Bayram Kilolarından Kurtulmanın Yolları 

0 3

Bayramlarda her ne kadar özen gösteriliyor olsada, yemek konusunda ölçü tutturulamadığı için bayram kilolarından kurtulmanın yolları konusu araştırılmaktadır. 

Bayramlarımızın vazgeçilmez parçalarından birisi de ikramlardır. Kültürümüzde oldukça yaygın olan ziyaretler ve bu ziyaretler esnasında yapılan ikramlar, özellikle bayramlarda daha fazla özenilerek yapılmaktadır. Kilo sorunu yaşamak istemeyen ya da kilo sorunu olan kişiler, bu ziyaretler esnasında yapılan ikramlar geri çevirecekleri konusunda, kendilerine her ne kadar söz veriyor olsada, gerçekte bu söz tutulmamaktadır.  

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (12)
Bayram Kilolarından Kurtulmanın Yolları

Tabi bu ikramların yanında yapılan yemekler ve tatlılar da, kilo sorununu iyice tetiklemektedir. Yani bu insanlar için hızlıca kilo vermek, önemli bir konu haline gelmektedir. Ancak üzülmeyinalınan her kalori, alındığı gibi verilebilir. Sadece bazı hususlara dikkat etmek ve bunları uygulamak gereklidir bunun için. Peki bayram kilolarından kurtulmanın yolları nelerdir? 

Bayram Kilolarından Kurtulmanın Yolları – En Etkili Yöntem 

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (10)

Bilindiği üzere, bayramlarda yemek konusunda ne kadar özenli olunursa olunsun, bazen aşırıya kaçılabiliyor. Bu aşırıya kaçışlar, kalori ve kilo olarak kendini göstermektedir. Bu fazla kalorilerden hemen kurtulmak isteyen kişiler, bayram kilolarından kurtulmanın yolları konunda bilgi aramaktadır. 

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (11)

Tabi her ne kadar bayram dönemlerinde kilo alınmış olsa da, bu kiloları vermek mümkündür. Ancak gecikmeden kilo verme sürecine girilmelidir. Kilo vermek için kadar erken hareket edilirse, o kiloları o kadar hızlı vermek kolaylaşacaktır. Peki hızlı kilo vermek için ne yapılmalıBayram kilolarından kurtulmanın yolları kısaca 7 başlıkta aşağıdaki gibidir. 

 Hareketsiz Kalmayın 

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (13)

Fiziksel aktivite arttıkça, vücut daha fazla enerji harcar. Enerji harcamak, kalori yakımına neden olur. Böylece alınan kiloların verilmesi kolaylaşmış olacaktır. Dolayısıyla kilo vermek istiyorum diyen kişiler, hareketsiz kalmamalıdır. 

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari
Bayram Kilolarından Kurtulmanın Yolları

Bununla beraber düzenli hareket edilmeli, egzersizler yapılmalıdır. Yani kısaca kilo vermek için spor oldukça önemlidir. (Haftada en az 3 ya da 4 gün, 1 saat normal veya hızlı tempoda yürüyüş) Tabi bunu yapmak tek başına yeterli olmayacaktır. Yeme düzeninizi de kontrol altına almanız gerekmektedir. Beslenme konusunda verilecek tavizler, yapılan egzersiz ve yürüyüşleri anlamsız kalacaktır.  

2 – Bol Bol Su İçin  

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (3)

Vücudun düzgün işleyişi için su, oldukça önemli bir nimettir. Vücutta düzenleyici ve dengeleyici özelliği bulunan su, vücutta oluşan yağların yakımında önemli rol oynar. Bu görevlerin yerine getirilmesi için günde en az içilecek 3 litre su içilmelidir. Bol su içmek, mide de sürekli bir tokluk hissi yaratacağı için yemek yeme isteği daha az oluşacaktır. Bununla beraber yemeklerden 20-30 dakika önce içilecek suyun, sindirimi kolaylaştıracağını unutmayın. 

 Lif Tüketin 

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (4)

Bayram kilolarından kurtulmanın yolları içerisinde lif tüketimini artırmak da vardır. Lif, hem bağırsakları çalıştırırken hem de tok tutucu özelliğine sahip olması dolayısıyla, önemli bir beslenme şeklidir. Bu nedenle lif bulunan besinleri, lif bakımından zengin besinleri ketmek, kilo verme sürecini hızlandıracaktır. En basitinden öğünlere meyve ve sebzeler, tam tanımlı besinler ve baklagiller eklenmelidir. 

 Hazır Gıdaları Tüketmeyin 

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (5)

Bayramda alınan faza kilolardan kurtulma yolları içerisinde hazır yiyecek ve gıdalardan uzak durmak da yer almaktadır. Çünkü fazla kilolara en çok sebep olan etkenlerden birisi de hazır gıdaların tüketilmesidir. Hazır gıdaların içerisinde çok fazla katkı maddesi, şeker ve yağ bulunduğu için, bu besinlerin tüketiminin doğal sonucu kilo almaktır. Yani kilo vermek için ne yapmalı diyen insanlar ilk önce hazır gıdalardan uzak durmalıdır.  

 Yeterli ve Kaliteli Uyuyun  

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (6)
Bayram Kilolarından Kurtulmanın Yolları

Kilo vermek için diyet listeleri uygulayıp düzenli ve dengeli beslendikten, düzenli spor ve egzersizler yaptıktan sonra yapılması gereken ilk şey, kaliteli uyku uyumaktır. Vücudun düzgün işleyişi, metabolizmanın sağlıklı çalışması için yeterli miktarda uyku uyumak önemlidir. Dolayısıyla günde en az 8 saat uyku uyulmalıdır.

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (14)

Tabi bununla beraber düzenli uyumak da önemlidir. Bir gün gece akşam 10 gibi, başka bir gün ise gece yarısından sonra uyumak, kaliteli uyku alımının önüne geçer. Bu nedenle düzenli bir şekilde uyku saatleri ayarlanmalıdır. Bunun yanında uyurken kilo vermek de mümkün. Nasıl mı? Öğrenmek için siz uyurken metabolizmanız boş durmasın, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 Balık Tüketin 

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (7)

Bayram kilolarından kurtulmanın yolları arasında balık tüketmek de vardır. omega 3 açısından oldukça zengin olan balık, vücudun çalışma fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda balık, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan gıdalardandır. Bu nedenle hafta içinde en az 2 gün balık tüketimini tercih edin. 

 Hamur İşlerini Fazla Tüketmeyin , Bayram Kilolarından Kurtulmanın Yolları

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (8)

Ülkemizdeki yemek kültürü her ne kadar hamur işlerinin ağırlığı bulunsa da, alınan fazla kilolardan kurtulmak için bunlardan uzak durmak en doğrusudur. Özellikle bayramlarda yapılan tatlılar, börekler ve kek gibi hamur işleri, mümkün mertebe tüketilmemelidir. Çünkü içinde kullanılan malzemelerden dolayı hamur işleri, oldukça kalorili yiyeceklerdir.

kolay-diyet-listesi_bayram-kilolarindan-kurtulmanin-yollari (9)

Eğer aldığınız kilolar çok fazla ve kısa sürede bu kiloları vermek istiyorsanız, bayram detoksu uygulayabilirsiniz. Bu konuda bilginiz yok ise bayram detoksu nedir, nasıl yapılır, başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar😊

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.