1 Kaşık Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

1 Porsiyon Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

0 2.565

Bulgur pilavı kaç kalori hiç düşündünüz mü? Peki neden diyetlerde bulgur tercih edilir? Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte verelim.

Hem yüksek karbonhidrat içermesi hem de oldukça ekonomik olması nedeniyle Anadolu’nun geleneksel yemeği olan bulgur pilavı oldukça faydalıdır. Diyet yaparken rahatlıkla yenilebilen bir yemek olan bulgur pilavı B12, folik asit, demir, magnezyum, çinko ve krom gibi besin öğelerini içerir.

Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bulgur tüm sindirim sistemi sorunlarınızdan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Kanser, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığı iyi geldiği bilinen bulgur pilavı aşırı tüketilmemesi kaydıyla kilo verdirici bir özelliğe de sahiptir. Bu özellik sebebiyle diyet yapanlar bulgur pilavı kaç kalori diye araştırmaktadır.

1 – Bulgur Pilavının Besin Değerleri ? Bulgur Pilavı Kaç Kalori ?

Dünya mutfağında çok fazla tercih edilen bulgur pilavı pirinç pilavına göre çok daha faydalıdır. Pirinç pilavı kan şekerinin hızla yükselmesine yol açarken bulgur pilavı kan şekerini dengede tutmaktadır. Kilo aldırmayan ender bakliyatlardan biri olan bulgurun yağ ve kalorisi oldukça düşüktür. Bu nedenle bulgur pilavı kaç kalori soruları çokça sorulmaktadır.

100 gram bulgur pilavında sadece 3.34 gr yağ, 2.46 lif bulunmaktadır. Yükse oranda lif içermesi nedeniyle zayıflamanızı sağlayan bulgur pilavı sizi uzun süre tok tutacaktır. Açlığınızı bastırarak daha az yemekle doymanızı sağlar. Yüksek oranda protein içeren bulgur pilavı oldukça sağlıklıdır. Glisemik indeksi düşüktür.

100 gr bulgur pilavında 2.78 gr protein, 18.18 gr karbonhidrat ve 0 kolesterol bulunur. A ve C vitaminlerinin yanı sıra anemiyi önleyecek demir, B12, folik asit vitaminleri içerir. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Kan şekerinin hızla yükselmesi sonucu ortaya çıkan tatlı krizlerini önler ve sizleri uzun süre tok tutar. Enerji verdiğinden diyet yaparken oldukça faydalı bir besindir.

A) Sade Bulgur Pilavı Kaç Kalori? 1 Kaşık Bulgur Pilavı Kaç Kalori? 

bulgur-pilavi-kac-kalori

Bulgur pilavı kaç kalori sorusunun ardından bu pilavın nasıl yapıldığı akıllara gelmektedir. Yöreden yöreye farklı şekillerde yapılabilmektedir. Kimisi damak tadına göre sade severken kimisi bol sebzeli yapmaktadır. Genelde sebzeli haline alışık olduğumuz bu pilavın, diyette olanlar için sadesi daha uygun olabilmektedir. Hatta sadece diyette olan değil, içerisinde bulunan sebzelere karşı duyarlı ve alerji reaksiyonu gösterenler de tüketebilir.

Sade bir şekilde yapılmış 100 gramlık bir bulgur pilavının kalorisi yaklaşık olarak 149 kcal olmaktadır. 1 kaşık bulgur pilavı ise yaklaşık olarak 10-11 kaloriye denk gelmektedir. Kaşık hesabıyla porsiyonunuzu rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

B) Baklalı Bulgur Pilavı Kalori Kaçtır? 

Bakla tüketimi özellikle vejetaryen olanların sık sık başvurduğu besinler arasında yer almaktadır. İçeriği sayesinde fazlasıyla vitaminin direkt olarak vücuda alınması mümkündür. Bu kadar besin değeri zengin ürünlerin bulgur pilavında yer alması ise vücudunuz adına birçok katkı sunabilir.

Özellikle diyetteyseniz ya da kalori hesabına genel olarak dikkat ediyorsanız tüketirken dikkatli olmalısınız. Sade bir bulgur pilavına göre daha kalorili olabilmektedir. Bakla ile birlikte yapılan bulgur için baklalı bulgur pilavı kaç kalori araması da yapılmaktadır. İşte o cevap karşınızda!

