Bir Dilim Baklava Kaç Kalori?

Baklavanın Kiloya Etkisi

Sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim kazandıran Türkiye, sıradışı lezzetleri içinde barındıran mutfağı ile de damaklarda unutulmaz tatlar bırakmaktadır. Misafirlerin en çok beğendiği lezzetlerden birisi de hiç şüphesiz baklavadır. Şerbetli tatlıları sevenlerin bir numaralı tercihi olan baklava, Türk Mutfağı’nın en çok göze çarpan lezzetlerinden birisidir.

Baklavanın Tarihçesi Hakkında

Baklavanın kökenine bakıldığında Orta Doğu ve Doğu Akdeniz gibi bölgelerde bulunan ülkeler ve çeşitli kavimler karşımıza çıkmaktadır. ‘Osmanlı’ veya ‘Türk’ tatlısı olarak da tanınan baklavanın kökenini, Osmanlıların söz konusu bölgelerde uzun süre egemenlik kurmasının neticesinde belli bir ülke içerisine sığdırmak oldukça zordur. Bu nedenle baklavanın Bizanslılara da, Asyalılara da ve Ortadoğululara da ait olduğunu iddia edenler vardır.

Osmanlı Baklavası

Baklavanın kökeni ile ilgili pek çok tez ve varsayım ortaya atılsa da günümüze kadar gelmiş olan klasik baklava şeklinin Osmanlılar tarafından meydana getirildiği kabul edilmelidir. Çeşitli tarihi kaynaklarda baklavanın saraylarda ve bey konaklarında ikram edildiği, varlıklı kimseler tarafından tertip edilen törenlerde ziyaretçilere sunulduğu belirtilmektedir. Özellikle makam ve mevki sahibi kişilere sunulduğu için farklı şekillere getirilerek sıradan bir hamur işinden ayrılmasına çalışıldığı ifade edilmiştir.

Baklavanın Kiloya Etkisi

Aşırı kiloların en temel sebebi, vücudun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla gıdanın tüketilmesidir. Bu nedenle besin değeri ortalama bir miktarda olsa bile pek çok gıda gereğinden fazla vücuda girdiğinde fazla kiloya neden olmaktadır. Baklavaya da bu bakış açısıyla yaklaşmak gerekmektedir. Şerbetli tatlılarda kalori olarak diğerlerine göre oldukça fazla bir miktara sahip olan baklava, gereğinden fazla tüketildiğinde kişide kilo problemine yol açmaktadır. Dolayısıyla ölçülü ve bilinçli olarak tüketilmesi koşuluyla baklavaya da sofralarda gönül rahatlığıyla yer verilebilmektedir.

1 Dilim Baklava Kaç Kalori?

Vücudun kilo dengesini korumak ve sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin tükettikleri gıdalarda ilk olarak sorguladıkları özellik kaloridir. Çünkü sağlıklı bir yaşam için vücudun günde belli bir miktar kaloriyi aşmaması gerekmektedir. Dolayısıyla baklavanın da kalori değerini öğrenmek bu açıdan önemlidir. 1 dilim baklava içerisinde yer alan kalori miktarı yaklaşık olarak 125 cl.

Yoruma kapalı.