Bir Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

Bir Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori? Kilo Aldırır mı?

0 234

Bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori? Tam buğday ekmeği kilo aldırır mı? Ekmek tüketimi, ülkemizde en çok gerçekleşen beslenmelerdendir. Hatta dünya genelinde üretimi fazla olan aynı doğrultuda ekmek israfı yapan ülkeler arasında Türkiye bulunmaktadır. Tokluk duygusunu almak, yemeği daha keyifli hale getirmek adına kişilerin ekmek tüketimine ağırlık verdiği bilinir. Peki bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori? Tüketimi zararlı mı?

Beslenme uzmanları tarafından her geçen gün kişiler için uyarılar gelmektedir. Artan obezite oranlarının yanı sıra daha sağlıklı bir yaşam için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere farklı hastaların sebepleri arasında yanlış beslenme bulunmaktadır. Sürekli tüketilen ekmeğin de bu konuda rol oynadığı bilinmektedir. Sağlıklı olmak, sağlıklı görünümü ve güzelliği de getireceğinden kişiler tarafından özellikle bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori konusu üzerinde durulmasına sebep olmaktadır.

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori?

Bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori konusuna değinmeden önce daha genel olarak merak edilen 1 dilim ekmek kaç kalori sorusuna değinmek gerekir. 1 dilim ekmek kalori miktarı, ekmeğin türüne yani kullanılan temel malzemesine göre değişiklik gösterecektir. Beyaz ekmek, çavdar ekmeği ya da tam buğday ekmeği kendi içerisinde farklı kalori miktarlarına denk gelecektir. bu yüzden kişilerin, ekmek türüne göre ayrı ayrı durumu ele alması gerekir.

1- Beyaz Ekmek Kaç Kalori?

Yemek masalarında en çok kendisine yer bulan ekmeklerden birisi beyaz ekmek olmaktadır. Fırınlarda görülen ve görülmeye alışık olunan ekmek kendisi olmaktadır. Uzmanlar ve diyetisyenler tarafından da tüketimi konusunda çok sık uyarı yapılır. Çünkü diğer ekmek türlerine göre kilo almaya daha müsait olunan bir ekmek türüdür. 1 dilim beyaz ekmek kaç kalori diye soracak olursanız, 100 gram beyaz ekmek 264 kalori miktarına denk gelir. 100 gram ise genellikle 4 dilim ekmeğe denk gelir. Buğday ekmeği, buğday unu temelinde bulunarak yapıldığı bilinir. Bu yüzden kalorisi de diğerlerine göre fazladır.

2- 1 Dilim Çavdar Ekmeği Kaç Kalori?

bir-dilim-tam-bugday-ekmegi-kac-kalori

Çavdar ekmeği kilo vermek isteyenlerin yemek sofrasında en çok yer verdiği ekmeklerden birisidir. Çavdarın kalori oranının düşük olması bu yönden kişiler tarafından seçilmesine sebep olmaktadır. Bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori cevabı ile kıyaslandığında kilo yapma olasılığı daha düşüktür. Ancak ciddi bir kalori farkı da bulunmamaktadır.  1 dilim çavdar ekmeği yaklaşık olarak 30 grama denk gelir ve bu da 65 kalori olmaktadır. Diyetlerinizde ya da günlük tüketim esnasında tercih edebilirsiniz.

3- Bir Dilim Kepek Ekmeği Kaç Kalori?

Diyetisyenler tarafından, internet ve televizyon aracılığı ile kilo vermek isteyenlerin tüketmesi gereken ekmekler arasında gösterilir. Kepek ekmeği gerçekten de gramaj açısından karşılaştırıldığında oldukça uygun kalori miktarına sahip olmaktadır. Ancak ne kadar az kaloriye sahip olsa da çok tüketilmesi ile kilo alabileceğinizi unutmamalısınız. 1 dilim kepek ekmeği kalori miktarı 55 kalori olmaktadır. İnce dilimlenmiş, 25 gram ekmekte bu kalori miktarı bulunur. Kepek ekmek, tam tahıllı ekmek gibi diyetisyenler tarafından önerilir.

4- Bir Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori| Bir Dilim Uno Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

Bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori konusuna arayışta olanların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Ekmek genelde dışarıdan hazır alınan bir besin olduğundan, üretim markalarının belirttiği kalori miktarları takip edilmelidir. Hazır bir üretim söz konusu olduğundan markalar arası gramaj ve kalorisi değişiklik gösterecektir. Bir dilim Uno tam buğday ekmeği kalori miktarı 100 gramda 230 kalori olmaktadır. 100 gram ise 3-4 dilim ekmeğe tekabül eder.

Bir Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

1 dilim tam buğday ekmeği kaç kalori sorusunun sorulmasının temel sebebi olası kilo almanın önüne geçmektir. Kalori artışının kontrolsüz şekilde sağlanması ve kalori yakabilecek bir ortamın yaratılmaması hızlı kilo almanın da önünü açacaktır. Kişilerin kilo verebilmesinin yolu ise kalori açığı oluşturmaktan geçer. Bir dilim tam buğday ekmeği içerisinde bulunan başlıca besin değeri karbonhidratta kilo almaya kolay yoldan sebep olur. Halbuki beslenme düzenini değiştirerek, daha sağlıklı karbonhidrat alımı sağlanabilir.

