diye düşünüyor olabilirsiniz. Peki b12 vitamini içeren besinler nelerdir, b12 vitamini nelerde bulunur? B12 vitamini içeren ve vücutta b12 vitamini depolanmasını sağlayan yiyecekler listesi şu şekilde sıralanabilir; 

 • Kırmızı et 
 • Balık eti 
 • Yoğurt 
 • Kefir 
 • Ev yapımı sirke 
 • Turşu 
 • Ispanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı yiyecekler 
 • Karaciğer 
 • Dalak 
 • Yumurta 
 • Mantar  
 • Kabuklu deniz ürünleri 

Tabi B12 eksikliğine iyi gelecek yiyecekler kadar, vücuda alınan vitaminlerin neye iyi geldiğini bilmek de önemlidir. Bunu öğrenmek için vitaminlerin neye iyi geldiğini biliyor musunuz, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

B12 Vitamini Kaç Olmalı ? 

b12-vitamini-eksikligi-nedir

İnsan sağlığının mihenk taşlarından olan b12 vitamininin eksik ya da fazla olduğunu, sağlık ocakları tarafından ya da dahile departmanları tarafından yapılan kan testi sonuçlarına göre anlayabiliriz. Normal bir insan vücudu günlük olarak 2 ile 4 mcg arası b12 vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Hamile ve emziren bireyler ise günlük 3 ile 5 mcg arası b12 vitamini almalıdırlar. 

Sağlık kurumları tarafından yapılan testlerde insan vücudundaki toplam b12 vitaminin tahmini pg/mL oranı üzerinden yapılır ve bu değerin 200 ile 500 arasında olması beklenir. Eğer bu sonuç 200 pg/ml altında ise b12 eksikliğiniz var demektir. Eksik ya da fazla ise doktor tarafından ilaçlarla ve iğnelerle müdahale yapılmalıdır. 

B12 Vitamini Hapı – B12 Vitamini Eksikliği

b12-vitamini-eksikligi-nedir

 

B12 vitamini eksikliğinin tedavisi günlük yiyeceklere ve egzersizlere ek olarak ilaç ve iğnelerle yapılır. Doktorlar tarafından en çok verilen ve en nitelikli olan haplar Benexol ve Apikobal’dir. Reçete yazdırmak istemiyorsanız eczanelerden Zentiva firmasına ait olan Bemiks B vitamini tabletlerini kullanabilirsiniz. 

Marka fark etmeksizin B vitamini ilaçları toplam 3 ay süreyle kullanılmalı, ilaç bittikten sonra tekrar kan tahlili yaptırıp b12 vitamini eksikliğinin artış azalış tablosu incelenmelidir. İlaç aldım ama hala b12 vitamini eksikliği nasıl giderilir bilmiyorum, kafamda bağdaştıramadığım sorular var diyorsanız size en yakın sağlık çalışanına baş vurup aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. 

B12 Vitamini Faydaları Nelerdir ?

b12-vitamini-eksikligi-nedir

B12 vitamini ilaçları doktor kontrolünde b12 eksikliği durumlarında verilir. Verilen ilaçlar düzenli kullanıldığı takdirde kesinlikle işe yarar. Sabah ve akşamları tok karnına kullanılması gereken ilaçlar ancak düzenli kullanıldığı takdirde işlevsellik kazanır. Peki bu ilaçlar düzenli kullanım sonucu ne gibi etkilere yol açar? Şöyle ki; 

 • Öncelikle unutkanlık problemi yavaş yavaş eski haline gelerek iyileşir. 
 • Dilde, vücutta ve ağız içinde oluşan şişlikler kaybolmaya başlar. 
 • Uyuşmalar gözle görülür şekilde azalır. 
 • Halsizlik ve yorgunluk yerini enerjik olmaya bırakır.  
 • Eskisine kıyasla bir konu üzerinde daha iyi odaklanabilirsiniz. 
 • Hasar gören beyin sinir sistemi kendisini onarmaya başlar. 
 • Uykusuz geçen geceler kendini derin uykulara bırakır. 

İlginizi Çekebilir: B12 gerçekten vücut için oldukça önemli bir vitamindir. Yazımızda bunu ele almaya çalıştık. Bu vitaminin etkisi öyle fazladır ki, uzmanlar bu vitaminin geçtiğimiz şu korona virüs sürecinde enfeksiyonları azaltabileceğini düşünmektedir. Bu ve ilgili yazıya ulaşmak için B12 vitamini koronavirüs karşısında etkili mi, uzmanlar enfeksiyon riskini azaltabileceğini düşünüyor, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumlalar😊

Yoruma kapalı.