10 Maddede Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çocuk Odası Nedir?

31 146

Çocuk odası dekorasyonu fikirleri, günden güne daha özgün ve daha akıllı çözümler hale geliyor. Akıllı çözümler kapsamında çocuk odası dekorasyonu fikirleri daha kullanışlı hale geliyor bu şekilde de şık seçimler ile akıllı çözümler bir araya getirilmiş olur.

Bebek odası yaratıcı fikirler, ailenin en minik üyesi için tasarlanır. Bu tarz odada dikkat edilmesi gereken şey, bebeğin gelişimine katkı sağlayacak şekilde düzenlenmesi olur. Bebeğin odası yapılır iken duvar renginden alınacak eşyaya kadar bebeğin sağlığının düşünülmesi gerekir.

Bebek beklemek tatlı bir telaşı da yanında getiriyor. Bebeğin kucağa alınma zamanı yaklaştıkça bebek odaları hazırlığı da başlar ve erkek bebek odası dizaynları devreye girer. Bebek odasının yapılacağı sırada kişiye ilham veren renk ve tonların ayrıca zemin ve perde seçimi yapılır.

Evin sevimli ve yaramaz üyesi gün geçtikçe büyür ve bebek odaları artık genç odası dizaynları şeklinde değişir. Gençlerin odalarının da tarz olabilmesi ve kendilerini odalarında rahat hissedebilmeleri için pek çok yol vardır. Tavandan asma salıncaklar ve minik bir puf hem alandan tasarruf sağlar hem de odayı daha hoş bir hale getirir.

Çocuk Odası Dekorasyonu

çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odası nasıl düzenlenir için en başta sağlıklı bir çocuk odası hayata geçirilmesi gerekir. Doğru renk seçimi ile çocuğun uyku düzeni ve ruhsal sağlığı bozulmuyor. Çocuğun eğlenceli bir alana sahip olması ile hobileri ve hayal gücü de gelişir.

Çocuk odası dekorasyonu yapılır iken çocukların büyüyeceği ya da bir kardeşin daha gelineceği düşünülerek hareket edilebilir. Çocuklar büyüdükçe ihtiyaçlar da büyür. Bu neden ile çocuğun beğendiği renklerin ve hobilerine göre odaların düzenlenmesi önem taşır.

Çocuk odası dekorasyonu fikirlerinde akıllı çözümlerin kullanılması ile hem konfor artar hem de alandan tasarruf elde edilir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri

Gün geçtikçe her alanda olan gelişmeler çocuk odası dekorasyonları alanında da kendini gösteriyor. Çocuk odaları, birbirinden farklı seçenekleri ile dekore edilir. Çocuk odası dekorasyonu fikirleri için bazı öneriler aşağıdaki gibidir:

1 – Alandan Tasarruf

Küçük metrekareye sahip alanlarda çocuk odası kurgulamak daha zor olur; ancak bunu yapabilmek için yaratıcılığa önem vermek gerekir. Dar genç odası dekorasyonu ferah bir görünüm elde etmek için odanın köşelerinin de akıllıca kullanmak gerekir.

2 – Birlikte Aynı Zamanda Ayrı

İki kardeş tek bir odayı kullanmak durumunda kalır ise çocukların mahremiyeti önem kazanır.  Dar Odalar için iki kişilik genç odası sürgülü bir kapı kullanılarak çocukların kendi alanlarını korumasına da olanak sağlar.

3 – İki Yatak Tek Komodin

Alandan tasarruf etmenin bir yolu da iki yatağın yan yana kullanılması durumunda yatakların arasına geniş bir komodin konulabilir. Küçük genç odaları için çözümler arasında yatakların ayrılması bulunur ve buna bağlı olarak depolama alanı sağlar.

çocuk odası dekorasyonu 2

4 – Akıllı Depolama Alanı

Çocuk odası dekorasyonu fikirleri arasında depolama alanları yaratmaya özen gösterilir. Çocuk büyükçe eşyaları da artacağından depolama alanı gerekir.

5 – Yüzer Raflar

Alan yaratmak için kullanılabilecek yüzer raflar, oda içerisinde şık bir görünüm verir üstelik üzerine sepet ya da fotoğraf koyarak da kişiye özel bir yer sağlanabilir.

6 – “L” İki Yatak

Alanın ölçü ve formuna göre ayarlanan bu yataklar, odadan tasarruf etmek anlamında önemlidir. Çocuk odası dekorasyonu için önemli önerilerden biri halindedir.

7 – Kompakt Mobilyalar

İki kardeş odası dekorasyonu yeterli alan olmadığı takdirde kompakt mobilyaların kullanılması ile aşılır. Kompakt mobilya kullanımı fonksiyonel olduğu kadar da estetik görünüm sağlar.