1 porsiyonu yaklaşık olarak 235 grama denk gelmektedir. Ayrıca kalori miktarı yaklaşık olarak 525 olarak hesaplanır. Ancak içerisine koyacağınız bakla miktarına göre bunun değişebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

C) Sebzeli Bulgur Pilavı Kaç Kalori ? 1 Porsiyon Bulgur Pilavı Kaç Kaşık ?

Bulgur pilavı yapılışında kullanılan malzemelerin miktarına göre kalori değeri de değişir. Kilo almamak için bulgur pilavı yaparken daha az yağ ve tuz kullanılmalıdır. 1 porsiyon bulgur pilavı ortalama 9 kaşıktır.

100 Gram Bulgur Pilavı Kaç Kalori Tablosu

– Sade bulgur pilavı kaç kalori : 149
– Domatesli bulgur pilavı kaç kalori : 169 kalori
– Sebzeli bulgur pilavı kaç kalori : 137 kalori
– Naneli bulgur pilavı kaç kalori : 300
– Biberli yağlı domatesli bulgur pilavı kaç kalori diye bakıldığında 254 kalori olduğu görülmektedir.

bulgur-pilavi-kac-kalori

– Mantarlı bulgur pilavı kaç kalori : 300 kalori
– Mercimekli bulgur pilavı kalori : 244 kalori
– Şehriyeli bulgur pilavı kaç kalori : 266 kalori
– Nohutlu bulgur pilavı kaç kalori : 277
– Tavuklu bulgur pilavı kaç kalori :  435 kalori

2 – Diyette Bulgur Pilavı Yenir mi?

Kalori hesabı genel olarak diyette bulunan kişiler tarafından yapılmaktadır. en çokta bulgur pilavı kaç kalori sorusu araştırılmaktadır. Kalori açığı oluşturarak kilo vermek isteyen kadın ve erkeklerin bu duruma dikkat etmesi oldukça doğaldır.

Türk mutfağında sık sık tüketilen bulgur pilavının diyetlerde yer verilip verilemeyeceği merak konusunu oluşturuyor. Aslında sadece bulgur pilavı özelinde değil diğer tüm besinler için de durum aynıdır. Karar verecek olan kişi sizsiniz aynı zamanda kilo alıp almamak da sizin elinizdedir.

Kilo alma durumunun kişiye bağlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum aslında açık bir şekilde herhangi bir hastalığınız bulunmadığı müddetçe tüm besinleri tüketebileceğiniz anlamına geliyor.

Nasıl mı? Tatlı krizine girdiğinizde çoğu yerde diyette tatlı tüketmemeniz gerektiği belirtilir. Elbette aşırıya kaçmak diyeti anlamsız kılar ancak nadir zamanlarda krizi yatıştıracak şekilde çok az yiyebilirsiniz. Bulgur pilavında da aynı durumun geçerli olduğunu belirtebiliriz.

Normal şartlarda bulgur pilavı içeriğinin zengin olmasıyla kalori miktarı göz ardı edilebilecek zengin bir yemektir. Her şeyde olduğu gibi fazlası yenildiğinde kişilere kilo olarak geri dönmesi olası olmaktadır. Ancak sırf kalorisi fazla geldiği için tüketmemek de yanlış olacaktır. Çünkü içeriğinde yüksek miktarda vitamin ve lif bulundurmasından dolayı aslında çok uzun bir süre sizi tok da tutmaktadır. Porsiyonunuzu doğru ayarladığınız ve belirli aralıklarla tükettiğiniz müddetçe herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

3 – Diyette Bulgur Pilavı Nasıl Tüketilmeli ? Bulgur Pilavı Kilo Aldırır mı ?

Bulgur pilavı kilo aldırır mı, bulgur pilavı kaç kalori ve diyette bulgur pilavı nasıl tüketilmeli sorularını sizin için cevaplıyoruz.

Diyet yaparken bir öğünde tüketebileceğiniz bulgur miktarı 1 su bardağını geçmemelidir. 1 su bardağı bulgurdan hazırlayacağınız bulgur pilavı için en fazla 1 yemek kaşığı tereyağı ya da zeytinyağı kullanmalısınız. Yemeklerde aşırı tuz kullanımı ödem oluşmasına neden olur. Ancak hiç tuz tüketmemek de bir o kadar zararlıdır.

Bu nedenle pilava 1 çay kaşığı kadar tuz ilave etmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bezelye, soğan, domates, nane, maydanoz, kırmızı ya da yeşil biberli olarak da yapabilirsiniz. Bir öğünde bulgur pilavının yanında cacık, yeşil salata ve küçük bir parça ızgarada yağsız pişmiş kırmızı ya da beyaz et tüketebilirsiniz.

