Ceviz Kaç Kalori?

Herkesin bildiği gibi kilo vermek ve diyet yapmak zorlu bir süreç olmakla birlikte motivasyonun yüksek tutulması gereken bir dönemdir. Diyet listelerinin çoğunda yer alan en sevilen kuruyemişlerden biri olan ceviz zengin besin içeriği nedeni ile sıkça tüketilen bir besindir.

Cevizin birçok vücuda katkı sağlayıcı özelliği bulunmaktadır. Ceviz, fıstık, fındık, kuru üzüm gibi besinlerin her gün belli bir miktarda tüketilmesi uzun ve sağlıklı bir ömür için en basit yöntemdir. Kilo verme sürecinde vücudunuz yeterli bağışıklığı gösteremeyebilir. Bunun sebebi ise gerekli enerji verici besinlerin tüketmemektir. Zengin besin içeriğine sahip olan ceviz özellikle zeka gelişiminde etkili bir besindir. Ceviz diyet listelerin de genellikle ara öğünlerde yenir. Ayrıca her sabah aç karnına bir bardak sıcak su içerisine kabuklu tam bir cevizi atıp daha sonra o suyu içmek kalori harcama ve yağ yakımını kolaylaştırmaktadır.

Ceviz fiyat olarak pahalı bir besin kaynağı olsa da günde en az bir tane tüketmek gerekmektedir. Cevizin diyet listelerinde yer almasının en büyük nedeni zengin içeriğine rağmen kalori miktarının çok fazla olmamasıdır. 1 adet ceviz tükettiğiniz zaman yaklaşık olarak 25 kalori alırsınız. Buda gün içerisinde tükettiğiniz diğer besinler ile kıyaslanınca çok düşük bir orandır. İçerisinde bulunan kalsiyum, E vitamini, lif ve demir ile vücudunuza güzel bir katkı sağlar. Diyet uzmanları diyet döneminde genellikle taze ceviz tüketilmesini önerir. Çünkü taze yiyecek tüketmek alınan vitamin ve mineraller açısından önemlidir. Besinler bayatlayınca faydadan çok zarar verirler. Diyet döneminde ceviz tüketerek kolesterolünüzü da kontrol altında tutarsınız.

Eğer bir avuç ceviz tüketecekseniz içerisinde yaklaşık olarak 600-650 kalori bulunmaktadır. Bu yüzden kilo verme döneminde gün içerisinde en fazla üç adet ceviz tüketmeniz önerilir. Yani cevizin büyüklüğüne göre bir günde cevizden alacağınız kalori miktarı en fazla 100 kalori olacaktır. Diyet yaparken az önce de bahsettiğimiz gibi ceviz suyu tüketebilirsiniz. Ceviz suyunu hazırlamak için bir bardak sıcak su içerisine tam bir cevizi atın. Bir süre bekleyin ve daha sonra suyu aç karnına tüketin. Bunu günde bir defa sadece sabahları aç karnına olmak üzere her sabah tekrarlayın.

Cevizin bir diğer önemli özelliği ise tok tutma özelliğidir. Diyet döneminde tüketilen yiyeceklerin ortak özelliği tok tutma ve az kaloriye sahip olmalarıdır. Ayrıca bu besinlerin kendi doğal yağı vücudun kilo almasına neden olmamaktadır. Sağlıklı ve etkili bir diyet yapıp kilo vermek istiyorsanız tükettiğiniz besinlerin kalorisini dikkat etmeniz gerekiyor.

Cevizin 100 gramında günlük demir ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 5’i, kalsiyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ü ve lif oranının ise yüzde 8’i bulunmaktadır. Cevizi ara öğünlerde meyveler ve yağsız süt ürünleri ile tüketip kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Yoruma kapalı.