1 Bardak Boza Kilo Aldırır mı? Boza Kaç Kalori?

1 Bardak Boza Kaç Kalori?

Boza kilo aldırır mı? Kış aylarının vazgeçilmezi boza sanıldığı gibi masum mu, boza kaç kalori?

Boza kış aylarının en sevilen içecekleri arasında yer almaktadır. Fakat, çoğumuzun aklına ‘boza kilo aldırır mı?’ sorusu takılmaktadır. Kış içeceği olan boza çok sık tüketilen bir içecektir. Sevilen bir içecek olduğu için de 1 bardak boza kaç kalori gibi soruların oluşması oldukça normaldir. Sürekli içtiğinizde kilo yaratabileceği gibi sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Peki boza tüketimi kilo konusuna ne kadar etkilidir? İşte, konu hakkında merak edilenler.

Diyette Boza Yenir mi? Diyette Boza Kilo Aldırır mı?

‘Boza kilo aldırır mı?’ sorusu, özellikle kışın gelmesi ve bozanın tercih sebebi olmasıyla insanların aklına gelmektedir. Fakat, bozanın zayıflamaya etkisi var diye bir şey söz konusu değildir. Yani öyle bir etkisi görülmemektedir. Boza; lezzetli, sağlıklı ve kalorisi düşük bir içecek olsa dahi, karbonhidrat oranı yüksek bir içecek olduğundan dolayı da zayıflama etkisi göstermemektedir. Kilo verme sürecinde ise 60 gr. gibi bir oranda karbonhidrat vermeniz gerekmektedir. Fakat boza tüketimi halinde karbonhidratı vermek yerine, almış olduğumuzdan dolayı kilo veremiyorsunuz.

boza-kilo-aldirir-mi
Boza Kilo Aldırır mı?

Boza Kilo Aldırır mı?

‘Boza kilo aldırır mı?’ sorusuna birçok insanın verdiği cevap farklıdır. Boza içeceği ile kilo aldım diyen birçok kişi bulunmaktadır. Fakat bu kişiler çok zor bir şekilde kilo alan kişilerdir. Kilo almak isteyenlerin bozayı genellikle akşamları tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca gün içinde tüketeceğiniz yarım litre ile 1 litre arası miktarındaki boza, 1 ayda 5 kilo almanız mümkündür.

Yalnız sırf kilo almak adına yüksek miktarda tüketim yapılması da çok olumlu karşılanmayabilir. İçeriğindeki miktarlardan dolayı şeker ya da tansiyon gibi hastaların olumsuz etkilenmesi olasıdır. ‘Her şeyin fazlası zarardır’ mantığını yürüterek kontrollü içmek gerekiyor. Aksi takdirde kilo almak uğruna tüketilen bu besin uzun vadede farklı durumlara sonuç çıkarabilir.

Boza Zayıflatır mı?

Bozanın mayalanması sırasında kullanılan malzemeler bu içeceğin kalorisini arttırmaktadır. Zayıflatmak bir yana çok sık tüketildiğinde boza kilo almak isteyenler için yardımcı olacaktır. Boza tüketimi kilo artışına neden olur. Gün içerisinde 1-2 bardak ve üstünde içtiğinizde kilo alabilirsiniz. Zayıflatmak adına çok fazla kullanılmaması gerektiği vurgulanır.

boza-kilo-aldirir-mi

Boza Şeker Hastalarına Zarar Verir mi?

Boza içeceği şeker hastalarının tüketmemesi gereken içecekler arasında yer almaktadır. Bozanın içinde yer alan yüksek şeker ve karbonhidrat oranı dolayısıyla şeker hastaları bozayı içmeyi tercih etmemektedirler. Eğer şeker hastasıysanız ve gün içerisinde kan şekeriniz sürekli inip çıkıyorsa yani dalgalı bir seyri varsa, bu halde boza sizin yasaklı içecekleriniz arasında yer almalıdır. Ama bozayı çok seviyorsanız ve tüketmek istiyorsanız da bozanın üzerine tarçın atarak tüketilmesinde yarar vardır.

1 Bardak Boza Kaç Kalori?

1 bardak boza kilo aldırır mı, boza kaç kalori sorusu için kalori hesabı yapmak gerekiyor. 1 bardak içeceğiniz bozanın 350 kalorisi bulunmaktadır. Ayrıca bu 1 bardak bozanın içerisinde bulunan karbonhidrat miktarı da 60 gramdır. Ayrıca, 1 bardak içilecek olan bozanın içerisinde 1 gram da lif bulunmaktadır. 1 bardak bozanın içerisinde bulunan protein miktarı ise, 5 gramdır. Sonuç olarak tüketeceğiniz bozanın içerisinde çok yoğun bir şekilde karbonhidrat bulunduğundan ötürü, kilo vermeniz olanaksız hale gelmektedir.

boza-kilo-aldirir-mi
Boza Kaç Kalori?

Boza Probiyotik mi?

Boza kilo aldırır mı sorusu bir yana içeriği neticesinde dikkat çektiği bilinmektedir. Bu içecek mayalanarak oluşturulmaktadır. 1 çay bardağı boza ya da bir su bardağı içildiğinde vücuda probiyotik girecektir. Çünkü mayalanma sürecine bağlı olarak probiyotik oluşumu gözlemlenmektedir. Kişiler probiyotik ihtiyacını karşılamak adına günde 1 bardak tüketim sağlayabilir.

Boza Sağlıklı mı?

İnsanlar boza tüketimi sonunda çok fazla fayda sağlamayı da hedeflemektedir. Aslında besin değeri görüldüğünde bozanın faydaları konusunda bilgi sahibi olunabilir. Çünkü boza faydalı bir içecektir. Tüketimi temelde sağlıksız bir sonuç yaratmayacaktır. Tam tersine saçların daha gür çıkması üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Eğer kontrollü bir tüketim sağlarsanız diğer faydalı yönlerinden faydalanabilirsiniz. Boza kilo aldırır mı konusunda kilo almaya da yardımcı olduğundan zayıf kişiler kullanabilir.

Boza Faydaları Nelerdir?

boza-kilo-aldirir-mi

Peki boza kilo aldırır mı konusundan sonra bozanın faydaları neler? Açıkcası bozanın faydaları konusunda en az boza kilo aldırır mı konusundaki gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Kış ayının sevilen içeceğinin faydaları saymakla bitmiyor. İşte bozanın faydaları konusunda birkaç örnek:

  • Laktik asit barındırdığından sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Hazmı kolaylaştırır bu konudaki sorunları giderir.
  • Fosfor, magnezyum, B vitamini ve demir gibi vitaminlerce zengindir.
  • Mayalanmasından dolayı probiyotik açısından zenginlik sunar.
  • Besin değerinden dolayı özellikle kış aylarındaki hastalıklardan korur.
  • Bağırsak sorunları ve gaz problemlerinin giderilmesinde yardımcıdır.
  • Emzirme döneminde süt miktarında artış sağlar.
  • İştah açar bu sayede kilo almak isteyenlerin yardımcısıdır.
  • Bağırsakların temizlenmesinde etkili rol oynar.
  • Antioksidan konusunda destekleyici bir özelliği bulunur.

YouTube video

Yoruma kapalı.