6 Farklı Çam Kozalak Şurubu Faydaları Nelerdir?

Çam Kozalak Şurubu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çam kozalak şurubu faydaları özellikle korona virüs çıktığından beri çok fazla konuşulmaya başladı. Çam kozalağı denilince akla ilk gelen birtakım süslemelerde kullanılan kozalaklar oluyor. Fakat çam kozalağının bilinenin dışında birçok şeye faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Kozalak şurubu yaz ayları başında çıkan kozalaklar ile yapılmaktadır. Kozalak şurubunu kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

YouTube video

Çam Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır? | Çam Kozalak Şurubu Faydaları Nelerdir?

Çam kozalak şurubunun yapımı şu şekildedir; çam ağacından kopartılan yeşil ve taze kozalaklar iyice yıkandıktan sonra bıçak yardımıyla kesilerek 24 saat suyun içerisinde bekletilir. Aynı suyun içinde 30-40 dakika kadar haşlanır. Soğuyan kozalak şurubu süzülerek bal veya pekmez yardımıyla tatlandırılır ve cam şişelere doldurularak ışık almayan bir yerde saklanır.

Çam kozalağı şurubu nasıl yapılır sorusuna cevaben ikinci alternatif olarak, çam kozalaklarını kaynatmadan da şurup yapmak mümkündür. Bu kürde ise yeşil ve taze çam kozalakları yıkanıp kurulandıktan sonra, bir cam kavanoza yerleştirilir ve kavanozun üzeri bal veya pekmez ile tamamlanır. Karanlık bir yerde 1 hafta kadar bekletildikten sonra artık tüketilmeye hazırdır.

Çam Kozalağı Şurubu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çam kozalak şurubu faydaları oldukça fazla iken; gerekenden fazla kullanım sonucunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple çam kozalağı şurubu kullanımı oldukça dikkatli olmalıdır. Uzmanlar günlük tüketimin bir tatlı kaşığının üzerinde olmaması gerektiğini önermektedirler. Bir diğer merak edilen konu ise çam kozalağı şurubu aç karnına mı tok karnına mı içilir sorusudur.

cam-kozalak-surubu-faydalari-nelerdir

Kozalak şurubu aç mı tok mu içilir sorusunun cevabı ise; bilinen bir yan etkisinin olmamasıyla birlikte çam kozalak şurubu belirli bir hastalığınız veya sürekli kullanmış olduğunuz bir ilacınız bulunuyor ise, mutlaka doktorunuza danışmalısınız doktorunuz size uygun kullanım şeklini söyleyecektir. Aksi halde bilinen bir rahatsızlığınız veya kullandığınız ilaç yok ise, günde bir tatlı kaşığı tok karnına tüketebilirsiniz.

Çam Kozalağı Şurubu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çam kozalak şurubu faydaları olduğu kadar zararları da elbette ki bulunmaktadır. Çam kozalak şurubunu şifa görmek adına bir ilaç gibi tüketmelisiniz. Meyve suyu gibi, bardakla içer gibi fazla miktarda tüketmemelisiniz. Doktorunuza veya aile hekiminize danışmadan tüketmemelisiniz. Çam kozalak şurubunun özellikle akciğer enfeksiyonlarına ve öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Kozalak şurubu korona çıktığından beri altın çağını yaşıyor denilebilir. Çam kozalağı şurubu faydaları ve zararları şu şekildedir;

1- Çam Kozalak Şurubu Faydaları

cam-kozalak-surubu-faydalari-nelerdir
Çam Kozalak Şurubu Faydaları

Çam kozalak şurubu faydaları saymakla bitmiyor ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Peki Çam kozalağı şurubunun faydaları nelerdir, kozalak şurubu hangi hastalıklara iyi gelir ve nasıl kullanılır? Bilinen kozalak şurubunun faydaları arasında:

 • Öksürük krizine ve akciğer enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Astım ve bronşit gibi hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı korur.
 • Uykusuzluğa iyi gelir ve uykuya dalma konusunda yardımcı olur.
 • Diş ve diş eti iltihaplanmalarına karşı iyi gelir.
 • Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

2- Çam Kozalak Şurubu Zararları

Dr. İbrahim Saraçoğlu çam kozalağı faydaları hakkında birçok yerde önemli bilgiler vermiştir. Fakat çam kozalak şurubu faydaları kadar çok olmasa da zararları da mevcuttur. Bunların en bilineni şunlardır;

 • Çam kozalağını evinizde kendiniz yapıyorsanız şayet, dikkat etmeniz gereken ilk konu olgunlaşmamış çam kozalağı tüketirseniz midenizde sindirim problemi yaşarsınız.
 • Önerilen miktarın dışına çıkarak, fazla tüketirseniz mide bağırsak problemi yaşayabilirsiniz.

