Bebekler İçin Şekersiz Sütlaç Tarifi

Bebekler İçin Şekersiz Sütlaç Nasıl Yapılır?

Bebekler için şekersiz sütlaç iyi bir tercih olabilir. Çünkü 12 ayını doldurmuş bebeğiniz için farklı besin kaynaklarına yönlenmeniz gerekmektedir. 1 yaş bebek sütlaç tarifi yaparken zararsız yiyecekleri takviye olarak kullanmalısınız.

Bebek sütlacı 6 aylık bebeklere verilir mi? Genellikle bebeklerde sütlaç tüketimine 7. ve 8. aylarda başlanması önerilir. Bu dönemde ek gıdaların yanında sütlaç, gece yatmadan 1-2 saat önce verilebilir. Marketten hazır olarak temin edilebilen Hipp bebek sütlacı satın alınabileceği gibi, evde pratik bir şekilde uygun malzemelerle de yapılabilir. Bebeğinizin yemek konusunda size zorluk çıkarmayacağı, şeker içermeyen sütlaç tatlısının tarifinin en doğru şekilde öğrenilmesi gerekir. Bebekler için şekersiz sütlaç tarifi nasıl yapılır? Nefis Yemek Tarifleri üzerinden detaylarıyla öğrenilebilir.

Bebekler İçin Şekersiz Sütlaç Tarifinde Kullanılacak Malzemeler

Bebekler İçin Şekersiz Sütlaç
Bebekler İçin Şekersiz Sütlaç

Farklı yaş gruplarındaki çocuklar ve bebekler için hazırlanan sütlaç tarifleri aynı olmaktadır. 8 aylık bebek sütlaç tarifi belirtilen malzemeler ile pratik bir şekilde yapılabilir. Aynı şekilde bu malzemelerle yapılan bebek sütlacı 9 aylık bebekler içinde uygun olmaktadır. Kilo alımına destek veren bebekler için şekersiz sütlaç tarifi için tüm gerekli malzemeler;

 • Pirinç (bir çay bardağı miktarınca)
 • Su (iki su bardağı miktarınca)
 • Süt (iki buçuk su bardağı miktarınca)
 • Pirinç Unu (bir tatlı kaşığı kadar)
 • Buğday Nişastası (bir tatlı kaşığı kadar)

1 – Sütlacın Üstü İçin Kullanılacak Malzemeler

Bebek çorbası gibi sütlacı da ebeveynler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Faydalı yemekler arasında yer alan sütlaç, en sevilen tatlı çeşitlerindendir. Hem bebekler için hem de çocuklar için tüketimi uygundur. Peki, bebek sütlacının üstü için kullanılacak malzemeler nelerdir? açıklayalım!

 • Ceviz (iki üç tane kadar dövülmüş olarak)
 • Ruşeym (bir çay bardağı miktarınca)
 • Tarçın (bir tutam)

2 – Bebekler İçin Şekersiz Sütlaç Tarifi: Bebek Sütlacı Nasıl Tatlandırılır?

Bebekler için şekersiz sütlaç tarifinde alternatif tatlandırıcılar kullanılabilir. Şeker katmadan tatlı bir sütlaç elde edebilmek için kullanılabilecek malzemeler;

 • Bal
 • Pekmez
 • Keçiboynuzu Özü

Not: Bebeğinizin yukarıdaki malzemelerden herhangi birine alerjisi var ise, kullanmaktan çekinin.

Şekersiz Sütlaç Yapılışı

İlk olarak, kullanacağımız pirinci bir güzel yıkıyoruz. Ardından su ile birlikte pirinci pişiriyoruz.
Suyunu çeken pirincin içine, 1,5 su bardağı kadar sütü ekliyoruz. Yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar kaynamaya bırakıyoruz.

Ayrı bir kap içinde, pirinç unu ile buğday nişastasını 1 bardak süt eşliğinde, karışım haline getiriyoruz. Diğer tarafta kaynayan sütlacın üzerindeki sütten bir kepçe kadar alıp, bu karışımın içine koyuyoruz.

Kaptaki karışımı, sütlacın içerisine koyup iyice karıştırmaya devam edip, 10 dakika kadar kısık ateş altında pişirmeye devam ediyoruz.
Son olarak tatlandırmak istediğiniz (pekmez, keçiboynuzundan birini), ekledikten sonra kaselere koyuyoruz. Üzerini süsledikten sonra lezzetli ve sağlıklı besin kaynağımız sütlaç hazırdır.

Yaşını Girmiş Bebeklere Sütlaç Faydaları

Bebekler İçin Şekersiz Sütlaç

11 aylık bebek sütlaç yer mi? bebeklerde 7. aydan itibaren sütlaç tüketimin de bir sakınca yoktur. Bu sebepten 11 aylık bebekler sütlacı rahatlıkla tüketebilirler. Ayrıca bebekler tarafından pek sevilmeyen balık yağı da, bu tatlı içerisine eklenerek verilebilir. Bununla birlikte bebekler için şekersiz sütlaç tarifinin beslenme açısından sayısız faydası bulunmaktadır. Özellikle bebekler için şekersiz sütlaç tatlısının en dikkat çeken faydaları şu şekildedir;

 • B vitamini açısından zengindir.
 • Alkali bir özelliği vardır.
 • Mutluluk açısından olumlu bir etkiye sahiptir.
 • Bebeklerde mide ve beyin sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Bu sebepten bebek gelişimine katkısı büyüktür.

YouTube video

Yoruma kapalı.