Bir Tabak Mantı Kaç Kalori?

Mantı Kilo aldırır mı ?

Sahip olduğu doğal güzellikleri ve sınırları içerisinde barındırdığı paha biçilmez tarihi eserleriyle dünya üzerinde milyonlarca ziyaretçinin uğrak noktası olan Türkiye, eşsiz mutfağıyla da misafirlerinin unutulmaz deneyimler yaşamasını sağlamaktadır. Türk Mutfağı, birbirinden leziz et yemekleri, çeşit çeşit çorbaları ve damaklara hitap eden tatlılarıyla adeta bir lezzet şöleni sunmaktadır. Bu ailenin en gözde üyelerinden birisi de mantıdır. Özellikle İç Anadolu bölgesinde sıklıkla tüketilen mantı, lezzetli olmasının yanında kilo kontrolü açısından dikkatli tüketilmesi gereken bir yemektir.

Mantının Tarihçesi

Kökeni Çin’e dayanan mantı, çeşitli tatlarda ve lezzetlerde özellikle Asya ve Kafkasya bölgelerinde sıkça tüketilen bir yemektir. Türklerde mantı, içerisine et konulan ve haşlanarak ya da kızartılarak servis edilen bir tür hamur yemeği olarak yerini almıştır. Çin başta olmak üzere diğer pek çok ülkede de sofraların vazgeçilmez lezzeti olan mantı, içerisine farklı malzemeler konularak ve üzerine çeşitli soslar dökülerek masalarla buluşmaktadır.

Kayseri Mantısı

Ülkemizin hemen hemen her yöresinde severek tüketilen mantı, içindeki malzemeleri ve katlama şekliyle farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda Kayseri mantısı oldukça meşhurdur. Bu şehirde yapılan mantıların diğerlerinden ayrı bir yerde tutulmasının sebebi bohça biçiminde bükülerek katlanmasıdır. Dolayısıyla pastırma ve sucuk da öne çıkan Kayseri, mantıda da ön plana çıkmıştır.

Fazla Kilolar ve Mantı

Aşırı kilolarından kurtulmak ve zayıflamak isteyen kişilerin uzak durması söylenen yemeklerden birisinin de mantı olduğu ifade edilmiştir. Ancak kişinin gereğinden çok kilo almasının yemeğin niteliği ile ilgili değil niceliği ile ilgili bir durum olduğu gözlerden kaçırılmamalıdır. Yani kişiye mantı yemeği değil, gereğinden fazla mantı ya da herhangi bir yemeği tüketmek kilo aldırmaktadır. Dolayısıyla az ve dengeli miktarda mantı ya da baklava gibi yüksek kalorili besinlerin tüketilmesinin fazla kiloya neden olmayacağı ifade edilmektedir.

1 Tabak Mantı Kaç Kalori?

Spor yaparak ve dengeli beslenerek güzel bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak ve ileride yaşanacak olası problemlerden uzak durabilmek için tüketilen besinlerin kalori miktarına dikkat etmek son derece önemlidir. Mantı da bu duruma dahildir. 1 tabak mantı içerisinde (yaklaşık 130 gr) 257 kalori bulunmaktadır.

Yoruma kapalı.