Devit D Vitamini Nasıl Kullanılır? 8 Adımda Merak Edilenler

Devit D Vitamini Nedir? Devit D Vitamini Nasl Kullanılır?

Devit D vitamini, güneşten yeterli miktarda D vitamini alamadığınız zamanlarda kullanmanız gereken bir vitamin türüdür. İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan D vitamini takviyesini özellikle güneşin daha az olduğu kış aylarında, herhangi bir şikayetiniz olmasa bile kullanmanız gerekebilir.

Devit D Vitamini Nedir?

YouTube video

D vitamini kullanmak, kemikleriniz ve kas sağlığınız açısından çok önemli bir yere sahiptir. Sadece bununla da kalmayıp içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfor sayesinde birçok farklı hastalıkların oluşumunu engellemektedir. Bu nedenle D vitamini kas ağrılarını, kemik ağrılarını, kronik yorgunluğu ve osteoporozu (kemik erimesi) önleyebilmek ile beraber hekimler tarafından bazı kemoterapi gören hastaların da kullanması için tavsiye edilebilmektedir.

1- D Vitamini İlaçları ve Devit D Vitamini Nasıl Kullanılır?  

D vitamini damla ise ağız yoluyla oral olarak ya da besinlere damlatılarak; örneğin bir parça ekmek, bir bardak su veya meyve suyu ya da başka sıvı besinlere damlatılarak kullanılabilir. Fakat kullanılan D vitamini ampuller, doktor önerisi doğrultusunda yine oral yolla ağızdan ya da kas içi enjeksiyon ile alınabilir. D vitamini eğer kapsül şeklinde alınacak ise doktorunuzun ayrı bir önerisi bulunmadıkça günde 1-2 kapsül bir bardak su (200 ml) ile içilebilir.

Devit D vitamini de önemli D vitaminleri arasındadır. Yukarıda da belirtildiği üzere doktor önerisi ışığında kullanmak büyük önem taşır. Devit D vitamini şu şekilde kullanılır;

  • Günde yalnızca bir kez, kullanılması gereken dozun dışına çıkmadan kullanılır. Fazlası kullanılmaz.
  • Damla olarak kullanılacak ise ağız yolundan
  • Ampul olarak kullanılacak ise kas içi enjeksiyon veya doktor önerisiyle besinlere damlatılarak
  • Kapsül olarak alınacak ise bir bardak su (200 ml) ile içilebilir.
  • D vitamini damlayı saf su ile alamıyorsanız, sulu olan bir gıdaya damlatarak da alabilirsiniz.

2- Devit-3 Damla Nedir?

Devit-3 damla, oral yoldan (ağızdan) direkt veya besinlerin üzerine damlatılarak kullanılabilen bir vitamin türüdür. Devit D vitamini çok açık sarı rengi olup, kendine özgü kokusu vardır ve yağlı bir yapıya sahiptir. İçerisinde etkin madde olarak kolekalsiferol bulunmaktadır. Yardımcı madde olarak ise butilhidroksi anisol ve rafine edilmiş ay çiçek yağı bulunmaktadır.

3- D3 Vitamini Damla Ne Durumlarda Kullanılır?

devit-d-vitamini-nasil-kullanilir
Devit D Vitamini

D vitamini eksikliğinin tedavisinde, D vitamini eksikliği riski olan hastalarda spesifik osteoporoz (kemik erimesi) tedavisine destek olarak kullanılır. D vitamini eksikliği tedavisi, hastaya yapılan bazı tetkikler sonucunda ve hastanın yapılan tedavi sonucu iyi olma durumuna göre 6-8 haftaya kadar uzatılabilir. Herkes aynı dozda kullanmaz, yetişkinlerde 800 I.U.‘den başlayıp, 1000 I.U.’ye kadar çıkarılabilir. Çocuklarda bu miktar 400 I.U. ile 800 I.U. arasında seyretmektedir.

4- Devit-3 Damla Fiyat Nedir?

Devit D vitamini damla nasıl kullanılır sorusundan sonra en çok merak edilen bir diğer konu ise şüphesiz ki bu damlanın fiyatıdır. Kemik ve kas sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu vitaminin geçen yıllarda 15 ml olan boyutu Kdv dahil fiyatı, en düşük 7,09 ₺, en yüksek ise 8,75 ₺ olarak satışa sunulmuştu.

5- Devit-3 Damla Fiyatı 2020 Nedir?

Geçen yıllarda ki fiyatına oranla Devit-3 damlanın fiyat karşılaştırmasını yapmak gerekirse; 15 ml olan boyutu Kdv dahil fiyatı, en düşük 8,75 ₺ iken, en yüksek 9,80 ₺ olarak satışa sunulmaktadır. Bu rakamlar 2020 yılına ait rakamlar olurken günümüzde bu fiyatlar en düşük 9,80 ₺, en yüksek ise 11,75 ₺ arasında değişiklik göstermektedir.

6- Devit-3 Damla Prospektüs Bilgileri

Kullanıcı tarafından üzerinde titizlikle durulması gereken, en önemli hususlardan bir diğeri ise şüphesiz ki prospektüs bilgileridir. Prospektüs bilgilerini inceleyip, dikkate almak gerekmektedir. Tüm ilaçlar gibi Devit-3’ ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.  Devit D vitamini olması gerektiği dozlarda ve sürelerde kullanıldığı takdirde yan etki olasılığı azdır. Fakat yüksek dozlarda kullanılması ve tedavinin kontrolsüz bir şekilde uzaması sonucu:

devit-d-vitamini-nasil-kullanilir

  • Metabolizma ve beslenme bozuklukları
  • Mide ve bağırsak bozuklukları
  • Deri ve deri altı doku bozuklukları
  • Böbrek ve idrar yolları bozuklukları
  • Çok nadir ateş yan etkileri gözlemlenebilir.

7- D Vitamini Eksikliği Nelerdir?

D vitamini eksikliğine zamanında ve doğru tedavi uygulanmadığı takdirde vücudunuzda çok ciddi ve daha kalıcı hasarlar bırakabilir. Bunların başında yer alan en belirgin olan hastalıklardan biri şüphesiz ki kemik erimesi, kemik hastalıkları ve kas doku kaybıdır. Bununla beraber şeker ve kalp hastalıkları ve hatta kanser hastalığına kadar gidebilmektedir.

8- Devit-3 Ampul Fiyatı 2020

D vitamini takviyenizi alabilmenin bir diğer yolu da ampul şeklinde satılmakta olan çeşididir. Hekiminiz başka bir uygulamada bulunmadığı takdirde damla ve kapsülden farklı olarak, ayda bir defa olmak suretiyle kas içi enjeksiyon veya besinlerin üzerine damlatılarak kullanılır. Devit D vitamini 2020 ampul fiyatı (1 ml için) en düşük 3,81 ₺, en yüksek 4,26 ₺ arasında değişim göstermektedir.

İlaç kullanımı öncesi, kullanılacak ilaç hakkında bilgi edinmek ve prospektüslerini okumak gerekir. Böylece bireylerin herhangi bir şüphe duymadan hareket etmesi mümkün olur. Aynı zamanda yüksek ihtimalle alerjik reaksiyonların ortaya çıkması engellenir. Decavit Nedir? Decavit Yan Etkileri Nelerdir yazımızda bir diğer önemli ilaç olan Decavit hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Yoruma kapalı.