4 – Yoğurt Kalori Bakımından Zengin midir?

bulgur-pilavi-kac-kalori

Bulgur pilavı kaç kalori diye merak edenler için biz yoğurdu da araştırdık.  Yoğurt kalori bakımından oldukça zayıftır. Bu sebeple diyetlerde güvenle kullanılabilir. Hatta antioksidan özelliği taşıdığı için zayıflatma haricinde vücuda bir çok katkısı vardır.

En bilinen faydaları; cildi güzelleştirir ve vücudu temizler. 100 gram yoğurtta yaklaşık olarak 59-60 kalori bulunmaktadır. Kalori miktarının çok az olması sık sık tüketme imkânı sağlamaktadır. Aynı zamanda içeriği açısından zengin olması, protein kaynağı yaratması ve vücudu güçlendirmesi de tercih etmeniz de diğer sebepler olarak sıralanabilir. Aşırıya kaçmadığı müddetçe yemeklerinizin yanında yer verebilirsiniz.

5 – 3 Kepçe Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Yemek porsiyonlarımızı oluşturan kepçe ölçüsüne göre, 3 kepçe bulgur pilavı kaç kalori ? 1 kaşık bulgur pilavı ortalama 52 kalori geliyor. 1 kepçe ise ortalama 6 kaşık yemek aldığı için 6* 52 kalori 302 kalori etmektedir. Yani 3 kepçe ise 906 kaloriye denk gelir. 

Bonus : Cacık Kalori Kaçtır? 

Bulgur pilavı kaç kalori diye yapılan araştırmaların bir çoğunda cacıkta yer almaktadır. Cacık ve bulgur pilavı ikilisi neredeyse ayrılmaz ikiliyi tarif etmektedir. Dünya çapında da bilinen ve sevilen bu ikiliyi tüketirken tabi ki kalori hesabı yapmaya devam etmelisiniz.

Yoğurda nazaran içerisinde salatalığın girmesi kalorisinde değişikliğe sebep olacaktır. Bunun yanı sıra ekleyeceğiniz baharatlar konusunda da dikkatli olmalısınız. Baharatları aşırı kullanmak kalori miktarını arttıracağı gibi uzun süreli açlık durumlarından sonra midenizi rahatsız da edebilmektedir.

Cacık kalori miktarı 1 kepçe için sadece 49 kalori olmaktadır. Ancak salatalık ve yoğurt dışında farklı bir şey katılmadığı müddetçe bu miktarlardan bahsedebiliriz.

Bonus : Pirinç Pilavı Kalori Miktarı Kaçtır?

Anadolu’da en az bulgur pilavı kadar pirinç pilavı da tüketilmektedir. Peki bulgur pilavı kaç kalori sorusu kadar pirincin de kaç kalori olduğunu öğrenmeye ne dersiniz?

Pirinç, karbonhidrat grubunda olduğu için özellikle diyetlerde tercih edilmeyen bir besin olmaktadır. Eğer illa pirinç pilavı yiyeceğim derseniz Güney Asya kültüründeki gibi yağsız ve tutsuz tüketimine yönelebilirsiniz.

Sadece haşlanarak pişirilmiş pilavın kalori miktarı daha düşük olacağı gibi yağ ve tuz bulundurmadığı için daha sağlıklı olacağını söylemek de mümkün. Pirincin karbonhidrat olmasından ötürü bulgur pilavına göre kalori miktarı daha yüksektir. 100 gram pirinç pilavı kalori miktarı 359 kcal olmaktadır.

bulgur-pilavi-kac-kalori

Bulgur pilavı kaç kalori araştırılmalarında sonra insanlar yedikleri her şeyin kalori hesabına bakmaya başlamıştır. Bunların en başında ise kuruyemişler gelmektedir.

Diyet uygulama esnasında kişilerin belki de en çok bırakmaya zorlandığı alışkanlıklar arasında kuruyemiş yeme alışkanlığı bulunuyor. Film ya da dizi izlerken sık sık tüketilen kuruyemişlerin kalori miktarı kimi zaman diyete uygun kimi zaman olmamaktadır.

En çok tercih edilen sohbetlere de yakışan kabak çekirdeği tüketirken dikkat etmeniz gereken besinler arasında yer alıyor. Bulgur pilavı kaç kalori sorusunda olduğu gibi aklınızdaki tüm soruları silmeye devam ediyoruz. Dilerseniz 1 Porsiyon Kabak Çekirdeği Kaç Kalori yazımızı hemen okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.