Çilek Kaç Kalori?

C Vitamini ve Mineral Deposu Çilek

Yaz mevsiminin habercisi ve çocuklarında çok sevdiği meyvelerden olan çilek, reçelinden pastasına kadar birçok kullanım alanı olan ürünlerdendir. Elbette diyet yapanlar çileğin bu nimetlerinden faydalanamıyor. Çilek diyet listelerinde doğrudan meyve olarak kullanılabilmektedir. İçerdiği c vitamini sayesinde vücut için oldukça faydası olan çilek aynı zamanda vücuttaki yağların hızlı parçalanmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Mineraller Açısından da Oldukça Zengin

Kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineralleri de içeren çilek vücudun günlük şekerini karşılamak için harika bir seçenektir.  Lifli bir meyve olan çilek lifli gıdaların kişiyi tok tutucu özelliğinden ötürü uzun süre acıktırmayı engellediğinden, dolaylı yoldan da olsa kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Çilek kan şekerinin ani yükselmesini önleyen bir besindir. Özellikle kilo vermeye yardımcı olan hormonların düzgün çalışmasını sağlayan çilek diyet listelerinde kolayca yer bulabilen bir besindir.

İçme Sularına Ekleyerek Sularınızı Tatlandırabilirsiniz

Çilek doğrudan meyve olarak tüketilebileceği gibi diğer besinlerle birleştirilerekte tüketilebilir. Süt ve süt ürünlerine eklenip ara öğünler için bir seçenek olabileceği gibi, sulara eklenerek detox suyu şeklinde de tüketilebilir. Nişastalı ürünlerin hızla kana karışmasını engelleyen çilek böyle ürünler alındığında tüketilerek kan şekerini dengelemeye yardımcı olmaktadır. İçerdiği c vitamini sayesinde yağlara karşı savaş açan çilek yüksek kalorili ürünlerle tüketilmediği sürece kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Çilek Kaç Kaloridir, Faydaları Nelerdir

İçerdiği vitamin ve enzimler sayesinde oldukça faydalı olan çilek kaç kalori diye sorulduğunda ise 100 gram çileğin yaklaşık 37 kalori olduğu söylenebilmektedir. Alternatiflerine göre kalorisi oldukça düşük olan çilek kuru yemişlerle beraber ara öğünlerde tüketilerek açlık hissinin engellenmesi sağlamaktadır. Çileğin kilo vermeye yardımcı olan bir diğer noktası ise içerdiği leptin adlı maddenin yağ yakıcı özellikte olmasıdır. Diğer lifli besinler gibi sindirimi düzenleyen ve sindirim için oldukça faydalı olan çilek diyette yaşanan kabızlık sıkıntıları için ekstra bir artıdır. Vücudun ihtiyacı olan şekerin doğal yollardan alınmasını sağlayan çileği gündüz saatlerinde tüketmek bu saatlerde daha aktif olunacağından ötürü fazla şekerin vücutta depolanmasının önüne geçecektir.

Yoruma kapalı.