Diyeti Kolaylaştıran Faktörler ve Örnek Diyet Planı

Diyet konusunda yapacağınız sabit bir plan belli oranda kilo vermenizi sağlar. Diğer yandan, doğru bir şekilde egzersiz yapmak çok önemlidir. Çünkü egzersiz metabolizmayı hızlandırırken, aynı zamanda kas dokusu oluşumuna da yardımcı olur. Ayrıca daha hızlı bir metabolizma, daha fazla kalori yakabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin haftalık bir diyet planı, düzenli olarak egzersiz yapıldığında ve sağlıklı beslenme önerileri ile desteklendiğinde 4 haftada büyük bir başarı sağlar.

Basit Kilo Verme Planı

Basit Kilo Verme Planı
Basit Kilo Verme Planı

Basit kilo verme planı, sıkı bir diyete bağlı kalmadan gün içerisinde 4-5 öğün şeklinde uygulanır. Kahvaltıda 300 kcal, öğle yemeğinde 350 kcal, akşam yemeğinde 450 kcal ve atıştırmalıklarda 250 kcal olmak üzere bir günde toplam 1400 kcal kalori alımı hedeflenebilir.

Kilo Vermek İçin Hafif Yiyecekler Tüketilmelidir

Hafif yiyecekler ve bol sıvı tüketmek, diyetin faydalı olmasını kolaylaştıran etkenler arasındadır. Bu nedenle bir gün içerisinde en az 6 veya 8 bardak su içmelisiniz. Salatanızı yağsız salata sosu ile birlikte yemeye özen gösterin. Daha az şekerli ve daha az tuzlu ürünler tüketin. Yarı yağlı veya yağsız süt tüketin. Mümkünse vitaminler ile mevsim meyve ve sebzelerini tercih edin.

Egzersiz Yapın

Egzersiz Yapın
Egzersiz Yapın

Güne yeni başladığınız zaman 10 dakikalık bir yürüyüş yapın. Her gün hızınızı biraz arttırın ve sürekli olarak egzersiz yapmayı deneyin. İlaç kullanıyorsanız ya da herhangi bir rahatsızlığınız varsa, egzersiz ve diyet planı yapmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Örnek Diyet Planı
Örnek Diyet Planı
Örnek Diyet Planı

Kahvaltıları Asla İhmal Etmeyin:

Kahvaltılarınızda küçük bir bardak saf ve şekersiz meyve suyu tüketin. Daha az şekerli reçel ya da taze meyve dilimleri yiyebilirsiniz. İki ince kepekli ekmek dilimi ve birkaç ceviz tüketilebilir.

Öğle Yemeği:

Öğle yemeğinde sebze ağırlıklı ev yemekleri yemek diyet için en doğrusudur. Ancak birçok insan öğle saatlerini dışarıda geçirir. Öğle öğününüzü atlamadan diyetinize uygun bir şekilde davranarak, öğle yemeğinizi 350 kcal kepekli sandviç şeklinde hazırlayarak yiyebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı atıştırmalıklardan da ilave edebilirsiniz.

Akşam Yemeği:

Akşam yemeklerinde fazla kalori alımında kaçınmak gerekir. Haftada iki akşam en fazla 450 kcal olan hazır yiyeceklerden yiyebilirsiniz. Ayrıca, akşam yemeği için mevsim sebzelerinden yapılan az yağlı ve az tuzlu yemekler yabilirsiniz. Yemeğinizi de bol salata ile birlikte tüketebilirsiniz.

Atıştırmalıklar:

Kahvaltı ile öğle yemeği arasında ve öğle ile akşam yemekleri arasında ara öğün saati yapılmalıdır. Ara öğün için grisini, diyet kepekli bisküvi, taze meyve gibi seçimler yapabilirsiniz.

BAKINIZ: 1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Yoruma kapalı.