Dana Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Antrikotlar tam 24 saat öncesinden marine edilmeli ve üzeri kapalı bir biçimde dolabınızda saklanmalıdır.

Marine için malzemelerimiz :

4 adet Dana Antrikot (Kırmızı Et)

1 veya 2 diş sarımsak

2 çorba kaşığı yoğurt suyu veya 1 çorba kaşığı yoğurt

1 çay bardağı zeytin yağ

1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

1 çorba kaşığı soya sosu

1 veya 2 çay kaşığı deniz tuzu (himalaya) ya da normal tuz

1 çay kaşığı kırmızı pul biber

3 çay kaşığı dağ kekiği (işlemden geçmemiş) ya da normal kekik

Marine Nasıl Edilir ?

Geniş bir kap içine etlerimizi koyup üzerine yukarıda yazdığımız miktarlarda ki malzemeyi ekliyoruz.Sarımsağı rendeleyerek yada havanda ezerek ekleyebiliriz..Limonu taze sıkarak malzemelerin arasına ekleyin.. Bu işlemi yaparken mutlaka birkaç dakika etlerinizi tüm malzeme ile özdeşleşmesi için ellerinizle hafifçe karıştırın ve bu işlemi gerçekleştirdikten sonra streç film ile üzerini hava almayacak şekilde kapatınız ve buzdolabınızda donmayacağı şartlarda 24 saat marine olma süresini bekleyiniz..

Nasıl Pişirilir ?

Lütfen Et pişirirken dökme tava kullanınız ..Dökme tavanızı ateşe koyunuz ve 10 dakika süre ile tavanızın ısınmasını sağlayınız.Dökme tavanız ısındıktan sonra 24 saat önceden tarifimize uygun şekilde marine edilmiş Antrikotlarımızı tavaya tek seferde yerleştirin ve az pişmiş istiyorsanız ki olması gereken et pişirimi budur o zaman 3 er dakika iki tarafını pişirin ki et lokum gibi yumuşak olur..Daha fazla pişmiş seviyorsanız o halde sert et yemeyi seviyorsunuzdur bu durumuda 5 er dakika iki tarafını pişirin ve tavadan alıp servis ediniz..Servis tabağına aldığınız etin üzerine isteğe göre hafif kekik serpiştirip hafifçede tereyağ sürerek afiyetle tüketiniz.

Not : Aslında et marine edilmemelidir. Fakat günümüzde et marine edilerek hızlıca çürütülüyor ve daha yumuşak olması sağlanıyor.Şahsen etin marine edilerek çürütülmesi yerine ..Bonfileyi taze bir şekilde marine etmeden pişirip yumuşak bir şekilde tüketmeyi tercih ederim

Yoruma kapalı.