Yeşil Çam Kozalağı Şurubu Nasıl Yapılır?

Kozalakları tek tek yıkayarak kirinden ve üzerindeki yapışkan maddelerden arındırmalısınız. Temizlediğiniz kozalakları derin bir kaba alarak üzerini geçecek kadar su koymalısınız. Bu şekilde 24 saat kadar bekletilen kozalaklar, aynı su ile birlikte, üzerine ilave su koyulmadan kaynatılır. Kaynatılan ilk su dökülerek, kozalakların üzerini geçecek kadar temiz su koyulup tekrardan kaynamaya bırakılır.

En az 1,5-2 saat kaynayan bu karışımın üzerine tercihe göre bir miktar şeker, pekmez veya bal koyarak bir taşım daha kaynatılır. Ardından kozalaklar tencereden çıkarılır ve kaynayan su oda sıcaklığına geldikten sonra süzülerek cam kavanozlara doldurulur. Karanlık, hiç ışık görmeyecek bir yerde en az 10 gün bekletilerek tüketime hazır hale getirilir. Hazırlanan çam kozalağı şurubunun faydaları için oda sıcaklığında saklanması gerekir.

Çam Kozalağı Şurubu Yorumları | Kozalak Şurubu Kullananlar Yorumları

Çam kozalak şurubu faydaları yukarıda belirtildiği gibi birçok farklı alanda yarar sağlamaktadır. Sosyal medyada da pek çok platformda adı geçen ve tavsiye edilen çam kozalağı şurubu son dönemlerin en çok konuşulan ürünlerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde pek çok ürünü internet üzerinden aldığınızı varsayarsak, kullanıcı yorumları bu anlamda büyük önem taşımaktadır.

cam-kozalak-surubu-faydalari-nelerdir

Kozalak şurubu kullananlar yorumları genel anlamda büyük oranda olumlu olup, faydalı olduğuna dair paylaşım yapılmıştır. Büyük bir çoğunluk çam kozalak şurubu faydaları olarak öksürüğe ve akciğer ile ilgili pek çok soruna iyi geldiği yönündedir. Diğer fazla yorum yapılan kısım ise çam kozalak şurubunun grip ve soğuk algınlığına iyi geldiği yönünde olmaktadır.

Kozalak Şurubu Bebeklere Verilirmi?

Birçok farklı konuda faydası olan çam kozalak şurubu hakkında merak edilen bir diğer konu ise çam kozalak şurubu bebeklere verilirmi sorusu olmaktadır. Çam kozalak şurubu faydaları oldukça fazla olan ve bilinen bir yan etkisinin olmaması sebebiyle bebekler için kullanımı da merak edilen bir alternatif tıp ürünüdür. Fakat bilinmelidir ki bebeklerin bünyesi ve anatomik yapısı yetişkinlerden oldukça farklıdır. Bu sebeple bebeklere kullanılmadan önce mutlaka çocuk doktoruna danışılmalıdır.

Çam Kozalak Şurubu Fiyatı Nedir?

Evinizde kendiniz de yapabileceğiniz gibi, hazır almak isteyenler için de hazır şişelenmiş bir şekilde satışa sunulan çam kozalak şurubu ürünleri de mevcuttur. Çam kozalak şurubu faydaları oldukça fazla olan bir şuruptur. Evinizde kendiniz yaptığınız takdirde daha az maliyetli olan çam kozalak şurubunu dışarıdan hazır olarak almak isterseniz de güncel fiyatları şu şekildedir:

 • 800 gr. ev yapımı kozalak şurubu 49,90 ₺
 • 650 gr. kozalak şurubu 43,70 ₺
 • 250 gr. kozalak şurubu 28,50 ₺
 • 1000 gr, kozalak şurubu 89,90 ₺

cam-kozalak-surubu-faydalari-nelerdir

Doğal yollardan sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için çam kozalak şurubu önemli bir yöntemdir. Günümüzde birçok kişi artık doğal yollarla sorunlarına çözüm aramaya çalışır. Saç dökülmesi için de deneyebileceğiniz doğal yöntemleri biliyor muydunuz? Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.