Çocuk Diyeti Nedir? Nasıl olur?

Çocuk diyeti obezite sorunu ile karşı karşıya gelen çocukları bu problemden kurtarmak amacı ile kullanılmaktadır. Obezite diye isimlendirdiğimiz durum bir sağlık problemidir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Ne kadar erken tedavi edilirse o kadar iyi olur.

YouTube video

Bu yüzden bir çocuk eğer böyle bir problem ile karşı kaşıya ise ona bir diyet listesi önermeden önce ayrıntılı bir sağlık kontrolünden geçmesi çok önemlidir. Bizler de bu yazımızda sizler için çocuk diyeti nasıl olur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Çocuk Diyeti Nasıl Olur

kolay-diyet-listesi-cocuk-diyeti-nedir-nasil-olur

Çocuğunuz yaşıtlarına nazaran çok kilolu hatta obez diye nitelendirilebilecek durumda ise bir an önce tedaviye başlamak gerekmektedir. Bu tedavi onun hem çocukluğunu hem de gelecekteki yaşantısını etkilemektedir. Bu nedenle ne kadar erken başlanırsa o kadar karlı olunacaktır.

Yaşlara Göre Diyet Listesi

kolay-diyet-listesi-cocuk-diyeti-nedir-nasil-olur

Diyeti yaparken de en doğru yolu tercih etmek mühimdir. Bu diyet için en belirgin etken çocuğun yaşıdır. Bu nedenle yaşlara göre diyet listesi oluşturmak gerekmektedir. Her yaş aralığı için beslenme programı değişiklik göstermektedir. Bu programa uygun hareket etmek diyetin etkisini ciddi anlamda artıracaktır.

5 Yaş Diyet Listesi

kolay-diyet-listesi-cocuk-diyeti-nedir-nasil-olur

Çocukların gün içerisinde yapmış oldukları rutinlerle anne ve babalar ilgilenmek zorundadır. Gün içerisindeki hareket durumunu takip etmek gerekmektedir. Gün içerisinde aktif zaman geçirdiğinden emin olunmalıdır. En az 60 dakika boyunca egzersizler yapılmalıdır. Fakat bu 60 dakikayı gün içerisine yaymak daha uygun olacaktır.

kolay-diyet-listesi-cocuk-diyeti-nedir-nasil-olur

  • Kesinlikle hazır, işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Çocuğunuzun hayatından bu tür zararlı gıdaları tamamen çıkarmalısınız. Çocuklar için bu bazen zor olabilir. Bu nedenle ona daha fazla yardımcı olmak amacı ile siz de bu tür gıdalardan uzak durmayı deneyebilirsiniz.
  • Mümkün olduğunca şekerli içecekler tüketmemesini sağlamalısınız.

kolay-diyet-listesi-cocuk-diyeti-nedir-nasil-olur

  • Diyet yapmak yetişkinler için bile oldukça zordur. Bu nedenle çocuklar, çocuk diyeti karşında çok daha fazla zorlanabilirler ya da sıkılabilirler. Sıkılmamaları için eğlenceli hale getirmek bu beslenme programından daha fazla verim alınmasına sebep olacaktır.
  • Okul çağındaki çocuklar için beslenme önerileri oldukça önemlidir. Tam büyüme çağında oldukları için büyümelerini de engellemeyecek bir program hazırlanmalıdır.

11-12 Yaş Diyet Listesi

YouTube video

Çocuklarda beslenme için 11-12 yaş diyet listesi hazırlanırken diyet yaş aralıklarından olduğu gibi dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Günlük program şu şekilde olmalıdır;

  • Kalkış: 1 su bardağı ılık yarım yağlı süt
  • Kahvaltı: 1 yumurtalı ve sebzeli omlet, domates, salatalık, taze sıkılmış meyve suyu, tam buğday ekmeği
  • Ara Öğün: Ev yapımı meyveli yoğurt
  • Öğle Yemeği: Haşlanmış tavuk, mevsim salata avokado
  • Akşam Yemeği: Sevdiği bir sebze yemeği, karışık meyve suyu, badem ya da ceviz
  • Yatmadan hemen önce: 1 bardak yarım yağlı ılık süt

Yoruma kapalı.