Diyet Nasıl Yapılır?

Toplumumuzda birçok kişide görülen sorunlardan biri haline gelen fazla kilolar hem fiziksel hem de ruhsal olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açıyor. Günümüzde fazla kilosu olan küçük yaşta çocukları bile görmek mümkün. Gittikçe hazır ve sağlıksız gıdalara olan talebin artması kilo artışının en önemli faktörüdür. Ayrıca teknolojinin artması hareketsiz yaşamın benimsenmesine yol açmıştır. Sağlıksız ve dengesiz beslenme hareketsiz yaşam sonucunda obezite, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, böbrek yetmezliği, kas ve kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklar daha fazla görülmeye başlandı. Fazla kilolardan kurtulmak isteyen birçok kişi diyetisyene gitmek yerine sağlıksız bir şekilde hazırlanan şok diyetleri uygulamayı tercih ediyor. Oysa bilinçsizce yapılan diyetler her ne kadar kısa sürede kilo verdirmiş olsa da bir süre sonra verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına neden oluyor.

Doğru Diyet Nasıl Yapılır?
Her insanın yaşı, yaşam şekli, kilosu ve boyu farklıdır. Verilmek istenen kilo miktarına göre en uygun diyet programının belirlenmesi en doğru yoldur. Kansızlık, depresyon gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa önce bu rahatsızlıklarınızın ortadan kaldırılması gereklidir. Şeker hastaları diyet yapmadan önce diyetisyene başvurmaları ani şeker yükselmesi ya da düşmelerini önlemek açısından önelidir. Ayrıca herhangi bir yiyeceğe karşı alerjiniz varsa o besin yerine alternatifini tüketerek dengeli beslenebilirsiniz.

Yoğun çalışan kişiler ya da sporcuların uygulayacağı diyet protein ağırlıklı olmalıdır. Diyet yaparken uyku düzenine dikkat etmek gerekir. Eğer gece vardiyasında çalışan biriyseniz uyku saatlerinize yakın daha az kalorili yiyecekler tüketmeniz gerekir. Diyetisyenler vücudunuzun kas ve yağ miktarını tespit eder ve ideal kilonuzu belirler. Sağlıklı ve hızlı kilo vermek, verilen kiloların kalıcı olmasını sağlamak için mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Diyetlerin Olmazsa Olmazı Su ve Egzersiz

Suyun Önemi
Hangi diyeti uygularsanız uygulayın su içmediğiniz ve spor yapmadığınız takdirde hem kilo veremez hem de sağlığınızı kaybedersiniz. Su organların düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır. Ter ile kaybettiğiniz minerallerin geri alınmasını sağlar. Besinlerin emilimini kolaylaştır ve hızla sindirilmesine yardımcı olur. Ödem oluşmasını engeller, toksinler, atar, enerji verir. Ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan su diyet yaparken mutlaka tüketilmelidir.

Egzersizin Önemi
Eğer sporcu değilseniz günde en az 30 dakikalık yürüyüşler ya da 45 dakikalık egzersiz hareketlerinin yapılması alınan kalorinin daha hızlı yakılmasını sağlar. Bölgesel olarak zayıflamak isteyenler ise doğru hareketleri seçmelidir. Kalça, göbek, basen, bel, kol ve bacakları çalıştırarak zayıflayabilirsiniz.

Un, Şeker, Tuz ve Yağ Tüketimi Azaltılmalı
Tüm diyetlerin genel kurallarından birisi hamur işleri ve yağlı yiyeceklerin azaltılmasıdır. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları; alkollü ve gazlı içecekler yerine bitki çayları ve taze sıkılmış meyve sularını; hazır işlenmiş yağlar yerine zeytinyağını tüketmek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yoruma kapalı.