Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Vücut yapınıza en uygun diyeti bulmak kadar onu en doğru biçimde uygulamakta önemlidir. Aldığınız fazla kiloları verebilmeniz için sayısız diyet formülü vardır. Belki bu formüllerden bazılarını denediniz ancak ideal kilonuza yinede kavuşamadınız. Belki de bu diyetler sayesinde verdiğiniz kiloları aradan uzun zaman geçmeden geri aldınız. Bunun sebebi diyetteyken yaptığınız bazı hatalar olabilir. İşte sağlıklı kilo vermenizi ve diyetinizi bozan 10 hatalı davranış.

 

1 – Su Kaybı Yaşamayın

Kilo verirken yağ yakar, ödem atarken ise su kaybederiz. Diyet yapmaya başladığınızda vücudumuz daha önce biriktirdği ödemi atar. Bu süreci yağ yakmak ile karıştırmamak ve su kaybı yaşamamak için gün içinde almanız gereken su miktarını kesinlikle alın. Doğru beslenmek kadar su içmekte yağ yakımını ve sindirimi kolaylaştırır.

 

2 – Light Ürünlerden Uzak Durun

Light Ürünlerden Uzak Durun
Light Ürünlerden Uzak Durun

Light ürünler yağı, şekeri ve kalorisi azaltılmış ürünlerdir. Diğer gıdalardan tek farkı ise daha az kalori içermesidir. Light ürünleri dilediğiniz kadar tüketebileceğinizi düşünmek size fazla kalori olarak geri dönüş yapar. Üstelik bu işlenmiş yiyecekler kilo vermenize yardımcı olmadığı gibi sağlıksız beslenmenize sebep olur. Bunun yerine işlenmemiş, doğal besinleri doğru biçimde tüketmeyi tercih etmelisiniz.

 

3 – Kahvaltıyı Atlamayın

Eğer kahvaltıyı atlıyor ve akşam yemeklerinde telafi ederim gibi bir düşünceye sahipseniz kilo vermek yerine enerji kaybı yaşayabilirsiniz. Protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmak metabolizmanızı hızlandırır ve gün içinde daha az kalori almanızı ve daha enerjik olmanızı sağlar.

 

4 – Bitki Karışımlarını Bilerek Kullanın

Bitki Karışımlarını Bilerek Kullanın
Bitki Karışımlarını Bilerek Kullanın

Şifa kaynağı olan bitkiler depo yağların yakılması ve iştahı azaltmaya yardım ediyor. Ancak bilmeden bilinçsiz bir şekilde yapacağınız karışımlar, bitki çayları ve kürler vücudunuzda toksik etki yapabilir. Hangi bitkileri birlikte kullanacağınızı öğrenerek hem sağlığınızı koruyabilir hemde kilo vermenize yadım edecek karışımlar hazırlayabilirsiniz.

 

5 – Aç Kalmayın

Kendinizi aç bırakarak kilo vereceğinizi düşünmek diyette yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Vücudumuz besin almadığında kilo vermek yerine yalnızca ödem atar. Aç kalmak su kaybı yaşamanıza neden olabileceği gibi verdiğiniz kiloları da çabucak geri almanıza sebep olacaktır. Oysa insan vücudunun zayıflamak için sindirim yapmaya ihtiyacı vardır. Sağlıklı yağ, protein ve karbonhidrat alımı dengeli bir biçimde çok daha rahat bir biçimde kilo vermenizi sağlar.

 

6 – Diyetisyene Danışın

Diyetisyene Danışın
Diyetisyene Danışın

Zayıflamaya karar verdikten sonra bu işi yalnız başınıza planlamak daha başlamadan yanlış ilerleyen bir diyet sürecidir. Öteki insanların zayıflama deneyimleri ve diyet programlarından yararlanmak yerine bir diyetisyen eşliğinde kendi vücut yapınıza uygun diyeti bulabilirsiniz. Özellikle şok diyetler, sıkı detoks programları gibi uygulamaları yalnız başınıza yapmak zayıflamak yerine yalnızca sağlığınızı bozacaktır.

 

7 – Karbonhidrat Seçimini Doğru Yapın

Karbonhidratlar vücutta su depolar ve şişkinlik hissine sebep olur. Diyete başladığınızda hızlıca bir kaç kilo vermenizin sebebi işte tamda bu suyun vücuttan atılmasıdır. Yine de karbonhidrat almak isterseniz beyaz ekmek, börek ve pasta gibi yiyecekler yerine tam buğday ekmeği, bulgur pilavı gibi diyete çok daha uygun gıdalar tüketebilirsiniz.

 

8 – Tatlandırıcı Kullanmayın
Tatlandırıcı Kullanmayın
Tatlandırıcı Kullanmayın

Şeker veya tuz tüketmemek her diyet programında rastlayacağınız bir kuraldır. Yapay tatlandırıcılar kullanıyorsanız diyet yapıyor olmazsınız. Şeker yerine doğal pekmez veya bal kullanılabilir. Yemeklerinizde de tuz yerine baharatlar kullanabilirsiniz.

 

9 – Atıştırmayın
Atıştırmayın
Atıştırmayın

Diyet uygularken temel temel öğünlerinizi aksatmıyor ancak küçük ikramları da geri çeviremiyorsanız kilo vermeniz pek mümkün olamayacaktır. Bir parça çikolata veya bir bisküvi parçası size masum görünse bile vücudunuzun sindirim düzenini bozar. Küçük atıştırma zamanlarında kuruyemiş ve meyve en doğru tercih olacaktır.

 

10 – Gözünüzü Hedeften Ayırmayın

Diyetiniz sizin kişisel yolculuğunuzdur. Diyet yaparken amacınız ise ideal kilonuza kavuşmanız ve sağlıklı olmanızdır. Kilo vermeye uğraşan başka insanlar ile konuşmak size motive edebilir ancak kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Unutmayın ki her beden farklı çalışır ve her diyet kişiye özeldir.

BAKINIZ: A Vitamini Faydaları Nelerdir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Yoruma kapalı.