Bisküvi Kaç Kalori?

Bisküvi kaç kalori gündelik sohbetlerde kişilerin birbirine sorduğu klasik sorular arasında yer almaktadır. Çocuk ve yetişkin herkesin severek tükettiği bisküvi kaç kalori olduğu yönünde merak edilmektedir. Bisküviler yüksek kalori değerine sahip olsa da miktarda ve türde kalorileri değişmektedir. Peki hangi bisküvi kaç kalori, besin değeri nedir diye merak edenler varsa yazıyı okumaya devam etmelisiniz!

Bisküvi Kaç Kalori?

Çayların kahvelerin yanına sevilerek tüketilen bisküviler kalori yönünden kişileri meraklandırmaktadır. Piyasada birden fazla çeşitte bisküvi bulmak mümkündür. Kremalı, burçaklı, kakaolu, üzümlü veya çikolatalı olarak çeşitlenmektedir. Durum böyle olduğunda da bisküvi kaç kalori sıkça araştırılmaktadır.

bisküvi-kac-kalori
Bisküvi Kaç Kalori

Çeşitlere göre kaloriler değişmektedir. Çeşidin yanında tüketilen miktar da son derecede önemlidir. Ancak her öğün bisküvi tüketilirse elbette alınacak kalori fazla olacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenmede bisküvi kaç kalori araştırması yapılarak sonuca göre yol belirlenmelidir.

1 Adet Bisküvi Kaç Kalori?

1 adet bisküvi yaklaşık 100 gramdır. Bisküvi türüne göre kalori değişse de yaklaşık 100 gramda bisküvi 353 kaloridir. Bu kaloriyi bisküvi yanında tüketilen içecek türü, bisküviye sürülen şantiler değiştirmektedir.

1 Adet Kakaolu Petibör Bisküvi Kaç Kalori?

Tatlı tariflerine veya çay yanında sevilerek tüketilen petibör bisküvi kaç kalori olduğu da bir o kadar merak edilmektedir. Kakaolu ve sade türü bulunan bu bisküvinin 1 adeti yani 100 gram petibör bisküvi 26 kaloridir. Ülker petibör bisküvi kilo aldırır mı da kişileri meraka sürüklemektedir. Çok ve kontrolsüz tüketimde her besin gibi bisküvi de kilo aldırmaktadır.

1 Paket Petibör Bisküvi Kaç Kalori?

bisküvi-kac-kalori1 adeti 26 kalori olan bisküvinin 1 paketi 765 kaloridir. Diyette petibör bisküvi yenir mi sorusunun cevabı bisküvinin kalori yüksekliği sonucu önerilmemektedir şeklindedir. Diyet esnasında özellikle yağ yakıcı diyetlerde şekerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bu yüzden de diyette oldukça az miktarda tüketilmelidir.

Az Kalorili Bisküviler Hangileri?

Bisküvi kaç kalori, en az kalorili bisküvi hangisi de ilgi çekmektedir. Bu kapsamda daha çok tahıllı bisküviler ön plandadır. Tahıllı bisküviler, diğerlerine göre kalori yönünden düşüktür. Şeker, yağ ve karbonhidrat değerleri de diğerlerine nazaran biraz daha azdır. Yine de bu bisküvileri tüketirken de porsiyon kontrol edilmelidir.

Bisküvi Besin Değerleri

Sade ve kakaolu olarak genellikle iki türde bisküvi tüketilir. En çok tüketilen petibeur bisküvinin bir porsiyonunda (5 adet/30 gram) 103.8 miligram potasyum, 137.7 miligram sodyum, 2.32 gram protein, 23.96 gram karbonhidrat, 22.2 miligram kalsiyum, 1.93 miligram demir bulunur. Yaklaşık olarak yüzde yetmiş üçü karbonhidrat, yüzde yirmisi yağdan oluştuğu için kilo aldırıcı besinlerdendir.

Bisküvili Tarifler Kalori

Bisküvi kaç kalori sorusunun cevabı tarife göre değişir. Bisküvinin en çok kullanıldığı tariflerden mozaik pastanın bir porsiyonu (100 gram) 368 kaloridir. Bisküvi ile muhallebinin uyumu bir porsiyon vanilyalı magnolia (100 gram) 350 kaloridir. Herkesin yapabildiği en kolay bisküvili tariflerden bisküvili pudingli pastanın bir porsiyonu (220 gram) 360 kaloridir.

bisküvi-kac-kaloriKedidili bisküvileri ile hazırlanan yaş pastanın bir porsiyonu (100 gram) 580 kaloridir. Bisküvi parçacıkları ile yapılan bisküvili topların bir tanesi yaklaşık 40 kaloridir. Diyet yapanlar için daha az kalorili tarifler gerekir. Diyet bisküvileri normal bisküviler yerine kullanılabilir. Unutulmaması gereken şey diyet bisküvilerin emiciliğinin az olmasından dolayı tarifteki sıvı miktarı azaltılmalıdır.

Bisküvi Türleri Kalori

Bisküvi kaç kalori sorusunun cevabı bisküvinin çeşidine göre değişiklik gösterir. Petibeur bisküvisinin tanesi 26 kalori iken kedidili bisküvisinin tanesi 37 kaloridir. Kedidili bisküvisinin karbonhidratı yüzde seksen üçtür. Diyet bisküvilerin kalorileri markalarına ya da kepek oranlarına göre değişiklik gösterir. Bisküvilerin yağ içeriği yüksektir. Bundan dolayı da bisküvi besin değerleri oldukça değişkendir.

Sağlıklı Bisküvi

Bisküvi tüketmek isteyen bireylerin bisküvi kaç kalori diye düşünmenin dışında bisküvinin hangi besinlerle tüketileceğine karar vermelidir. Bisküvinin her çeşidi oldukça yüksek karbonhidrat içerdiğinden yenileceği zaman meyvelerle birleştirilip vitamin de alınabilir. Bunun için en uygun seçenek birbirinden farklı smoothie tarifleridir.

İstenilen meyvelerle hazırlanan smoothie üzerine bisküvi parçacıkları serpilerek tüketilebilir. Bisküvi tüketmek isteyenler için en sağlıklı seçenek bebe bisküvisidir. Diğer bisküvi türlerine göre daha az karbonhidrat içeren bebe bisküvisi aynı zamanda diğer bisküvilere göre yüksek oranda a vitamini ve demir bulundurur. Bir adet bebe bisküvisi 35 kaloridir. Sağlığı korumak için kalorisi ve besin değerleri az olan diyet bisküviler de tercih edilebilir.

Yoruma kapalı.