Çizi Kaç Kalori?

Efsane Tuzlu Bisküvi Çizi Kilo Yapar mı ?

Gündelik hayatın koşuşturması ve mevcut iş temposu nedeniyle bazı zamanlarda yemek yemeye bile vakit bulunamamaktadır. Bu gibi durumlarda açlığı yatıştırmak ve vücut direncinin kırılmasını önlemek için çeşitli atıştırmalıklar tüketilmektedir. Bisküviler de bunlardan birisidir. Ders aralarında öğrencilerin, toplantı öncesinde çalışanların severek tükettiği bisküviler, eve gelen konuklara da çay ve kahvenin yanında sunulabilmektedir.

BİSKÜVİ KİLO SORUNUNA YOL AÇAR MI?

Bisküviler her ne kadar küçük ve zararsız atıştırmalıklar olarak görünse de içerisinde yüksek miktarda şeker ve yağ barındırmaktadır. Mevcut açlık hissini bastırması için tüketilen bisküviler besleyici özelliğinin düşük olması nedeniyle sanıldığının aksine tokluk hissi vermez. İçerisinde yer alan bol miktardaki şeker nedeniyle açlık hissini arttırmaktadır. Ayrıca yüksek miktarda karbonhidrata ve kaloriye sahiptir.

KALORİ NEDİR?

İnsanların tükettiği gıdalar içerisindeki besin değerleriyle ortaya çıkan enerji birimidir. Söz konusu gıdanın besin değeri ile ortaya çıkaracağı kalori miktarı doğru orantılıdır.

GÜNLÜK KALORİ MİKTARI NE KADAR OLMALIDIR?

Her insanın gün içinde belli bir miktarda kalori yani enerji alması gerekmektedir. Bu oran kişinin boyuna, kilosuna, yaşına, cinsiyetine ve günlük aktivitelerine göre değişebilmektedir. Gün içinde çeşitli aktiviteler yapan ya da işi gereği devamlı hareket halinde bulunan birisinin daha durgun bir gün geçiren birine göre daha fazla kalori alması gerekmektedir.

BESİNLERDEKİ KALORİ MİKTARI NASILDIR?

Diyetlerde ve zayıflama programlarında bolca yer verilen sebzeler ve meyveler kalori açısından düşük olan besinlerdir. Fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller sınıfına mensup besinler 250-350 arasında değerlere sahipken kuruyemişler ve çerezler 500-600 gibi kaloriler barındırmaktadırlar. Mevcut diyet programları, besinlerin kalori miktarlarına ve vücudun günlük ihtiyacı olan kalori değerlerine  göre düzenlenmelidir.

ÇİZİ KAÇ KALORİ?

İnsanlar günlük öğünlerinin dışında bisküvi, kek, çerez gibi atıştırmalıklar da tüketmektedirler. Yukarıda yer alan yazıda da belirtildiği gibi bu tür atıştırmalık gıdalar boyut olarak masum görünseler de aslında yüksek kaloriye sahiplerdir. Bu nedenle kek, bisküvi gibi gıdalar alınırken mevcut kalori miktarlarına da dikkat edilmelidir. Örneğin bu bahsedilen gıdalardan birisi olan Çizi’nin bir paketinde 367 kalori vardır.

Yoruma kapalı.