8 – Akıllı Mobilyalar

Çocuklar büyüdükçe mobilya değişimi gündeme gelir. Mobilya değiştirilmesi istenmiyor uzatılabilir yataklar seçilebilir ayrıca yatağın ucunda kullanılacak sandıklar ile oturma alanı kazanılacağı gibi kullanılmayan pek çok için de yeni bir yer bulunmuş olur.

çocuk odası dekorasyonu 3

9 – Pencere Altları

Pencere altları da çocuk odası dekorasyonu konusunda önemli bir konu olur. Dolaplar ile beraber kullanımında şık bir görünüm elde edildiği gibi kitap ve oyuncaklar da konularak odaya farklı bir hava kazandırılabilir.

10 – Yatak Başlıklarından Duvar

İki yatağın aynı odada kullanılması ile farklı dekor da elde edilebilir. Yatakların başlıklarını birleştirip duvar yaratmak dekor anlamında da farklı durur.

11 – Güncel ve Eğlenceli

İnsanlar yaş aldıkça zevkleri ve hobilerinin değişmesi gibi çocuklarda büyüdükçe farklı hobiler edinebilir ya da zevkleri değişir. Bu nedenle çocuk odası hakkında fikirler oluştururken iddialı temalardan kaçınmak daha doğru olur. İddialı temalar yerine temiz ve eğlenceli bir yapının elde edilmesi çocuk için de iyi bir tercih olur.

Çocuk Odası Dekorasyonu Önemi

çocuk odası dekorasyonu 4

Çocuklar büyümeye başladıkça kendilerini oyalamak ve ilgi alanlarına yönelik şeyleri yapmak isterler. Çocuğun uykusunu doğru alması sağlığı için ne kadar önemli ise kişisel alanının olması ve hobilerini yapabilmesi de o denli önem taşır.

Hobileri yapabilmek için dinlenme alanına da çocuk sağlığı için önemlidir. Küçük de olsa böyle bir alan sandıklı bir baza kullanımı ile elde edilir. Geceleri yatağa dönen baza, gündüzleri de kanepe görevi görür. Baza ile ayrıca depolama alanı da sağlanmış olur.

İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Mobilya Markası

31 Yorumlar
 1. Eray Gürdal diyor

  Çocuk odası hazırlamak işlevi çok zor. Onların konforunu düşünmek gerek. Sadece 12 madde de tüm ip uçlarıyla bir sunum yapmışsınız emeğinize sağlık.

 2. Elif diyor

  Bu yazıya denk gelip çocuğumuz için odasını buna göre tasarladık. Gayet güzel ve sağlıklı oldu. Teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.

 3. eda diyor

  İnanılmaz faydalı bir yazı oldu benim için. Okurken büyük keyif aldım. Çünkü bende anne olmaya hazırlanıyorum ve çocuk odası hazırlıyorum. Teşekkürler bilgiler için 😊😊

 4. Gorkem diyor

  Severek okuduğum çok fikir veren güzel bir yazı kaleme almışsınız 👍🏼👍🏼👍🏼

 5. Abdullahyigit diyor

  Çocuk odası tasarımını yapmamayı düşünüyorduk bu siteye iyi ki rastladık çocuk odası ile ilgili aydınlatıcı olmuş

 6. Ali FUAD diyor

  Kendi odalarımızı ve salonlarımızı tasarlarken sadece estetiğe dayalı düzenleme yaparız ancak çocukların odalarını tasarlarken çok titiz davranmak gerekmiş meğer. Hem dikkate değer noktalara hem de estetik kaygıya olumlu yönde hitap eden aydınlatıcı bir makale olmuş.

 7. Merve diyor

  Tamda kızıma oda yapmak isterken bu yazı çıktı karşıma çokda iyi oldu nasıl nerde eksiğim var öğrendim çok teşekkürler

 8. Filiz diyor

  Özellikle çocuk odası bizimki gibi küçük olanlar için güzel bir yazı olmuş. Bizimde düzenlememiz gereken birkaç detay olduğunu fark ettim.

 9. Sena diyor

  Çoçuk odası tasarımı ile ilgili çok detaylı ve anlaşılır yazılmış bür yazı dizisi olmuş. Emeğinize sağlık

 10. Aytül karalı diyor

  Görsellerin Hepsi birbirinden güzel ilerde çocuğum olduğu zaman odasını sizin fikirleriniz sayesinde düzenleyeceğim dekorasyon bilgileri için teşekkür ederim çok yardımcı oldu Herkes de baksa çok iyi olur

 11. selma diyor

  Görsel olarak anlatımınıza bayıldım. Fikir olarak yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Hem bilinmeyen noktalara hem de endişeleri kırmanız nokta atış olmuş.

