Beyaz Çikolata Kaç Kalori?

İsmiyle özdeşleştirip çikolatanın en masum hali demek isterdik ama içeriği incelendiğinde gerçek hiç de öyle görünmüyor. Öyle ki beyaz çikolatanın çikolata sınıfına girip girmediği bile tartışma konusu.

Çikolatanın Her Hali

Kakao ağacının keşfinden bu yana çok çeşitli şekillere bürünmüş ve bu günkü kullanım alanlarına ulaşmış olan çikolata her yaştan insanın göz bebeğidir. Tatlıların kraliçesi, hediyelerin en tatlısı çikolata, her hali ile insanları baştan çıkarmaya adaydır.

Bitter, sütlü ve beyaz; çikolatanın en bilinen çeşitleridir. Kakao tozu oranı en yüksek olan bitter çikolata iken içeriğinde kakao tozu bulunmayanı beyaz çikolatadır. Beyaz çikolata yapımında kakao yağı kullanılır ki bu da kakao tozunun tüm yararlarından vazgeçmek; yağ ve şeker oranı yüksek bir besin elde etmek anlamına gelir.

Her Şeye Rağmen Beyaz Çikolatanın Faydaları

Çikolata, başlı başına enerji kaynağıdır. Kalori miktarının yüksek olması  faydalarını azaltmadığı için, kontrollü olmak şartı ile tüketmekte sakınca yoktur. Buraya kadar söylediklerimiz özellikle kakao tozu oranı yüksek bitter çikolata için geçerlidir.

Maalesef beyaz çikolatanın kakao tozundan yoksun olması büyük dezavantajıdır. Beyaz çikolata, hem kalori bakımından yüksek, hem de besin değeri olarak zayıf bir gıdadır. Her şeye rağmen tatlı severlerin göz bebeği, tatlı ustalarının gizli silahıdır.

Antiinflamatuar etkiye sahiptir yani iltihabi reaksiyonu önleyici etkisi vardır. Bu maddenin kaynağı beyaz çikolatanın içeriğinde bulunan tanen maddesidir. Deride oluşan yara ve tahrişin iyileşmesinde etkilidir.

Beyaz çikolata da bulunan kafein miktarı diğer çikolatalara oranla daha azdır.

Beyaz Çikolata İle Alacağımız Vitamin ve Mineraller

Beyaz çikolata, çikolatanın en masum hali değil belki ama en saf halidir. İçeriğinde diğer çikolatalarda bulunan kalsiyum, bakır, magnezyum, potasyum, fosfor, sodyum ve çinko gibi mineraller çok daha az miktarda bulunur. Ayrıca beyaz çikolata, antioksidan içermez.

Beyaz çikolatanın kaç kalori olduğu ve besin değerleri aşağıda verilmiştir.

100 gram beyaz çikolatanın besine değerleri:

Kalori: 539 kcal

Karbonhidrat: 59,2 g

Lif: 0,2 g

Protein: 5,9 g

Yağ: 32,1 g

Kolesterol: 21,0 mg

A Vitamini: 30,0 IU

C Vitamini: 0,5 mg

Potasyum: 286,0 mg

Kalsiyum: 199,0 mg

Demir: 0,2 mg

Yoruma kapalı.