Çay Kilo Aldırır Mı?

Özellikle tiryakileri en çok ilgilendiren sorulardan birisi de ‘çay kilo aldırır mı?’ sorusudur. Çünkü çay sabah kahvaltılarında, akşamüstleri, pasta börek gibi yiyeceklerin yanında en çok tükettiğimiz içeceklerdendir. İşte bu nedenle insanların bu kadar tükettikleri bir içecek olmasından ötürü de insanlar bu kadar tüketip, kilo almak istememektedirler.

Demleme Ve Sallama Çay Alternatifleri Kilo Açısından Bir Fark Yaratır Mı?

Türkler olarak bizlere poşet yani sallama çay, yalancı çay gibi gelmektedir ve bu nedenle de sallama çay genellikle tercih sebebi değildir. Demlemiş olan siyah çay tabi ki herkesin en çok tercih edeceği çay türüdür. Fakat, ister demleme olsun, ister sallama olsun kilo açısından bir fark bulunmamaktadır. Ancak tüketilen açık çay bizlerin daha hızlı kilo vermemize, metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına neden olacaktır.

Çay Kilo Aldırır Mı?

‘Çay kilo aldırır mı?’ sorusuna vereceğimiz cevap, hayır olacaktır. Kalorisi yüksek bir içecek olmadığından ötürü, sizin vücudunuzda herhangi bir yağ depolaması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Çayın kilo aldırdığını düşünenler ise büyük bir ihtimal yedikleri yiyeceklerdeki herhangi bir hatadan ötürü, kilo almaktadırlar.

Çay Nasıl Kilo Aldırır?

‘Çay kilo aldırır mı?’ sorusuna hayır cevabı vermiştik. Bu nedenle çay tek başına kilo aldırmamaktadır. Fakat çayın içine katılan bazı maddeler çayın daha kalorili bir içecek haline gelmesini sağlamaktadır. Bunların en başında şekerler ve tatlandırıcılar gelmektedir. Çay her gün tüketiliyorsa ve şeker ya da tatlandırıcı gibi maddelerle destekleniyorsa, kilo almanız kaçınılmazdır. Ayrıca çayın yanında tüketilen bisküviler, hamur işleri gibi unlu mamullerin tüketilmesi de yine kilo almanıza neden olacaktır.

Çayın Kalorisi Ve Besin Değeri

Her gün severek tükettiğimiz çayın kalorisi 0’dır. Yanlış duymadınız. Çayın içine herhangi bir şey katmazsanız, her çay içtiğinizde 0 kalori çay tüketmiş olursunuz. Yani çayın tek başına kilo aldırması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca çayın içine atacağınız 1 küp şeker ile birlikte çayın kalorisi 11’e yükselmektedir. Çayın boyutunu büyüttüğünüz halde, şeker boyutunu da büyüttüğünüzde kalori de otomatik olarak artacaktır. Örneğin bir fincanda çay içtiğinizi düşünelim. Bu fincana 1 tatlı kaşığı şeker attığınız düşünürsek, bu yaklaşık olarak 16 kaloriye karşılık gelecektir.

Yoruma kapalı.