Cilt Lekeleri İçin Doğal Maske Tarifleri

Her bayan cildinin lekesiz ve berrak görünmesini ister. Doğuştan gelen lekelerin yanı sıra güneş lekeleri, sivilce ve yara izleri cildin kötü görünmesine yol açabilir. Güneş koruyucu kullanmadan uzun süre güneşlenmek ya da sivilceleri sıkmak cildin doğal dengesini bozarak kalıcı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Piyasada satılan leke giderici kozmetik ürünler içerdiği yüksek oranda kimyasallar nedeniyle cildin erken yaşlanmasına yol açar. Oysa evde pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz doğal maskeler sayesinde kısa sürede cilt lekelerinden kurtulmak mümkün. Özellikle asitli yiyecekler cilt rengini açar. Masrafsız olan doğal maskeleri düzenli uyguladığınızda cilt lekelerinden tamamen kurutulabilirsiniz.

Yağlı Ciltler

Limon Maskesi
2 çay kaşığı limon suyu
2 çay kaşığı bal
1 adet limon kabuğu rendesi

Tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırdıktan sonra cildinize yedirerek sürüp 30 dakika kadar bekleyin. Asitli yapısı ile limon cildi biriken yağlardan arındırarak temizler. Sivilceleri kurutur ve oluşumunu önler. Limon kabukları ise ciltteki lekelerin açılmasını sağlar, cildin daha beyaz görünmesine yardımcı olur. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan bal ise cildin yağ dengesini sağlar. B vitamini içeren bal aynı zamanda cildi besleyerek parlaklık kazanmasını sağlar.

Elma Sirkesi Maskesi
1 Yemek kaşığı elma sirkesi
1 Yemek kaşığı portakal suyu
1 adet portakal kabuğu rendesi

Cildi aşırı yağlı olan kişiler elma sirkesini doğrudan kullanabilirler. Hassas ciltler ise tahriş oluşumunu önlemek için bir miktar su ekleyerek inceltebilir. Elma sirkesi ve portakal suyunu karıştırıp pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Portakal kabuğunu cildinize masaj yaparak sürün. 20 dakika kadar cildinizde kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın. Haftada 3 defa uygulayarak cilt lekelerinin tamamen ortadan kalktığını fark edebilirsiniz. Sitrik asit içeren bu maske cilt lekelerinin açılmasını sağlar. C vitamini içeren portakal suyu ve kabukları ise peeling etkisi yaparak cildin yağlardan arınmasını ve gerginleşmesini kolaylaştırır.

Normal Ciltler

Çilek Maskesi
2 adet püre yapılmış çilek
1 çay kaşığı bira mayası
1 çorba kaşığı lavanta yağı

Malzemeleri karıştırdıktan sonra yüz ve boyun bölgesine sürün. 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Eski sivilce izlerinin ortadan kalmasında oldukça etkili olan bu maskeyi hafta bir defa uygulayabilirsiniz. Cilt rengini açan çilek asitli yapısıyla sivilce izlerini kalıcı olarak yok eder.

Soğan Maskesi
1 adet kuru soğanı blendırdan geçirip püre haline getirin. Suyunu sıktıktan sonra püreyi cildinize masaj yaparak sürün. Ardından pamuk yardımıyla soğan suyu ile cildinizi silip 15 dakika kurumasını bekleyin. Asit miktarı oldukça fazla olan soğan kürü cildin beyazlamasını ve güneş lekelerinin açılmasını sağlar.

Kuru Ciltler

Süt Maskesi
1 yemek kaşığı süt
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri karıştırıp cildinize pamukla uygulayın. Her gün yapabileceğiniz bu maske oldukça besleyici olmasının yanı sıra ciltteki güneş lekelerinin ortadan kalkmasını da hızlandırır.

Yoruma kapalı.