Berna Laçin Diyeti Olarak Bilinen GAPS Diyeti Nedir?

Berna Laçin Diyeti Olarak Bilinen GAPS Diyeti Nedir?

Son dönemin en popüler diyet programlarından olan ve Berna Laçin diyeti olarak da bilinen bir diyet ile karşınızdayız. Bir dönemin usta oyuncularından olan Berna Laçin, fazla kilolarından kusursuz bir program vasıtasıyla kurtulmayı başardı. Berna Laçin GAPS diyeti olarak popüler hale gelen bu program, sizi çok fazla zorlamayacak.

YouTube video

GAPS diyeti Berna Laçin ile popüler bir hale gelirken biz de sizler için bu diyet programının detaylarını derlemek istedik. Özellikle sağlık problemi olan kişilerin uygulaması gereken bir diyet programı olan GAPS diyeti, aslında uzun zamandır biliniyor. İşte, bu mükemmel diyet programı hakkında bilmeniz gereken önemli detaylar.

GAPS Diyeti Nedir?

GAPS Diyeti

Berna Laçin diyeti adıyla anılmaya başlanan bu diyet programı, diğer pek çok diyet uygulamalarından oldukça farklıdır. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan kişilerce en sık uygulanan bir diyet olan bu programda şok bir uygulamaya gidilmiyor. Bunun yerine daha rahat bir uygulama ile kilo vermek isteyen kişilere yardımcı olunuyor.

Diyetin Berna Laçin ile birlikte anılmasının sebebi de ünlü sanatçının rahatsızlığı yüzünden bu programı uygulamasıdır. Ünlü oyuncu, istediği forma bu diyet programı sayesinde oldukça kısa bir sürede kavuşmuştur. Bunun üzerine ülkemizde popüler olan diyet de ünlü oyuncunun ismi ile anılmaya başlandı.

GAPS Diyeti

GAPS diyeti programında sindirim sisteminin yeniden düzenlenmesi hedefleniyor. Buna göre de insan vücudunda bozulan bakteri düzeninin yeniden sağlanması söz konusu haline geliyor. GAPS açılım olarak Gut and Psychology Syndrome olarak anılıyor. Yani sindirim ve psikolojik düzende ortaya çıkan bir sendromdan bahsediliyor. Özellikle de ülser ve buna benzer hastalıklar neticesinde oluşan hasarların tedavisi bu diyet ile yapılıyor.

GAPS Diyeti

Diyet programı sayesinde yıpranmış olan bağırsak duvarı yeniden eski haline döndürülebiliyor. Ayrıca bağırsakta yaşayan faydalı bakterilerin de vücuda geri döndürülmesi bu vesileyle sağlanmış oluyor. Hem sağlıklı hem de etkili bir diyet olan Berna Laçin GAPS diyeti, kronik mide ve bağırsak hastalıklarının çözümü olarak görülüyor.

GAPS Diyeti Örnek Liste

GAPS Diyeti

Örnek GAPS diyeti menüsü içerisinde bazı besinlerin özellikle altı çizilmektedir. Buna göre diyet listesinde mutlaka olması gereken besinler arasında kırmızı et ve balık yer almaktadır. Süt ve süt ürünlerine de diyet programı içerisinde sıklıkla ihtiyaç duyacaksınız. Özellikle yoğurt ve peynir yoğunluğu diyetin en önemli elemanlarından kabul edilmektedir.

Beyaz lahana detoksu

Diyet programı içerisinde somon balığı ve diğer bol etli balık çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Elbette et ürünlerinin tamamının ızgarada pişirilmesi de büyük önem teşkil etmektedir. Et ve süt ürünlerinin yanında diyet programı içerisinde bol bol kuruyemiş tüketmeniz gerekmektedir. Badem, ceviz ve çekirdeğin Berna Laçin diyeti içerisinde oldukça önemli bir yeri bulunuyor.

GAPS Diyeti

Tüm bunların yanı sıra yeşil sebzelerin ve baklagillerin de program kapsamında bolca tüketilmesi öneriliyor. Aynı zamanda bir diyet programının olmazsa olmazı olan yumurta da bu diyet kapsamında popüler besinlerden biridir. Diyet programı içerisinde nişasta barındırmayan sebzeleri de tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Berna Laçin Diyeti Başlangıç Evresi

GAPS diyeti Berna Laçin tarafından bir müddet aşama aşama uygulanan bir programa sahiptir. Buna göre diyetin başlangıç aşamasından bahsetmekte fayda olacaktır. Başlangıç diyetinde kişide bulunan fizyolojik ve ruhsal rahatsızlıkların sonlandırılması hedefleniyor. Mide ve bağırsak sendromlarından kaynaklı hastalıklarda düzenle beslenmenin ilk adımı bu aşama ile atılmış oluyor.

GAPS Diyeti

Vücuda fayda sağlayacak olan amino asit ve minerallerin düzenli bir şekilde vücuda alınması gerekiyor. Yukarıda da vermiş olduğumuz diyet listesinden faydalanarak bu besinleri günlük tüketebilirsiniz. Bu sayede mide hastalıklarından kaynaklanan ağrıların da önemli ölçüde önüne geçmiş olursunuz.

Berna Laçin Diyeti En Etkili Aşaması

Berna Laçin diyeti, orta aşamasında istenilen etkiyi verebiliyor. Diyetin orta aşaması kimi zaman 1 yıla dek de sürebiliyor. Bu aşamada hedeflenen durum ise kişinin rahatsızlığına yönelik seçilen besinleri düzenli olarak tüketmesidir. Bağırsak ya da mide rahatsızlıklarında size iyi gelecek besinlerin listesi çıkartılıyor. Tüm bu faydalı besinlerin uzun süreli tüketimi halinde hastalıklarınıza veda edebiliyorsunuz.

GAPS Diyeti

Üstelik sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın yanında sizin için ideal olan kiloya da ulaşmanız mümkün kılınıyor. Diyet programında yer alan besinler sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz de hedefleniyor. Ayrıca kilo alma problemi bulunanlar için de bu duruma uygun bir program oluşturuluyor.

GAPS Diyetinde Son Aşama

Diyetin son aşaması ve diyeti uygulamanız gereken süre kronik hastalığınıza bağlı olarak değişebilmektedir. Fakat sağlıklı ve istenilen vücuda ulaşıldıktan sonra kendi isteğiniz ile diyet programını sonlandırabilirsiniz. Bu süre daha önce de belirttiğimiz gibi 1 yıla kadar sürebilmektedir. Diyet programı hakkında en çok vurgulanan ise bu diyetin şok bir diyet olmadığıdır.

GAPS Diyeti

Berna Laçin diyeti ile hem sağlıklı beslenmeniz hem de hayallerinizde vücuda kavuşmanız amaçlanmaktadır. Bunu yaparken de vücudunuzu çok fazla zorlamanıza ve program kapsamında sıklıkla aç kalmanıza gerek yoktur. Diyet programı sayesinde bir müddet sonra mide ya da bağırsak problemlerinize veda edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.