Boza Kilo Aldırır Mı?

Boza bilinen en eski Türk içeceğidir. Darı, şeker ve suyun fermente edilmesi ile elde edilen tatlı ekşi koyu kıvamlı kış aylarının göz bebeği bir gıdadır.

Ülkemizde üretiminde çoğunlukla darı irmiği kullanılır. Yapımında kullanılan un; mısır, arpa, çavdar, buğday, yulaf, karabuğday, Arnavut darısı, gernik gibi tahıllardan elde edilir. Bunun yanı sıra ender de olsa pirinç, ekmek, kenevir unu, karamuk kullanılır.

Bozanın Bedenimize Olan Yararları

Boza, besin değerleri yüksek enerji deposu bir içecektir.

B vitamini içeren boza kansızlık için çözümdür.

Kış aylarında vücudumuzun ısısını korur.

Sinirli ve asabi hallerimiz için sakinleştirici etkisi vardır.

Saçımız için sağlıktır.

Emziren anneler için süttür.

Kas ve kemik sağlığımıza olumlu etkileri azımsanamaz.

Öksürüğünüzün geçmesini sağlayan değerli bir ilaçtır.

Cilt lekeleri için maske olarak kullanılabilir.

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Bozanın en önemli özelliği fermente bir ürün olmasıdır. Yapısında bulunan laktik asit bakterileri probiyotik etki gösterir. Bu durum bağırsak ve mide sağlığımızı olumlu yönde etki eder.

Kilo almak isteyenler için hem leziz hem de besleyici bir içecektir.

Diyetlerde Boza Tercih Edilebilir mi?

Boza, kilo verme yoluna girmiş kişiler için çok doğru bir tercih olmaz. Yüksek karbonhidrat içeriği nedeni ile hatırı sayılır ölçüde enerji kaynağı olması, kilo almak isteyen kişilerce tüketilmesinin daha doğru olduğunu gösterir. Boza kilo aldırır mı sorusunun cevabı, düzenli içilmesi halinde kilo alımı kaçınılmazdır.

100 ml boza 240 kaloridir.

Kilo alımını desteklemesine rağmen Uzmanlarca bir çay bardağı boza, diyet programına ara öğün olarak eklenebilir. Haftada bir kez boza bu koşullarda içilebilir.

Bozanın Besin Değerleri

Bir su bardağı boza içtiğinizde; fosfor, çinko, karbonhidrat, protein, B vitaminleri, kalsiyum gibi vitamin ve minerallerin bedenimize almış oluruz. Özellikle çocuklarımız için tavsiye edilen bu tarihi içecek besin değerleri bakımından oldukça zengindir.

Bozanın kilo alımına destek olması, ondan vazgeçeceğimiz anlamına gelmez. Küçük miktarlar halinde ve tarçın eşliğinde keyifle içebiliriz. Özellikle diyet programındaysanız boza içme keyfinizi çok sık tekrar etmemenizi öneririz.

Yoruma kapalı.