Karbonhidratın direkt olarak kilo yapacağını belirtmek yanlış olacaktır. Fazla karbonhidrat ve yağ oranı almak, kalori miktarını aşırı kaçırmak kişilere sorun yaratabilmektedir. Bu yüzden bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori konusu giderek önem kazanacaktır. Özellikle kilo vermek isteyen ve diyet uygulayan kişilerin listelerinde buna göre ekmek miktarını belirlemesi gerekecektir.  Tam buğday ekmeğinin besin değerleri günlük tüketim için oldukça uygundur. Peki tam buğday ekmeği kaç kaloridir?

bir-dilim-tam-bugday-ekmegi-kac-kalori
Bir Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

Bir dilim ekmeğin kesim ve gramajına göre kalori miktarı değişiklik gösterecektir. Bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori sorusuna yanıt olarak:

  • 25 gram tam buğday ekmeği, 65 kcal
  • 40 gram tam buğday ekmeği, 104 kcal
  • 50 gram tam buğday ekmeği, 130 kcal olmaktadır.

En az gramaj çok ince dilim, 40 gram orta ve 50 gram ise kalın bir dilim ekmeğe tekabül etmektedir. Diyetlerinizde buna göre ekmeğe yer vermeniz mümkündür.

1 Dilim Tam Buğday Ekmeği Kaç Gram? 1 Dilim Ekmek Kaç Gram?

Kalori miktarları yansıtılırken ele alınan besine göre belirli bir nicelik belirtilmektedir. Avuç, bardak ya da dilim olarak bahsedilen bu durum neticesinde kişilerin kafasında kaç grama denk geldiğine dönük olarak merak oluşur. Bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori araştırması neticesinde de bir dilim ekmek kaç grama denk gelir merak ediliyor. 1 dilim tam buğday ekmeği kaç gram merakına cevap olarak normal kesilmiş bir dilim ekmek ortalama 50 gram olmaktadır.

Bir dilim ekmeğin gramı hakkında bilgi vermek her zaman net olmamaktadır. Ekmeğin yapıldığı temel unsur olan unun farklı olması ya da kişilerin kesim miktarına göre gramları değişebilmektedir. Yazının önceki kısmında da bahsedildiği üzere ince bir dilim tam buğday ekmeği kaç gram soracak olursanız ortalama olarak 25 gram olacaktır. Orta kalınlıkta (genelde bir parmak kalınlığı) ise 40 grama denk gelir.

1 Dilim Kızarmış Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

bir-dilim-tam-bugday-ekmegi-kac-kalori

Ekmek tüketimi farklı koşullarda meydana gelebilmektedir. Bu yüzden kişilerin bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori sorusuna alacağı yanıt ile 1 dilim kızarmış tam buğday ekmeği kaç kalori sorusuna alacağı yanıt aynı olmayacaktır. Çünkü kızartma sırasında geçirilecek işlemler neticesinde ekmeğin kalorisi değişiklik gösterecektir. Özellikle hastalık neticesinde beslenmesine dikkat eden, kilo vermek için diyet yapan kişilerin dikkat etmesi gerekir. Kızarmış bir dilim tam buğday ekmeği yaklaşık olarak 45-50 kcal olmaktadır.

1 Dilim Beyaz Ekmek Kaç Kalori| Beyaz Ekmek ve Tam Buğday Ekmeği Kilo Aldırır mı?

Ekmek tüketimi kişilerin en çok kilo almasına sebep olan durumların arasında yer almaktadır. Özellikle dilimleme yapmadan direkt olarak tüketimde bulunmak ya da yanında yenilecek besinlerin kalori miktarı kilo almada doğrudan etkili olmaktadır. Ekmek türleri değişik kalori miktarlarına sahiptir. Ancak her ne kadar ekmek türü az kaloriye sahip olsa da düzensiz, yanlış saatlerde tüketim ya da kalori fazlası çıkması durumunda kilo aldıracaktır. Bu yüzden kalori açığı oluşturarak da tüketim sağlanmalıdır. Tam buğday ekmeğinin dikkat edildiği müddetçe tüketiminde sorun bulunmamaktadır.

Bir Dilim Ekşi Mayalı Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

Ekşi mayalı ekmek, tüketim konusunda kişilerin en rahat davranması gereken ekmektir. Çünkü hem ekmeğin kalori miktarı düşüktür hem de ekşi maya sayesinde metabolizma üzerinde etkili yönleri bulunur. Maya içerisinde yer alan organizmalar sayesinde sindirim kolaylaşır ancak uzun süreli tokluk da mümkün olmaktadır. Bu sayede kilo verdirmeye yardımcı olduğu dahi bilinir. 1 diliminde yaklaşık olarak 85-90 kalori bulunur.

Bir dilim tam buğday ekmeği kaç kalori sorusuna yanıt aradığımız bu yazı sayesinde beslenme düzeninize yön verebilirsiniz. Özellikle kilo verme amacı olanların bu konuda dikkatli hareket etmesi uzmanlar tarafından da önerilir. Günlük maksimum 4-5 dilim ekmek tüketimi günlük alınması gereken kalori miktarına uygun olacaktır. Ancak kilo vermenin yollarından birisi de doğru porsiyon oluşturmaktır. Porsiyon Ne Demek? 4 Adımda Porsiyon Nasıl Ayarlanır yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.