Diyet Konusunda En Sık Yapılan Hatalar

Diyet Yaparken Hata Yapmayın

0 45

Diyet yapıp bir türlü kilo veremiyorsanız yazı dizimizi dikkatlice takip edin. Beslenme konusunda doğru sandığınız yanlış şeyleri diyetisyen Elif Şahin anlattı. Peki kilo vermek isteyenlerin yaptığı hatalar nelerdir?

Her Gün Tartılmak

Her Gün Tartılmak 

Vücut ağırlığı gün içinde çok fazla etkene bağlı olarak değişir. İçilen su çay, kahve gibi içeceklerin yanı sıra, havanın sıcak olması vücut ağırlığımızı etkiler. Sık bir program uyguluyorsanız her gün tartılmak yerine haftada 1 kere tartılmanız gerekir. Sağlıklı diyet yapan kişilerin her gün tartılmaması gereklidir.

Nar Ekşisi

Nar Ekşisi

Nar ekşisi sağlıklı olduğu düşünülerek salataya sınırsız eklenir. Bol şekerli olan nar ekşisi kilo vermenize engel olur.

Sadece Çorba İçmek

Sadece Çorba İçmek

Çorba kalorisi düşük olan faydalı bir besindir. Uzun süre tok tutan çorba sıvı alımına katkı sağlar. Çorba tek başına öğün olarak yeterli değildir.

Öğünlerde sadece çorba içmek doğru değildir. Yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Spor Yapmamak

Düzenli Hayat ve Uyku Düzeni

Kilo verdikten sonra spora başlayacağım mantığı yanlıştır. Kas hacminde artış yağ yakımına destek olur. Kilo verirken oluşan sarkmaları engeller. Diyetinizi mutlaka spor ile desteklemelisiniz.

Diyet Ürünler Tüketmemek

Diyet bisküvi, yoğurt, süt gibi yağı azaltılmış ürünler az da olsa kalori içerir. Kalorisiz olduğunu düşünerek sınırsız tüketmek kilo almanıza neden olur. Diyet listesi yapanların yaptığı en büyük hatalardan biri olarak bilinir. Ayrıca kilo verdiren diyet listeleri, uzman hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Aşırı Kahve Tüketimi

Aşırı Kahve Tüketimi

Kahvenin kalorisi azdır. Fakat kahve içine eklenen süt, krema ve kakao kahvenin kalori miktarını arttırır.

Tam Gün Aç Kalmak

Tam Gün Aç Kalmak

Az yiyerek kilo vermeye çalışmak en büyük beslenme hatasıdır. Doğru olansa yeterli ve dengeli beslenmektir. Kişinin metabolizmasına göre besin guruplarından yeterli düzeyde tüketmesine dengeli ve düzenli beslenme denir.

Ekmeği Kesmek

Ekmeği Kesmek

Ekmek yemeyerek kilo vermeye çalışmak doğru değildir. Yemeklerin yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek tüketmelisiniz. Böylece tokluk süreniz uzayacaktır.

Nefes Almadan Yemek Yemek

Aşırı acıktığınızda hızlı yemek yenir. Lokmaların en az 30 saniye çiğnenmesi gerekir. Yavaş yemek yeme insanların daha uzun süre kendini tok hissetmesini sağlar.

Her lokma sonrası çatal bıçağı bırakıp ağzınızdaki lokmayı iyice çiğneyin. Lokmayı yutmanız ne kadar uzun sürerse yediğinizden o kadar çok lezzet alırsınız. Hızlı kilo verdiren besinleri yavaş yavaş tüketmek son derece önemlidir.

Geç Vakitte Yemek Yemek

Geç Vakitte Yemek Yemek
Diyet Konusunda En Sık Yapılan Hatalar

Geç vakitte yeme metabolizmayı manipüle eder. Yatmadan önce en az 2 saat önce yeme içmeyi bırakmalısınız. Hızlı kilo vermenizi sağlamak için mutlaka zamanlı yemek yemeli ve size verilen listeye uymalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.