Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtisi ve Bunun Beslenme ile İlişkisi

Annelerin merak edip araştırdığı bebeklerde diş çıkarma belirtisi ve beslenme ilişkisi, son dönemde oldukça merak edilen konular arasında yerini almıştır. 

Bebekler diş çıkarma dönemine girdiklerinde belirli rahatsızlıklar görülebilir. Bu rahatsızlıklar anneleri yer yer endişelendirebiliyor. Tecrübeli bir anne değilseniz veya bebeğinizin ne gibi belirtiler gösterebileceğine hazırlıklı olmak istiyorsanız, siz de bu yazıda bu konu ile ilgili merakınızı giderebilirsiniz.  

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtisi ile Beslenme Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır ? 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (6)
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtisi ve Bunun Beslenme ile İlişkisi

Aslında düşünüldüğü gibi doğrudan doğruya beslenme ve diş çıkarma arasında bir ilişki yoktur. Tabi ama bilindiği üzere bebeklerde diş çıkması ile beraber, yeme alışkanlıklarında da birtakım değişmeler meydana gelmektedir. Bu değişimin en bilineni katı yiyecek tüketiminin bebekler için başlıyor olmasıdır. 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (5)
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtisi ve Bunun Beslenme ile İlişkisi

İşte tam burada bebeğin diş çıkarması ile beslenme arasında, dolaylı da olsa bir ilişki ortaya çıkmaktadır. Bebeğin katı cisimleri -özellikle oyuncaklarını- ağzına götürüp ısırmaya çalışması, anne sütü ya da süt dışında katı yiyecek gördüğünde hemen ağzına alıp ısırmaya çalışması ve bunun gibi durumlar, bebekte diş çıkarma belirtisi sayılabilmektedir. 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (4)

Bebeklerde beslenme konusu oldukça önemli bir konudur. Özellikle diş çıkarma döneminde beslenme düzeni iyi bir şekilde oluşturulmalıdır. Tabi bu sürece kadar genellikle süt ile beslenen çocuklarda ne zaman ek gıda alınacağı bilinmelidir. Konu ile ilgili bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman olmalı, başlıklı yazımızı okumalısınız.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtisi Nelerdir ? 

YouTube video

Bebeklerin çoğunlukla diş çıkarma evresinde pek çok belirti meydana gelmektedir. Bazı bebekler de söylenen belirtiler görüldüğü gibi bazı bebeklerde hiçbir belirti görülmeyebilir. Bebeklerin belirti göstermesi veya göstermemesi anneleri endişelendirmemelidir. 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (2)

Belirtilen rahatsızlıklar gözlem altında tutulduğu takdirde endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Ancak belirtilerin çok yoğun olduğunu anladığınız an da mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir. Bazı belirtilerin diş çıkarma rahatsızlığı olmama ihtimalini de unutmamakta fayda vardır.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (1)

Peki bebeklerde diş çıkarma belirtisi nelerdir? 

 • Huysuzluk veya sık sık ağlama 
 • Uyku düzensizlikleri, uykuya dalma problemi 
 • İştahsızlık ve bu sebepten kilo kaybı 
 • Kabızlık 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (14)

 • İshal 
 • Ağızda salya  
 • Ağız çevresinde döküntü veya kabarma 
 • Yüksek ateş 

Bu belirtilerin hepsi her bebekte görülmeyebilir. Aynı zamanda bu belirtilerin hiçbiri de görülmeyebilir.  

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Ne Kadar Sürer ? 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (8)

Bebeklerin gösterdiği her rahatsızlık birbirinden farklı olabilir. Bu durum gayet normal kabul edilmektedir. Özellikle diş çıkarma gibi daha hassas bir dönemde bebekleriniz de hassas olacaktır. Bu dönemlerde bebeklerinizi çok iyi gözlemleyip sabırla bu dönemi sağlıklı atlatmayı beklemelisiniz. 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (7)

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her bebeğin belirtileri birbirinden farklı olabilir. Bu durumda belirti süreleri de aynı şekilde farklılık göstermektedir. Bazı bebeklerin daha uzun sürerken bazı bebekler daha kısa sürede atlattığı görülmektedir.  

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Ne Zaman Başlar ?

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (11)

Bebeklerde diş çıkarma belirtisi doğal bir dönem fakat bebekleriniz için sıkıntılı ve zor bir süreçtir. Anneler en çok bu dönemin ne zaman başlayıp ne zaman biteceği konusunda araştırma yapmaktadır. Bu sürecin elbette belli bir başlangıç zamanı ve bitiş zamanı yoktur.  

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (17)

Ancak bilimsel araştırmalarda da belirtildiği üzere ortalama bebeklerde 6 aylıkken, ilk süt dişlerinin belirtisi görülmektedir. Ancak bu durum her zaman böyle olmayabilir. Bazı doktorların 4 aylık bebeklerde bile erken diş çıkarma belirtileri olabileceğini söylemektedir.  

Bebeklerde Diş Çıkarma Gecikmesi Nasıl Olur ? 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (15)

Bebeklerde diş çıkarma belirtisi ortalama 6. Aylıkken görülmeye başlayabilir. Bazı bebekler 3 veya 4 aylıkken diş çıkardığı da görülmüştür. Erken çıkaran bebeklerin olduğu gibi geç diş çıkaran bebeklerinde olması gayet normal karşılanmaktadır.  

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (16)

Geç diş çıkarak bebekler 12 aya kadar diş çıkarabilirler. Erken veya geç diş çıkarmasında endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmamalıdır. Eğer siz de bebeğiniz için çok endişeleniyorsanız, aile hekiminize başvurabilirsiniz. Bebeklerin diş çıkarma süreleri hakkında net bir bilgi almak istiyorsanız sizler için şu şekilde sıralanabilir.  

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (10)
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtisi ve Bunun Beslenme ile İlişkisi

Bebeklerde diş çıkarma evreleri;

 • Ön kesici dişler ortalama 8-12 ayda çıkar. 
 • Yan kesici dişler ortalama 9-13 ayda çıkar. 
 • Köpek dişleri ortalama 16-22 ayda çıkar. 
 • İlk azı dişler ortalama 13-19 ayda çıkar. 
 • İkinci azı dişler ortalama 25-33 ayda çıkar.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (3)

Bebeklerin diş Çıkarma sırası yukarıda ki sıralamada olduğu gibidir. Herhangi bir belirtide aklınıza takılan veya sizi huzursuz eden bir durumla karşı karşıya kaldığınızda en yakın sağlık kuruluşuna mutlaka başvurmalısınız. Bebeklerde diş çıkarma belirtisi her bebek için farklılık gösterebilir.  

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (13)

Siz önlemlerinizi doğru şekilde almak için aklınıza takılan her soruyu doktorunuza danışmakla en doğru kararı vermiş olursunuz. Etrafınızda sizlere yardımcı olmak isteyen herkesin her zaman size doğru bilgi aktaramayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Sizin hassas olduğunuz kadar bebeğiniz de bu dönemde çok hassas olacaktır. 

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-dis-cikarma-belirtisi-ve-bunun-beslenme-ile-iliskisi (12)


İlginizi Çekebilir: Çocuk sağlığı, tüm anneler için oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle doğumu takip eden süreçte anneler oldukça titiz davranmakta ve çocuğunu her türlü hastalıktan uzak tutmaya çalışmaktadır. Tabi bunu yaparken, dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gelmektedir. Bu konuda bilginiz yok ya da var olan bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için 6 öneri, başlıklı yazımızı okumalısınız. İyi okumalar 😊


 

Yoruma kapalı.