+8 Ay Bebekler İçin Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır?

Bebekler İçin Brokoli Çorbası Tarifi

Ek gıdaya geçildiği zaman bebekler için brokoli çorbası en çok tercih edilen yemeklerden bir tanesidir. Brokoli oldukça sağlıklı bir sebzedir. Bebeklere de 8. aydan itibaren verilmesi tavsiye edilmektedir. 6 aylık bebeğe brokoli püresi de sık sık hazırlansa da belirtmiş olduğumuz gibi 8. aydan itibaren brokoliye başlanması tavsiye edilmektedir.

YouTube video

Anneler ek gıdaya başlamadan önce bebekler için brokoli çorbası – nefis yemek tarifleri , 4 aylık bebekler için brokoli çorbası , 6 aylık bebekler için brokoli çorbası ya da bebeklere yoğurtlu brokoli gibi aramalar yapmaktadır. Bebekler için brokoli köftesi de detaylı bir şekilde aranan tarifler arasında yer almaktadır. Biz de sizler için bugün bebekler için brokoli çorbası tarifi hazırladık.

Bebekler İçin Brokoli Çorbası Tarifi

Bebekler için brokoli çorbası hazırlamak için bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

1 – Bebekler İçin Brokoli Çorbası İçin Gereken Malzemeler

bebekler-icin-brokoli-corbasi

Gerekli malzemeleri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

 • Bir çay bardağı dolu olacak şekilde brokoli
 • Bir havucun çeyreği
 • Bir tatlı kaşığı kadar labne peyniri
 • Bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı

Tüm malzemelerin eksiksiz bir şekilde olması gerekmektedir.

2 – Bebekler İçin Brokoli Çorbası Yapılışı

bebekler-icin-brokoli-corbasi

Öncelikle havucu küp küp doğramanız gerekmektedir. Sonrasında brokoli ile beraber yumuşayana dek buharda pişirmelisiniz. Dilerseniz çok az miktarda suda da pişirebilirsiniz. Brokoli ve havuçlar yumuşadıktan sonra ocaktan almalısınız. Sonrasında ise güzelce ezmelisiniz. İçerisine labne peynirini ve zeytin yağını da ilave ettikten sonra karıştırmalısınız. Daha sonra servis için hazır hale gelmiş olacaktır.

3 – Bebeklere Brokoli Çorbası Ne Zaman Verilir

bebekler-icin-brokoli-corbasi

Konu ile alakalı en çok merak edilen ve hakkında detaylı araştırmalar yapılan sorulardan biri de bebeklere brokoli çorbası ne zaman verilir sorusudur. Kış sebzeleri arasında bebekler için en çok tercih edilen sebzelerden biri brokolidir. Brokoli çok zengin bir içeriğe sahiptir. İçerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde bebeklerde sık sık tercih edilmektedir. Uzmanlar bu sebzenin bebeklere verilmesi için 8. ayı beklemenin daha uygun olacağını belirtmektedir. Bebekleriniz için bu sebzeyi bebekler için brokoli köftesi ya da brokoli çorbası gibi daha pek çok tarifte kullanabilirsiniz.

4  – Brokolinin Faydaları Nelerdir?

bebekler-icin-brokoli-corbasi

Brokolinin oldukça zengin bir içeriği olduğu için aynı zamanda birçok faydası olduğunu da söylemek mümkündür. Söz konusu faydaları ise şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

 • Kemiklerin daha güçlü hale gelmesine yardımcı olmaktadır.
 • Gün içerisinde daha tok hissetmenizi sağlar.
 • Tam bir kalsiyum deposu olarak nitelendirilmektedir.
 • Demir eksikliği problemi ile karşı karşıya olanları bu dertten kurtarmaya katkı sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesine yardımcı olur.
 • Lifli bir yapıya sahip olması sebebi ile zayıflama amacı ile uygulanan beslenme programında sık sık yer almaktadır.
 • D vitamini açısından oldukça zengin olduğunu söylemek mümkündür.
 • Tam bir protein kaynağı olarak nitelendirilmektedir.
 • Gözler için oldukça faydalı sebzeler arasında yer almaktadır.
 • İçerisinde bol bol A, B1, E ve C vitaminleri yer almaktadır.

5 – Brokolinin Zararları Nelerdir?

bebekler-icin-brokoli-corbasi

Brokoli isimli kış meyvesinin genel olarak herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sebep olduğu yan etkilerin de öyle çok ciddi olduğu söylenemez. Brokoli tüketiminin en bilinen yan etkilerinden biri ise gaz ve bağırsak problemine neden olmasıdır. Bağırsakta tahriş ve gaz problemine neden olmasının en büyük sebebi ise çok yüksek miktarda lifli bir yapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle bebeklerin 8 aydan önce tüketmesi çok fazla tavsiye edilmemektedir. Uzmanlar turpgillere dahil olan tüm sebzelerin gaz problemine neden olacağını belirtmektedir. Fakat aynı zamanda bu etkiye değecek faydaları olduğunu da eklemeyi ihmal etmiyorlar.

bebekler-icin-brokoli-corbasi

Bir diğer yan etki olarak sayılabilecek durum ise brokolinin içerisinde yer alan K vitamininin sebep olduğu durumdur. K vitamini kan sulandırıcı ilaçların söz konusu etkisini azaltabilecek bir güce sahiptir. Bu nedenle uzmanlar bu tarz ilaçlar kullanırken brokoli tüketimine özellikle dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunmaktadır. Hipotiroidi olan kişilerin de brokoli gibi sebzelerin tüketimine son derece dikkat etmeleri gerekmektedir. Böyle bir durumda tüketmeden önce muhakkak bir uzmanla görüşerek onun görüşlerini dikkate alarak hareket etmek gerekmektedir.

Bebekler için brokoli çorbası konulu yazımızı beğendiyseniz 10 Maddede Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? yazımıza göz atarak bebeğiniz için dekorasyon fikirleri hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.