Balık Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Alabalık Yağı Saça Faydaları Neler?

Balık yağı saça faydaları ile bilinen bir hayvansal yağdır. Balık yağı omega 3 yağ asidi, DHA ve D vitamini açısından zengin olmasıyla bilinmektedir.

Diğer balıklara kıyasla derin deniz balıklarında daha fazla bulunmaktadır. Balık yağı saça faydası dışında birçok farklı alanda da faydası olan zengin içerikli bir yağdır.

Balık Yağı Faydaları | Balık Yağı Saça Faydaları

balik-yagi-saca-faydalari
Balık Yağı Saça Faydaları

Balık yağının saç dışında da pek çok alanda faydası olduğu bilinmektedir. Özellikle kalp ve damar hastalıkları, kolestrol seviyelerinde bozulmalar, depresyon, anksiyete, özellikle çocuklarda dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite durumları, gözde bulunan bazı bozukluklar ve diyabet rahatsızlığı olanlarda kullanılması önerilmektedir.

Balık yağı ile ilgili bilinen bir yanlışı da düzeltmek gerekirse; yukarıda da belirtildiği gibi diyabet rahatsızlığı ve insülin direnci olanlarda da kullanılmaktadır. Özellikle balık yağının kilo yaptığına dair bir bilgi kirliliği bulunmaktadır.

Bu bilgi yanlıştır çünkü balık yağı diyabet ve insülin direnci olan hastalara özellikle kullanılması önerilen takviye edici gıdalar arasında yer alır.

Tüm bunların dışında balık yağı saça faydaları da oldukça fazladır. İçerisindeki omega 3 saç dökülmesi için de en fazla başvurulan yararlı asitlerdendir.

1-Balık Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Balık yağı saça faydaları ile birlikte merak edilen bir diğer konu ise balık yağı hangi balıklardan elde edilir sorusu olmaktadır. Balık yağı pek çok balıktan elde edilir fakat sıklıkla somon, ringa, ton, uskumru, sardalya ve kılıç balığından elde edildiği bilinmektedir.

Balık yağının saça nasıl uygulandığı da bir diğer merak konusudur. Balık yağını saç için farklı yöntemlerde kullanabilirsiniz. Bunlar:

 • Düzenli olarak haftada iki gün balık tüketmek
 • Eczanelerde satılan balık yağı kapsüllerini en az 6 ay boyunca düzenli olarak kullanmak
 • Balık yağını doğrudan saça uygulamaktır. Bunların en az bir tanesini düzenli olarak uygulamanız halinde saçlarınızda oluşan olumlu yönde değişimleri fark edebilirsiniz.

2-Balık Yağı Hapı Saç Dökülmesine İyi Gelirmi?

Balık yağı saça faydaları içerisinde şüphesiz ki en başta saç dökülmesine karşı olan etkisi gelmektedir.

Balık yağının içerisindeki omega 3 ve faydalı asitler saç dökülmesine de iyi gelmektedir. Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin mutlaka balık yağı hapı veya balık yağı kapsülü olarak bilinen takviye edici gıdaları kullanmaları gerekmektedir.

balik-yagi-saca-faydalari

3-Balık Yağı Saça Sürülürmü?

Balık yağı saça faydaları konusunda en çabuk ve etkili yöntemlerden biri de balık yağını direkt olarak saça sürmektir. Bu anlamda sosyal medya platformlarında balık yağının saça nasıl sürülmesi gerektiğine dair birçok yöntem paylaşılmaktadır.

Balık yağını doğrudan saçınıza sürebileceğiniz gibi isterseniz evde hazırlayabileceğiniz saç maskesinin içerisine de ekleyerek masaj yoluyla saçlarınıza yedirebilirsiniz.

Balık yağının içerisindeki asitlere karşı bir alerjik probleminiz yok ise balık yağını doğrudan saç diplerinize masaj yoluyla uygulamanızın bir sakıncası yoktur.

4- Saç İçin Balık Yağı Kullananlar Nasıl Bir Fayda Sağlamıştır?

Saç bakımı kadın erkek fark etmeksizin herkesin özen gösterdiği bir bakım türüdür. Kadınlar saçlarının canlı, parlak ve dolgun görünmesini isterken; erkekler ise gerek bölgesel seyrelme, gerek ise kelleşmeye karşı bir önlem olarak saçlarına gerekli bakımı göstermektedirler.

Bu anlamda başvurulan yöntemlerden biri de balık yağı olmaktadır. Çünkü balık yağı saça faydaları ile bilinen ve kolaylıkla ulaşılabilen bir takviye edici gıda olmaktadır.

Özellikle saçları için balık yağını düzenli kullananların yorumları olumlu yönde etki ettiğine dair olmuştur.

balik-yagi-saca-faydalari

5- Alabalık Yağı Saça Faydaları Nelerdir? | Balık Yağı Saça Faydaları

Alabalık tatlı su balığı olması ile bilinmektedir. Diğer balık çeşitlerine oranla daha fazla omega 3 içermektedir. Özellikle çocukların büyüme ve gelişimine olumlu yönde destek sağlarken daha pek çok farklı alanda faydası vardır. Bunlardan biri de saç bakımına olan faydasıdır.

Alabalık yağı özellikle son zamanlarda saç bakımında çok fazla tercih edilen bir yağ çeşidi olmuştur. Balık yağı saça faydaları ile bilinen bir yağdır. Alabalık yağının saça faydaları şöyledir:

 • Saçların daha parlak olmasını sağlar.
 • Saçların kökten uca daha canlı görünmesini sağlar.
 • Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için etkili bir yöntemdir.
 • Saç derisi problemleri yaşayanların da başvurduğu bir takviye edici gıdadır.

6-Balık Yağı Saç Beyazlaması Yapar mı?

Saç beyazlamasının genetik faktörlerin dışında pek çok farklı nedenlerden de meydana gelebildiği gözlemlenmiştir. Bunlar:

 • Yetersiz beslenme
 • Stres
 • Vitamin eksikliği
 • Aşırı sıcak suyla yıkamak
 • Çok fazla föne maruz bırakmak
 • Saç boyası kullanmak
 • Fazla kimyasala maruz bırakmak
 • Yaşlanmak gibi faktörlerdir. Tüm bunların dışında yine bazı sosyal medya platformlarında balık yağı kullanmak saçların beyazlamasına yol açabilir mi gibi tartışma sayfaları açılmaktadır.

Bu mümkün olmamakla birlikte aksine balık yağı saçınızın ihtiyacı olan faydalı mineral ve asitleri içerisinde bulundurduğu için daha geç beyazlamasına bile yardımcı olabilmektedir. Balık yağı saça faydaları içerisine bu ihtimali de eklemek doğru olacaktır.

balik-yagi-saca-faydalari

7-Balık Yağının Zararları Nelerdir?

Balık yağının bilinen bir zararı olmamakla birlikte aksine balık yağı saça faydaları görülmektedir. Fakat günlük doz aşımı halinde oluşabilecek bazı reaksiyonlar oluşabilmektedir.

Bunlardan bazıları; bağırsaklarda gaz oluşumuna sebep olabilir, midede tahrişler ve ishal durumu gözlemlenebilir ve vücudun sıvı kaybetmesi durumu olabilir.

Bu nedenle uzmanlar balık yağı kullanan kişilerin sıvı alımını arttırmaları gerektiğini belirtmişlerdir.

İlginizi Çekebilir: 30 Dakikada Hindistan Cevizi Yağı Saç Uzatma Formülünden Yararlanın!

YouTube video

 

Yoruma kapalı.