 12. ahmettavsan diyor

  Çocuk odası tasarımı ile ilgili çok detaylı 12 madde de tüm ipuçlarıyla bir sunum yapmışsınız emeğinize sağlık.

 13. Mert diyor

  Çocuk odası dekorasyonu konusunda karar verememiştik. Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 14. Didem Özkan diyor

  Çocuk odası hazırlamak işlevi çok zor. Onların konforunu düşünmek gerek. Sadece 12 madde de tüm ip uçlarıyla bir sunum yapmışsınız emeğinize sağlık

 15. Rumuzsuz diyor

  Bir çocuğunuzun olacağını bilmek ayrı bir heyecan, beklemek ayrı bir heyecan. Bu güzel süreçte ufaklığa güzel bir oda kurmak ise zevkli bir uğraşı. Bu yazı çocuğunuza kuracağınız oda için çalışmalarınıza referans olabilecek güzel bir yazı olmuş.

 16. sena diyor

  Doğacak bebeğimin odası için pratik ve kullanışlı fikirler edindim. Yer tasarrufu odamız küçük olduğu için çok öenmliydi. Ellerinize sağlık.

 17. Batu diyor

  Çocuklarımıza özel yaratıcı fikirleri ve nasıl çocuk odası yapılır ile güzel bir yazı olmuş

 18. Batu diyor

  Çok yararlı ve araştırılmış güzel bir makale.

 19. Mavi hanım diyor

  Hem eğlene bileceğiniz hemde rahat hareket edebileceğimiz bir ortak ben ve bebeğime uzun yıllar iyi gelecek. Onun gelişimi için önemli cünkü. Yazıdaki yer tasarufu etme yöntemi ve estetik tarz hakindaki önerileri güzel olmuş. Teşekkürler

 20. Kazım diyor

  Çocuk odası hazırlamak gerçekten zor ve çok zahmetli bir iş. Bunun için birçok şeye ve ince işe dikkat etmek gerekiyor. Gerçekten güzel ve kaliteli bir yazı olmuş.

 21. halil siner diyor

  çok teşekür ederim cidden l koltuk aklıma gelmezdi sizin sayenizde araştırıp satın aldım her zaman takipteyim güzel fikirler ve ince dikkatler paylaşıyorsunuz teşşekür ederim.

 22. AYKUT diyor

  ÇOCUK ODALARIYLA ALAKALI PRATİK VE ZEKİCE FİKİRLER SUNULAN YAZI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. ODANIN HER ALANI İÇİN BİR ÇÖZÜM VE ÖNERİ MEVCUT SÜPER.

 23. Adsiz diyor

  Eskiden çocuk odaları önemli değildi hatta her çocuğun odası bile olmazdı şimdiki çocuklar çok şanslılar ve böyle güzel fikirlerede ihtiyaç duyuluyorken çok akıcı ve yararlı bilgiler olmuş çok teşekkür ederiz.

 24. Gülsüm diyor

  Sade ve akıcı bir anlatım olmuş özellikle maddeleme yaparak anlatmanız çok açıklayıcı dar odalar için dekor fikirlerine değinmeniz işime çok yaradı

 25. Gökdeniz Günaydın diyor

  Çocuk odası hazırlamak çok zahmetli verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim güvenilir

 26. Seda diyor

  Yazı çok iyi olmuş çocuğumun odasını bu yazıya bakıp yapacağım ellerinize sağlık gerçekten

 27. Özgür başar diyor

  Bize bir şeyler katıyorsa giyim konusunda sade İslama uygun abartılı olmayan şeyler kendimize bir şeyler katması cevremize örnek olacak şeydir benim için

 28. erdem sek diyor

  yazıyı çok başarılı buldum özellikle oda dekorasyonu ve tasarımı için faydalı bir metin örnek alınması gereken konulara değinilmiş

 29. Sevde gül diyor

  Okurken bile gözümde o kadar iyi canlandı ki yaptırdıktan sonra nasıl olacak kim bilir

 30. zeyzey diyor

  Çok güzel bir yazı olmuş birçok insana fakir verebilir. Güzel detaylara yer vermişsiniz. Çok zahmetli olan bir konu ancak bu kadar basit anlatılabilir, özetleyebilirdi. Teşekkür ederizzzz

 31. esra diyor

  Çocuk odası hazırlarken gerçekten her detay ayrı ayrı düşünülmelidir, bu konuda yazınız da detaylı ve çok açıklayıcı olmuş gerçekten teşekkürler, fikir edinmiş oldum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.