Çikolatalı Pasta Kaç Kalori?

Çikolatalı Pastaların Besin Değerleri

Çikolata ve içinde bulunduğu tarifler çok geniş bir mutfak kültürüdür. Her birinin besin değerleri farklılık gösterse bile genel olarak incelendiğinde yağ oranının oldukça yüksek olduğu anlaşılır. Genellikle her tarifin yüzde otuzu yağ içerir. Bu durum çikolatalı pastaları tüketirken kalori hesaplamanın şart olduğunu gösterir. Kolesterol ve karbonhidrat miktarları da oldukça yüksek olan çikolatalı pastaların sağlıklı kişiler tarafından belli ölçüde tüketilmesi gerekir. Ayrıca tarifin çeşidine göre meyveler de kullanılırsa vitamin içerebilir.

Çikolatalı Tarifler Kalori

Çikolatalı pasta kaç kalori diye araştıranlar mutlaka pastanın özel ismini de bilmelidir. Bir porsiyon (100 gram) için çikolatalı kek 370 kalori, browni 466 kalori, yaş pasta 250 kalori, çikolatalı sufle 360 kalori, çikolatalı cheesecake 506 kaloridir. En çok tüketilen pastaların kalorileri incelendiğinde düşük olanların daha sağlıklı olduğu anlamına ulaşılamaz. Çünkü çikolatalı bir kekteki yağ oranı yüzde otuz iken çikolatalı bir yaş pastadaki yağ oranı yüzde yetmiştir.

Çikolata Türüne Göre Kalori

Çikolatalı pasta kaç kalori diye araştırılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de çikolatanın türüdür. Örneğin bir pastanın kalorisi hesaplanırken beyaz çikolata kullanılmış ise bitter çikolataya göre daha az kalorilidir. 100 gram beyaz çikolata 538.7 kalori, bitter çikolata 545.6 kaloridir. Ayrıca sütlü çikolatanın 100 gramı 535,1 kaloridir. Unutulmaması gerekenlerden biri de bitter çikolatanın kakao yüzdesine göre kalorisinin artıp azalabileceğidir.

Çikolatalı Pasta Ganaj Kalori

Çikolatalı pasta kaç kalori diye hesaplarken dikkat edileceklerden biri de pastanın hangi krema çeşidi ile yapıldığıdır. Krem şanti, pasta kreması, ganaj, puding gibi çok çeşitli akışkan ürünlerle yapılabilen çikolatalı pastaların kalorileri birbirinden farklıdır. Bir porsiyon (40 gram) ganaj 119 kalori, 100 gram krem şanti 257.4 kaloridir. 100 gram krema 335 kaloridir ve ganaj yapımında kullanılır. 100 gram pasta kreması 257 kaloridir. 100 gram puding 120 kaloridir. Tüm bu ürünlerin içerdikleri çikolata çeşidine göre kalori miktarları değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak bir porsiyon pasta 500 kalori civarı olacağından oldukça az tüketilmelidir.

Yoruma kapalı.