C Vitamini Nedir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?

C vitamini nedir, C vitamini hangi besinlerde bulunur ? konuları son zamanlarda oldukça merak edilen konular arasına girmiştir. Çünkü yeni ve değişen dünya, vücudun vitamin ihtiyacını da arttırdı. Yediğimiz besinlerin hormonlu olması, paketli ürünler tüketmek, sigara ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar, vücudun daha yıpranmasına ve vitamin ihtiyacının artmasına sebebiyet veriyor. Peki C vitamini nedir nelerde bulunur? Gelin, hep beraber inceleyelim ve vücudumuza ihtiyacı olan vitamini en kolay yollardan verelim.

c vitamini
C Vitamini

 C Vitamini Nedir ?

c vitamini

Vitaminler önemi gün geçtikçe artınca akıllara haliyle en bilindik vitamin olan C vitamini nedir, sorusu geliyor. C vitamini insan vücudu için oldukça önemli bir vitamindir. Bu vitamin tıbbi terimler de askorbik asit olarak geçer. Doğanın bize sunduğu birçok besinde c vitaminini bulmak mümkünken, takviye ürünlerle de vitamin ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

c vitamini

C vitamini, vücudun kendi kendine ürettiği bir vitamin olmadığından besinlerden ya da takviye ürünlerden bu vitamini almanız gerekir çünkü bu vitamin vücudun kendi kendini yenileme ve iyileşme sürecinde büyük rol oynar. Çok güçlü ve doğal bir antioksidan olduğundan vücudu adeta bir zırh gibi çevreleyerek korur. Yani c vitamini nedir, sorusunun en kısa cevabı; suda çözülebilen, vücudun yoğun ihtiyaç duyduğu, besinlerde bolca bulunan bir vitamin olarak verilebilir.

C Vitamini Vücudumuz İçin Neden Gereklidir ?

c vitamini

Vücudumuzun hemen hemen her vitamine koşulsuz biçimde ihtiyacı vardır. C vitamini de bunlardan biridir. Her insanın günlük C vitamini ihtiyacı birbirinden farklıdır ve oluşacak C vitamini eksikliği, bazı sorunlara yol açabilmektedir. Her vitamin farklı bir amaca hizmet ettiğinden eğer bu vitaminlere etki edecek bir hastalığınız yok ise, bu vitaminleri vücudunuza almanız gerekmektedir.

c vitamini

C vitamini eksikliği için askorbik asit vitamini takviyesi almak adına doktorunuza başvurabilirsiniz. Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendir ve aynı zamanda sizi hastalıklara karşı korur. Günlük ne kadar C vitamini almalıyız, sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı kadınlar için günde 75 mg yani 1 portakal kadar, erkekler için ise 90 mg’dır.

c vitamini

C vitaminine ihtiyacınız vardır çünkü;

  • Vücut, kollajen oluşturmak için bu vitamine ihtiyaç duyar.
  • Demir emilimini arttırmak ve emlimi artan demiri saklamak adına bu vitamine ihtiyacınız vardır.
  • Kaslarınızı korumak ve sağlıklı kaslar oluşturmak için c vitaminine ihtiyacınız vardır.

c vitamini

  • Bu vitamini yeteri miktarda alan kişiler dışarıdan gelen sigara dumanına, radyasyon vb. serbest radikallere maruz kaldıklarında vücutları bunlarla daha kolay savaşır.
  • Hastalıklar ile mücadele de önemli bir rol oynar.
  • Dudak çevresi ve ağız içinde aft denilen beyaz pamukçukların çıkmaması için bu vitamini yeteri miktarda almanız gerekmektedir.

C Vitamini Faydaları ? C Vitamini Nedir ?

c vitamini

C vitamini ne işe yarar ? C vitamininin faydaları nelerdir ? sorularına verilecek birçok cevap vardır. Eksikliğinde hem Çocuk hem de yetişkinler için birçok olumsuzluğa yol açan bir besin olma özelliğine sahiptir. İnsan sağlığı için C vitamini faydaları şu şekildedir;

1 – Kronik Hastalıkları Önler

Her derde deva bu vitamin, vücudun savunma mekanizmasını daha güçlü bir hale getirir. C vitamini tüketimi eğer yeteri miktarda ise vücudunuzun antioksidan seviyesini yükselterek serbest olan radikallerin birikmesini önler. Bu da kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

c vitamini

 

