Bel Boyun Sırt Ağrıları Nedenleri ve Tedavisi

Günümüzde her 5 kişiden birinde görülen bel boyun sırt ağrıları hemen her yaşta ortaya çıkıyor. İleriki yaştaki kişilerde sıkça rastlanılan bu ağrıların görülme yaşının gün geçtikçe düşmesinde modern yaşam ve hareketsizlik gibi faktörler etkili olmaktadır.

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Boyundan başlayıp bele kadar devam eden ağrılar bazen de ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kesin çözüm için mutlaka ağrının nedeni bulunmalı ve doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bel Boyun Sırt Ağrıları Hastalıkları

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Gün içinde aşırı hareketsiz ve yanlış duruş bozuklukları sebebiyle karşımıza bel boyun sırt ağrıları çıkar. Belli hastalıkların habercisi olan bu ağrılar kesinlikle dikkate alınmalıdır. Sinsice başlayan hastalıklar aniden şiddetli ağrılar ile kendini gösterir. Bazı zamanlar bel fıtığı ile karşımıza çıkmakta olan bel ağrıları kesinlikle tedavi edilmelidir.

Bel Boyun Sırt Ağrıları Hastalık İsimleri

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Uzun zaman tedavi gerektiren hastalıklardan olup kesinlikle hayat konforunu düşürmektedir. Doktora zaman kaybetmeden gidilmesi ve tedavi sürecine başlanılması gerekiyor. Özellikle bel ve sırt ağrılarında bazı zamanlar yerimizden kalkmakta güçlük çekiyoruz. Bu yüzden tedavi süreci geçiktirilmemelidir.

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Şimdi hastalık isimlerine birlikte bakalım:

1- Fibromiyalji Belirtileri ve Tedavisi

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları
Sabahları bel boyun sırt ağrıları artarken uyanma da güçlük çekme, çabuk yorulma, kabızlık, ishal ve gaz sorunu, çarpıntı, el ve ayaklarda uyuşmalar, yorgun uyanma, ödem oluşumu, dikkat dağınıklığı gibi problemler fibromiyalji hastalarında sıklıkla görülür. Özellikle 25-55 yaş arasındaki kadınlarda daha fazla görülen bu hastalık kişinin günlük yaşamanı olumsuz etkileyecek kadar şiddetli ağrılara neden olabilir.

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Genellikle titiz, mükemmeliyetçi, iş kolik, işini sevmeyen ve depresif ruh halindeki kişilerin ortak sorunu olan bu ağrılar ilaç kullanarak geçebilir. Ayrıca ozon tedavisi, bölgesel enjeksiyon, nöral terapi, elektro terapi, doku ve klasik masaj, manipülasyon, proloterapi, sıcak ajanları ve gevşeme eğitimleri gibi fizik tedaviler yapılarak büyük oranda iyileşme sağlanır.

2- Miyofasiyal Ağrıların Belirtileri ve Tedavisi

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları
Özellikle bel boyun sırt ağrıları nedenleri arasında şu da gösterilebilir. Masa başında sürekli bilgisayar karşısında oturarak çalışan kişilerde görülen sırt ağrılar duruş bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkar. Yumuşak doku romatizması ve bölgesel ağrı sendromu olarak adlandırılan bu ağrılar bölgesel ya da birden fazla kas grubunu etkileyebilir.

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Hareketsizlik, klimaya maruz kalma, yağmurda ıslanma, ağır çalışma koşulları, B vitamini eksikliği, depresyon, stres, soğuk hava, kronik ve viral enfeksiyon gibi koşullar bu ağrıların oluşumuna neden olabilir. Kaslarda şişlik, ağrı, ödem, karıncalanma ve renk değişimi gibi belirtiler görülür. Tetik noktalarına enjeksiyon uygulama ve fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilir.

3- Boyun Fıtığı

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları
Başı hareket ettirmekte zorluk çekmenize neden olan boyun fıtığı sırt bölgesine doğru geniş bir alanda görülür. Genellikle hareketsizlik ve kireçlenme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu rahatsızlık kollarda güçsüzlük ve uyuşma gibi belirtilerle beraber görülür. Bel boyun sırt ağrıları için fizik tedavi ve egzersiz yapılarak rahatlama sağlanır.

4- Osteoporoz ( Kemik Erimesi )

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları
Kadınlarda menopoz dönemi sonrasında ortaya çıkan kemik erimesi boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarına neden olur. Sürekli şiddetli ağrı, boy kısalması, kemik kırılması ve kamburluk gibi iskelet sistemini etkileyen belirtiler görülür. İlaç ve fizik tedavi yöntemi ile tedavi edilir.

Bel Boyun Sırt Ağrıları İçin Neler Yapılabilir?

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Sağlık açısından önemli yere sahip olan iskelet sistemi içinde meydana gelen sorunlar mutlaka tedavi edilmeli ya da önlem alınmalıdır. Bu konuda yapılması gereken birçok şey vardır. Fakat hastalığa göre kesinlikle seçim yapılmalıdır.

YouTube video

Bel ağrıları için özellikle çok dikkat edilmeli aksi halde uzun süreli sakatlıklar meydana gelebilir. Keza sırt ağrıları içinde aynı özen gösterilmelidir. Boyun ağrıları daha kolay geçebilmektedir. Tabi burada hastalığın  ilerlememiş olaması önem arz ediyor.

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Şimdi bel boyun sırt ağrıları için neler yapılabilir bakalım:

  • Uzun süre ayakta kalınmamalı veya oturulmamalıdır.
  •  Ağır kaldırılmamalı ve dik oturulmalıdır.
  • Ergonomik yatak ve uygun yastık kullanılmalıdır.
  • B vitamini ve D vitamini eksikliği tespit edilmeli ve takviye ilaç kullanılmalıdır.
  • Her gün düzenli olarak boyun kasalarını germe egzersizi ve yürüyüş yapılmalıdır.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar su içilmelidir.

kolay-diyet-listesi-bel-boyun-sırt-ağrıları

Yukarıdaki maddelere dikkat edilerek yapılacak her çalışma hayat konforunu artırıp daha sağlıklı yaşamak için bir adımdır. Fakat kesin çözüm kesinlikle doktora gidilerek sağlanır. Ayrıca hastalık belirtileri bazen geç ortaya çıkabilir bu konuda mutlaka en ufak ihtimaller bile değerlendirilmelidir.

Sağlıklı yaşam ve tüm ağrılarınızdan kurtulmanızı dilerken evde yapılabilecek egzersizler isimli yazımız ile bu ağrıları kontrol altına alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.