Boza Kilo Aldırır Mı?

0 208

Boza kış aylarının en sevilen içecekleri arasında yer almaktadır. Fakat, çoğumuzun aklına ‘boza kilo aldırır mı?’ sorusu takılmaktadır. Gelin bu soruya detaylı şekilde yaklaşalım.

Diyette Boza Tüketilir Mi?

‘Boza kilo aldırır mı?’ sorusu, özellikle kışın gelmesi ve bozanın tercih sebebi olmasıyla insanların aklına gelmektedir. Fakat, bozanın zayıflamaya etkisi var diye bir şey söz konusu değildir. Yani öyle bir etkisi görülmemektedir. Boza; lezzetli, sağlıklı ve kalorisi düşük bir içecek olsa dahi, karbonhidrat oranı yüksek bir içecek olduğundan dolayı da zayıflama etkisi göstermemektedir. Kilo verme sürecinde ise 60 gr. gibi bir oranda karbonhidrat vermeniz gerekmektedir. Fakat boza tüketimi halinde karbonhidratı vermek yerine, almış olduğumuzdan dolayı kilo veremiyorsunuz.

Boza; lezzetli, sağlıklı ve kalorisi düşük bir içecek olsa dahi, karbonhidrat oranı yüksek bir içecek olduğundan dolayı da zayıflama etkisi göstermemektedir.

Boza Kilo Aldırır Mı?

‘Boza kilo aldırır mı?’ sorusuna birçok insanın verdiği cevap farklıdır. Boza içeceği ile kilo aldım diyen birçok kişi bulunmaktadır. Fakat bu kişiler çok zor bir şekilde kilo alan kişilerdir. Kilo almak isteyenlerin bozayı genellikle akşamları tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca gün içinde tüketeceğiniz yarım litre ile 1 litre arası miktarındaki boza, 1 ayda 5 kilo almanız mümkündür.

Boza kilo aldırır mı?’ sorusuna birçok insanın verdiği cevap farklıdır

Boza Şeker Hastalarına Zarar Verir Mi?

Boza içeceği şeker hastalarının tüketmemesi gereken içecekler arasında yer almaktadır. Bozanın içinde yer alan yüksek şeker ve karbonhidrat oranı dolayısıyla şeker hastaları bozayı içmeyi tercih etmemektedirler. Eğer şeker hastasıysanız ve gün içerisinde kan şekeriniz sürekli inip çıkıyorsa yani dalgalı bir seyri varsa, bu halde boza sizin yasaklı içecekleriniz arasında yer almalıdır. Ama bozayı çok seviyorsanız ve tüketmek istiyorsanız da bozanın üzerine tarçın atarak tüketilmesinde yarar vardır.

Bozanın Kalorisi Ve Besin Değeri

1 bardak içeceğiniz bozanın 350 kalorisi bulunmaktadır. Ayrıca bu 1 bardak bozanın içerisinde bulunan karbonhidrat miktarı da 60 gramdır. Ayrıca, 1 bardak içilecek olan bozanın içerisinde 1 gram da lif bulunmaktadır. 1 bardak bozanın içerisinde bulunan protein miktarı ise, 5 gramdır. Sonuç olarak tüketeceğiniz bozanın içerisinde çok yoğun bir şekilde karbonhidrat bulunduğundan ötürü, kilo vermeniz olanaksız hale gelmektedir.

1 bardak içeceğiniz bozanın 350 kalorisi bulunmaktadır. Ayrıca bu 1 bardak bozanın içerisinde bulunan karbonhidrat miktarı da 60 gramdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.