Beyaz Çikolata Kilo Aldırır Mı?

Çikolata, tüm insanlık için en tatlı ve en mutluluk verici buluştur. Kalori değeri yüksek olan bu gıda psikolojik etkileri nedeniyle masum olmasa da, sevilen atıştırmalıklar arasında yer alır. Ayrıca en güzel anlarımızın en tatlı hediyesi olarak bilinir.

Genel olarak çikolata çeşitlerine diyetlerde yer verilmez. Yalnızca kakao tozu oranı yüksek bitter (siyah) çikolata faydaları nedeniyle kontrollü olarak tüketilebilir. Tabi ki doktorunuz müsaade ederse.

Çeşit Çeşit Çikolata ve Çeşit Çeşit Etkileri

Kakao ağacının insan yapımı meyvesi çikolata, günümüzde çok çeşitli halleri ile market raflarında, pasta hane vitrinlerinde göz doldurmakta.

Çikolatanın hası ve önerilen çeşidi, kakao oranı en fazla olan bitter çikolatadır. 100 gramında 470 kalori bulunan bitter çikolatanın faydaları çok fazladır. Diyetteyseniz bir parça bitter çikolata iştahınızı kesecektir. Kakao oranı yüksek, yağ oranı düşük bitter çikolata diyet yapanların yanında yer alır.

Sütlü çikolata, bitter çikolataya nazaran daha yumuşak bir aromaya sahiptir. Bunun nedeni kakao oranın daha düşük olması ve süt ile lezzetin desteklenmesidir. Yağ ve şeker oranı bitter çikolataya nazaran daha fazladır. Bu nedenle diyetlerde çok da yeri yoktur. 100 gramı 530 kalori içerir.

Kakao tozu yerine kakao yağı içeren beyaz çikolatanın en büyük şansızlığı bileşiminin kaynağının kakao yağı olmasıdır. 100 gramında 539 kalori içerir ve yağ oranı daha fazladır. Besin değeri düşük bir gıdadır.

Siyah ya da Beyaz Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Siyah çikolata, kendine has sert aroması ile pek çok çikolata sever tarafından tercih edilse de, sertliği bazı kimselere fazla gelebilir. Fakat çikolata çeşitleri arasında en faydalı bulunanıdır. Buna rağmen diyetlerde tüketimi oldukça sınırlıdır. Çünkü faydaları, kalori miktarını düşürmeye yetmez. Bünyesinde pek çok vitamin ve mineral bulundurur. Yapısında lif yüzdesinin fazla olması önemli bir özelliğidir. Mutluluk dağıttığı gerçeğini de unutmamak gerekir.

Beyaz çikolata, rengi sayesinde daha zarif ve cezbedici görünse de çok da masum bir tatlı değildir. Besin değeri düşük ve şeker oranı yüksek bir gıdadır. Bu nedenle beyaz çikolata kilo aldırır mı? sorusunun cevabı kesinlikle ”Evet ” olacaktır. Bu nedenle diyet programınıza almanız risklidir.

Çikolata her hali ile kalorili bir besin olup tüketirken dikkat etmek şarttır. Siyah, beyaz ya da sütlü tercihiniz hangi yönde olursa olsun anlık mutluluğun sonrasında pişmanlık yaşamamak için küçücük bir parça ile yetinmesini bilmek gerekir.

Yoruma kapalı.