2 – Tansiyonu Dengeler

Yüksek tansiyon birçok hastalığı da beraberinde getirir. Özellikle kalp krizini tetiklediği bilinen yüksek tansiyonu c vitamini desteği ile dengeleyebilirsiniz. Böylelikle kalp krizi gibi aniden oluşacak hastalıklara karşı da önlem almış olursunuz.

c vitamini

3 – Tüm Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyucudur

Bilimsel araştırmalar kanıtlamıştır ki 10 sene boyunca düzenli bir biçimde vitamin c kullanan kişiler de kalp hastalıkları daha az görülür. Bunun nedeni ise, kalp hastalıklarına neden olan unsurların bu vitamin tarafından neredeyse yok edilmesidir.

c vitamini

4 – Gut Hastalığı ile Mücadele Eder

Gut hastalığı oldukça zor bir hastalıktır. Bu hastalıkla mücadele etmede c vitamini oldukça önemli bir rol oynar. 1387 erkek ile yapılan bir araştırma göstermiştir ki düzenli ve yüksek miktarda vitamin c tüketen erkeklerin ürik asit düzeyleri şaşırtıcı derecede düşmüştür.

c vitamini

5 – Demir Eksikliğinin Önüne Geçer

Demir, oksijen iletiminden sorumlu olduğundan vücudumuz için oldukça önem taşır. Demiri bitkilerden de alabilirsiniz ancak vücudun ihtiyacı olan demirin yanında oldukça eksik kalır. İşte, vitamin c burada devreye girer ve demir emilimini arttırır. Örneğin pekmez ile portakal suyunu bir arada almanız pekmezin yararını daha çok arttıracaktır. Çünkü biri demir diğeri ise c vitaminidir.

c vitamini

6 – Beyaz Kan Hücrelerinin Yararlılığını Arttırır

C vitamini  beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Bu vitamin yüksek miktarda antioksidan sağladığı için bu durum beyaz kan hücreleri ile birleşerek vücudunuzda ki yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar.

c vitamini

7 – Unutkanlığa İyi Gelir

Bu vitamin hafızayı güçlendirerek unutkanlığa oldukça iyi gelir. Yaşın ilerlemesine bağlı unutkanlık durumlarında, eğer bu durum ilerlememişse yeterli miktarda vitamin c alarak bu durumu tersine çevirebilirsiniz.

c vitamini

8 – Doku Onarımına Yardımcı Olur

C vitamini oldukça güçlü bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Bu özelliği ile dokuların onarılmasına yardım ederken iltihabın neden olacağı hasarları onarmada yardımcı olur. Solunum yolu enfeksiyonlarını ve beraberinde pek çok başka enfeksiyonları da engelleme de yardımcı olur.

c vitamini

9 – Kanseri Önler

Yapılan araştırmalar askorbik asitin kansere karşı koruyucu olduğunu kanıtlamıştır. Ancak, hali hazırda olan bir kanseri tedavi etmez. Doktorlar kanser tedavisi sırasında C vitamini kullanılmasını da genel olarak önermez.

c vitamini

10 – Yaşlılığı Geciktirir

Askorbik asit içinde bulundurduğu antioksidan ile kollajen üretimine yardımda bulunarak ciltte ki kötü etkileri ortadan kaldırır. Bu sayede cildiniz ışıldar, yaşlanma etkileri gecikir. Olan kırışıklıkları yok edeceğini söyleyemeyiz ancak, kullanılan bakım ürünlerinin çoğunda bu vitamin bulunmaktadır.

C Vitamini En çok Hangi Besinlerde Bulunur ? C Vitamini Nelerde Var ?

c vitamini

C vitamini nedir ve C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur ? soruları merak edilmektedir. bu vitaminin hangi besinler de bulunduğunu bilmek gerekir. En yüksek C vitamini, sebzeler veya meyveler içerisinde bolca bulunur. Genel anlamda ise şu besinlerde bulunur;

  •  Portakal ve limon başta olmak üzere, greyfurt, mandalina havuç vb. turunçgillerin tamamında,
  • Çilek, yaban mersini, kivi, ananas vb.
  • Maydanoz, brokoli, biber, ıspanak, tere, roka, taze fasulye gibi yeşil sebzeler C vitamini içeren besinler ailesindendir.

Yoruma kapalı.