Diyeti Bırakmamak İçin Yöntemler

Çoğu kişi diyet yapmaya büyük bir hevesle başlar. Ancak kısa bir süre sonra motivasyonu çeşitli nedenlerden dolayı düşer. Diyeti yarıda bırakmanıza neden olan etkenleri farkına varmak ve diyetin ilk ve sonraki aşamalarında neler yapılması gerektiğini bilmek sizi motive edecektir. Diyete başlamadan önce kilo verme konusunda bilinçli olur ve kilo verme hızınızın düştüğü dönemlerde neler yapacağınızı bilirseniz diyeti yarıda bırakma olasılığınız düşer.

Diyet Boyunca Karşılaşabileceğiniz Sorunlar Nelerdir?

Daha Fazla Acıkabilirsiniz
Diyetin ilk haftalarında az yemek yiyerek doyarken özellikle 3. haftasından sonraki dönemlerde daha fazla yeme isteği duyarsınız. İnsülin direncinizin arttığı bu dönemlerde ani kan şekeri düşmesi yaşayabilirsiniz. Sürekli açlık hissi ve daha fazla karbonhidrat yeme isteğinin önüne geçmek için ara öğünlerde değişikliğe gitmelisiniz. Her zaman ara öğünlerde tükettiğiniz besinleri değiştirebilirsiniz. Mesela ara öğünlerde sürekli meyve tüketiyorsanız süt ya da yoğurt yiyebilirsiniz. Bitki çayları yerine badem ceviz gibi kuru yemiş tüketebilirsiniz.

Zamanla Kilo Verme Hızı Yavaşlar
Diyetin ilk günlerinde vücut yeni beslenme programına alışmaya başladığından metabolizma hızı artar. Böylece daha hızlı kilo verebilirsiniz. Ancak ilerleyen dönemlerde vücut bu beslenme programına alıştığından metabolizma hızınız yavaşlar. Böylece belirli bir kiloyu verdikten sonra daha uzun sürede kilo vermeye başlarsınız. Bu durumun bilicinde olmak diyetin ilerleyen günlerinde motivasyonunuzun düşmesini önler. Bu aşamada diyeti bırakmak ise verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına neden olur.

Aynı Besinleri Tüketmekten Sıkılabilirsiniz
Diyet yapan kişiler sürekli kalorisi düşük besinler tüketir. Sürekli aynı besinleri tüketmek hem moralinizi düşürecek hem de sağlığınız için zararlı hale gelecektir. Diyet yaparken programınızda bazı değişikliklerde yapabilirsiniz. Her gün olmamak kaydıyla arada bir karbonhidrat ağırlıklı besinlerden az miktarda tüketerek kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Egzersiz Yapmaya Üşenebilirsiniz
Diyeti tamamlayan unsurlardan birisi egzersizdir. Bazen yoğun iş temposundan vakit egzersiz yapmaya vakit bulamayabilirsiniz. Çoğu kişi ise üşendiği için hareketsiz yaşamı tercih eder. Oysa haftanın 2 günü yarım saatlik yürüyüş yapmak metabolizma hızınızın artmasını sağlayacaktır.

Diyete Devam Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Ulaşılabilir Hedefler Koyun
Vermek istediğiniz kiloyu birden vermeyi düşünmek hayal kırıklığı yaşamanıza neden olacaktır. Haftada 2-3 kilo vermeyi hedeflerseniz diyetinize devam edecek gücü kendinizde bulabilirsiniz.

Sürekli Tartılmayın
Her gün tartıya çıkarak ne kadar kilo verdiğinizi kontrol etmek inancınızı kaybetmenize neden olacaktır. Haftada 1 kez kilonuzu ölçerek not alın. Özellikle sabahları aç karnına ve tuvalet ihtiyacınızı yaptıktan sonra tartılmak size en doğru sonucu verecektir.

Not Alın
Her gün yediklerinizi ve yemek saatlerinizi not alarak ne kadar besin tükettiğinizi kontrol edebilirsiniz. Yemek saatlerinizi yazarak uzun süre aç kalma ya da sık sık yemek yeme sorununun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca gün içinde yaptığınız egzersiz ve yürüyüş sürelerini de yazabilirsiniz.

Yoruma kapalı.